На аукција ставени дресовите на Меси од СП во Катар

Дел од парите за потребите на деца со ретки болести.

Комплетот од шест дресови кои ги носеше Лионел Меси на Светското фудбалско првенство 2022 во Катар ќе биде продаден на аукција идниот месец, објави аукциската куќа „Сотби“, проценувајќи ја нивната вредност на повеќе од десет милиони долари.

На аукција ќе биде ставен и дресот со кој Меси ја подигна светската титула, единствениот трофеј кој му недостасуваше во неговата блескава кариера, откако Аргентина во мундијалското финале ја совлада Франција.

На патот до титулата во Катар, аргентинскиот капитен го носеше сино – белиот дрес во групната фаза против Саудиска Арабија и Мексико, во осминафиналето против Австралија, во четвртфиналето против Холандија и во полуфиналето против Хрватска.

„Сотби“ соопшти дека станува збор за непроценлива збирка која очекува на интернет аукцијата од 30 ноември до 14 декември да достигне цена повисока од десет милиони долари што бил рекорден износ платен за спортски сувенир.

Најскапо продадениот дрес на аукција досега е дресот кој легендарниот американски кошаркар Мајкл Џордан го носеше во финалето против Чикаго во 1998 година. Дресот во септември лани беше продаден за 10.1 милиони долари.

Аукциската куќа „Сотби“ прецизираше дека дел од приходот од продажбата на колекцијата дресови на Меси ќе биде дониран за проектот UNICAS кој го води детската болница „СЈД“ во Барселона со поддршка на „Фондацијата Лео Меси“ за потребите за деца заболени од ретки боелсти. /МИА

Во тек реставрација на пештерската црква „Света Богородица“ на островот Мал Град, кај Пустец

 Со европски пари се реставрира црквата „Света Богородица“ на островот Мал Град, кај Пустец, Мала Преспа, под надѕор на Регионалната дирекција за национална култура од Корча.

-Во тек е реставрацијата на црквата „Света Богородица“ на островот Мал Град, каде на виделина излегуваат дел од извонредни византиски фрески. Во исто време се поставува и надворешната врата, изработена врз основа на оригиналната, која се наоѓа во Музејот на средновековна уметност во Корча, објави општина Пустец. Со овој прекуграничен проект кој е продолжение на проектот „SmartCulTour“ ќе биде санирана и патеката до неа, а ќе биде поставено и осветлување на островот, информираа од општина Пустец.

Додаваат дека проектот е финансиран од Европската Унија преку ИПА Програмата за прекугранична соработка и со заложба на општините Битола и Пустец, како и Дирекцијата за музеи од Битола, Регионалната дирекција за културно наследство Корча и Младинскиот културен центар од Битола.

Оценуваат дека „оваа соработка ќе го подигне односот меѓу нашите институции и држави на друго ниво“

Пештерската црква „Света Богородица“, со својот фрескоживопис отскокнува од другите пештерски цркви расфрлани по бреговите на Преспанското и Охридското Езеро.

Островот Мал Град се наоѓа на три километри североисточно од Пустец на југоисточниот брег на Преспанското Езеро.

Врз основа на записите сочувани на неа, оваа црква претрпела три измени. Во првиот натпис пишува дека основач на црквата е Бојко со жена му Евдокија во 1345 година. Во вториот натпис, пишува дека црквата е возобновена во 1369 година од Кесар Новак, неговата жена Кали, неговиот син Амирал и неговата ќерка Марија. А, третиот натпис датира во 1607 година, кога е насликана надворешната западна фасада. Внатрешноста на црквата е целосно живописна и е доста позната по ѕидните фрески од византискиот палеолошки стил.

Видео: Ники Минаж уапсена поради дрога, снимила се и објавила: „Ме наместија“

Контроверзната раперка Ники Минаж е уапсена на аеродромот Шипхол во Амстердам во Холандија, јавуваат локалните медиуми, а пренесува Скај њуз. 

Раперката го снимила нејзиното апсење и се` објавила на социјалните мрежи.

На снимката се слуша како полицаецот и вели: „Ти си уапсена“.

"Се обидоа да ме спречат да дојдам на концертот. Ми ги земаа торбите пред да ги видам. Ги ставија во авионот. Сега велат дека чекаат царина. Вака изгледа кога луѓето се дебело платени пари за да се обидат да ја саботираат турнејата откако сè останато не успеало“, се пожалила таа.

Холандската полиција соопшти дека 41-годишна Американка била уапсена под сомнение дека поседувала лесни дроги, но не го навела името на жената за која станува збор. Уметницата наводно се подготвувала да лета за Манчестер на концерт во арената Co-op Live каде што требало да настапи.

КФОР демантира дека учествувал во преговори за повлекување на Срби од Бањска

Кфор денеска ги демантираше тврдењата од неодамнешниот извештај на Меѓународната кризна група (МКГ) дека учествувала во наводните преговори за повлекување на група „српски борци“ по настаните во селото Бањска минатата година.

„Тоа не е точно. Кфор во ниту еден момент не бил вклучен во наводните преговори“, се посочува во соопштението на Кфор.

Во соопштението се демантираат наводите од извештајот на МКГ дека по настаните во Бањска во септември минатата година, припадници на КФОР преговарале за „повлекување на група српски борци во околните шуми, од каде исчезнале“.

притисни ентер