Најпрестижниот модел од „Audi“ добива наследник

„Auto Build“  дознава дека „R8“ ќе се врати во 2023 година.

Откако пред неколку дена беше претставена новата верзија на моделот, малкумина очекуваа „Audi R8“ да ја преживее годината, а камоли да ја пречека новата генерација.

Според германски „Auto Build“, се очекува трета генерација.

„Auto Build“ дознава дека R8 ќе се врати во 2023 година. И не само тоа, ќе има бензински мотор. Лошата вест е дека „V10“ заминува во историјата, а треба да биде заменет со „V8“ мотор.

Да потсетиме, приказната за „R8“ започнува во 2006 година, со 4.2 „V8“ мотор.

Една година подоцна доаѓа помоќниот 5.2 „V10“, исто така атмосферски, кој ќе го тргне послабиот мотор од понудата до 2015 година.

Новата генерација би требало да добие 4.0 „V8“ битурбо мотор како оној во „Urus“ на „Lamborghini“.

Меѓутоа, „ R8“ би можел да добие и електрична асистенција и со комбинирана сила да произведува до 700 КС, дознава германскиот магазин.

На сцената требаше да се врати и електричниот „e-tron“ модел . Меѓутоа, сега не би се истакнал не само со својата цена, туку и со врвните перформанси.

Претходникот со цена од милион евра не се прослави.

Продадени се само стотина од нив, пишува „Index.hr“.

Владата ги „замрзна“ цените на основните производи до 31 јануари 2022 година

Во пресрет на новогодишните празници и најавениот ценовен шок, Владата по примерот на Србија денеска одлучи да ги замрзне цените на основните продукти.. Деталите ги има Дејан Трајковски.

За кои производи станува збор и до кога ќе важи одлуката?

Целосниоит извештај погледнете го во видеото.

Реакција од ВРМО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Славјанка Петровска

Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Празната прес конференција на Славјанка Петровска за дефокус на катастрофалните политики на СДСМ кои негативно се одразија и врз државата веќе не поминува кај граѓаните.

Граѓаните па дури и членовите на СДСМ гледаат дека Зоран Заев со СДСМ се однесува како да е нејзин сопственик. Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Зоран Заев преку својата политика донесе само штети во партијата и во државата. ВМРО-ДПМНЕ не сака да го коментира расколот кој што се случува сега во СДСМ, но најважно е со заминувањето на Заев да замине и заевизмот од власта, затоа што тој е сидрото кој не и дозволува на Македонија да оди напред.

Заевизмот е најголема закана за европските вредности и европската иднина на Македонија. Пиуните кои треба да го продолжат заевизмот треба да си заминат заедно со Заев. Тоа може да се случи само преку брзи предвремени парламентарни избори.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Се одбележа Меѓународниот ден на лицата со попреченост: Дали државата прави доволно?

Да се воведат во образовниот процес децата со попреченост за професеионалните тимови е посебн предизвик,труд внимание  љубов но и хуманост. 

Со ваков ентузијазам со години работат и наставниците во прилепското училиште Климент Охридски. Од 750 ученици во 8 посебни паралелки во образовниот процес успешно се воведуваат 23 деца кои сега се згрижени во центарот за подршкана учењето.

Времето и часовите тука брзо минат. Седумте едукатори и рехабилитатори велат во прилепскиот регион има 176 деца со посебни потреби. Тие пак на секој ученик дали е во овој центар или во училиштата во Прилеп, Кривогаштани, Долнени и Крушево му посветуваат толку а некогаш и повеќе од времето и планираните третмани.

Деновиве овие деца со своите едукатори ја покажаа својат добронамерност и со хуманитерна акција „Од децата за децата“ а тие пак подршка добиваат и од локалните власти..

Во југозападниот регион вакви центри за подршка на учењето има и во Битола, Охрид,Струга и Кичево. Меѓусебната соработка е според потребите, но сепак преку консултативните услуги, искуства, преку едукација и рехабилитација се настојува да се постигне целта.

притисни ентер