Најексцентричниот производител на автомобили повторно се активира, имаат нов модел (ВИДЕО)

Пред банкротот и прекинот на работата, постоеја 75 години, за кое време успеаја да осмислат три модели.

Ако го барате најспецијалниот, најтврдоглавиот и најскапиот производител, ќе го најдете на Островот. Бристол Карс, бренд создаден како посебен оддел на поранешната авиокомпанија, траел на сцената 75 години, а потоа минатата година е затворен.

После неколку години на раб на опстанок,минатата година се појавил заинтересиран инвеститор Џејсон Вартон и решил да го оживее брендот. Во првиот чекор, тие ќе понудат модернизирани верзии на постојните модели, а потоа ќе дојде ред на електричните модели.

Токму на овој начин компанијата што се модернизира со примената на моторот V10 од Viper сега треба да стане „водечки британски производител на електрични возила“. Така барем тврди извештајот на британскиот Автомобил, кој открива дека на почетокот на 2022 година, точно две години по ликвидацијата, на пазарот ќе пристигнат првите копии на модернизираните модели. Не очекувајте подрастично редизајн, додека под хаубата ќе има 6.4 V8 Hemi мотор.

Бристол Карс ќе продолжи да ги нуди своите рачно изработени уникати по екстремни цени. Најавена е почетна цена од дури 495.000 фунти, што е екстремно дури и за оваа компанија. Да потсетиме, порано овие автомобили беа двојно поевтини.

Што се однесува до електричните автомобили, тие треба да почекаат до 2025 година. Првиот модел ќе биде Buccaneer, а производството ќе биде стационирано на старото место, во Филтон северно од Бристол.

Скандал: Советничка го јава градоначалникот на Бања Лука во неговиот кабинет (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се шири видео на кое се гледа како девојка во канцеларија седи на грбот на градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ, додека тој ја учи како да јава коњ.

Според блогот на Слободан Васковиќ, станува збор за Олга Бабиќ, вработена во Градската управа, за која се вели дека е негова десна рака, пренесува Кликс.ба.

„Го исправаш грбот и ми ги земаш јаките, како да се узди од коњ ...“, вели Станивуковиќ, додека девојката што седи на грбот вика „иха“. Потоа и дава инструкции како да управува со коњот, која нога, каде и како да удри, симулирајќи јавање. После тоа, девојката паѓа во прегратките на градоначалникот.

„Каков коњ си ...“, вели девојката и двајцата се смеат.

Медиумите во БиХ ја објавуваат веста за снимката, нарекувајќи ја скандалозна.

Израелскиот премиер за нуклеарната програма на Иран: Ги преминаа сите црвени линии

Премиерот на Израел, Нафтали Бенет изјави денеска дека, што се однесува до „нуклеарната програма“, Иран во голема мера ја минал недозволената граница и рече дека Израел нема да дозволи Техеран да поседува нуклеарно оружје.

Во својот прв говор пред Генералното собрание на ОН, Бенет рече дека Иран се обидува да добие доминација на Блискиот Исток под „нуклеарен чадор“ и повика на посилни меѓународни напори за запирање на иранските нуклеарни активности.

"Иранската нуклеарна програма е на крстопат. Сите црвени линии се преминати, инспекциите се игнорирани. И сето тоа минува низ нив", рече Бенет, кој во јуни оваа година стави крај на 12-годишното владеење на Бенјамин Нетанјаху како премиер.

Тој, исто така, стави до знаење дека Израел исто така може да дејствува еднострано против Иран.

"Иранската нуклеарна програма е во пресвртница, како и нашето трпение. Зборовите не можат да го запрат вртењето на нуклеарните центрифуги", рече Бенет.

Особено, тој побара американскиот претседател Џо Бајден да заземе построг став кон исламскиот режим во Техеран.

Бенет се противи на напорите на новата американска администрација насочени кон враќање во рамката на меѓународниот нуклеарен договор меѓу големите сили и Иран од 2015 година.

Под раководство на Доналд Трамп, САД се повлекоа од договорот во 2018 година.

Посебното мени за храна на Роналдо ги разбесни соиграчите од Јунајтед

Кристијано Роналдо вовел ново мени во тренинг центарот на Јунајтед, Карингтон, пишува The Sun. На него нема повеќе јаглехидрати, сокови и слатки.

Роналдо го прилагодил менито по своја желба, и тоа не им се допаднало на некои играчи на Манчестер Јунајтед. Португалецот обожава бакалар со салата, традиционално португалско јадење. Тука се појавил проблемот, бидејќи тоа не им се допаѓало на останатите соиграчи.

Наводно, играчите мрчат и му велат на Роналдо дека не е нутриционист, туку фудбалер.

"Роналдо обожува октопод, но остатокот од тимот не. Тој е зависник од протеини и авокадо, па готвачите често го среќаваат на општо разочарување на другите играчи во соблекувалната на Јунајтед. Тој побара од своите соиграчи да се откажат од пудингот што традиционално го јадат после ручек во петоците “, откри неименуван извор за британски Сан.

Роналдо ова лето се врати во Манчестер Јунајтед од Јувентус.

притисни ентер