Надал : Тажен сум , изгубивме една година од животот

Рафел Надал изјави дека ако може да избере, тој повеќе би сакал да го прескокне остатокот од оваа сезона и да се подготви за следната.

„Веднаш би потпишал дека можам да се подготвам за 2021 година. Повеќе сум загрижен за следниот австралиски опен од тоа што ќе се случи оваа година, затоа што во 2020 година сезоната е практично изгубена“, рече 33-годишниот Шпанец, кој е во изолација во својот дом во Манакор, каде е заедно со 85 деца од неговата тениска академија, кои биле „заглавени“ од пандемијата.

Надал рече дека тенисот ќе има големи логистички проблеми во продолжувањето на натпреварите за време на пандемијата на „ковид-19“, поради луѓето што патуваат од држава во држава.

"Тажно е, нема да ве лажам. Се чувствувам како да изгубивме една година од животот. Кога сте на 33, 34 години, тогаш тоа е уште позначајно отколку кога сте на  20 години и имате повеќе време пред вас".

Шпанецот е загрижен дека тенисерите ќе бидат изложени на поголем ризик од повреда кога ќе се вратат на терените, откако не можеле да тренираат нормално во текот на долг временски период, што не е изненадување за Надал, со оглед на неговата долга историја на разни повреди и отсуства од теренот.

Надал призна дека тренирал на приватен терен по ублажувањето на мерките против ширењето на коронавирусот во Шпанија, но исто така бил збунет од информациите за можноста да се врати на тренинг затоа што не било јасно дали може да го стори тоа.

Шпанската влада им дозволи на професионалните спортисти да продолжат со тренинзите, но спортските терени и центрите за обука остануваат затворени, со исклучок на фудбалот и некои други спортови.

„Не ми е јасно дали треба да тренирам или не“, рече Надал, додавајќи дека не може да ги искористи објектите во својата академија заради тоа што децата таму се во изолација. „Никој не смее да влезе таму“.

Тениската сезона е прекината до најмалку 13 јули, турнирот Вимблдон е откажан, а Ролан Гарос, во кој Надал триумфираше рекордни 12 пати, е одложен до крајот на септември или почетокот на октомври.

притисни ентер