Му поставиле бесилка во гаражата на американски тркач со автомобили , кој се бори против расизам

ФБИ и Министерството за правда на САД истражуваат по откривањето на бесилка во гаражата на возачот на автомобили, Буба Валас.

Валас, единствен возач Афроамериканец во врвната конкуренција, успешно се залагал за забрана за употреба на знамето на Конфедерацијата на Соединетите држави за време на трките на НАСКАР (Национално здружение за трки со автомобили).

Овој вид знаме честопати се појавува во круговите на НАСКАР, иако за многумина тоа е симбол на ропство и расизам, пишува Би-Би-Си.

„Ноќеска беше пронајдена бесилка во гаражата на тимот 43 “, соопштиле вчера од организацијата.

„Ние сме лути и не можеме да се изразиме доволно колку сериозно го сфаќаме овој ужасен чин. Започнавме итна истрага и ќе сториме сé што можеме за да ги идентификуваме одговорните и да ги отстраниме од спортските активности“, додадаваат од организацијата.

Буба Валас (26) го опиша инцидентот на Твитер како „очаен чин на расизам“.

„Ова нема да ме скрши. Нема да се предадам , ниту ќе се откажам “, рече тој.

На почетокот на овој месец, НАСКАР го забрани знамето на Конфедерацијата на сите трки.

Борисов побара оставки од тројца клучни министри

Бугарскиот премиер Бојко Борисов побара од министрите за финансии, економија и за внатрешни работи да си дадат оставка.

Целта е за да стават крај на шпекулациите дека централно-десничарската владејачка партија ГЕРБ дејствува во дослух со опозициската партија МРФ, која го претставува турското малцинство.

Министрите утре ќе си поднесат оставка, соопштија од владата.

Овој потег доаѓа во време на масовни протести на кои што се бара оставка на владата.

Борисов денеска го отфрли барањето на шефот на државата Румен Радев за осдтавка на неговата коалициска влада, соочен со масовни антивладини протести.

Илјадници Бугари протестираа шест ноќи по ред на улиците на Софија барајќи оставка на Борисов и главниот државен обвинител, обвинувајќи ги за корупција и мафијашко однесување. Протестите, во меѓувреме, се проширија во црноморските градови Варна и Бургас и Пловдив на југот на земјата.

Протестите избија откако главниот обвинител Иван Гешев нареди претрес на кабинетот на претседателот и апсење на двајца соработници на Радев, осомничени за трговија со влијание.

Гешев го обвини Радев за неуставно однесување, твитнувајќи дека ја нарушил независноста на судството и извршил притисок врз обвинителството.

Протестите ги поддржува опозициската Социјалистичка партија, со чии гласови во 2016 година беше избран Радев за претседател.

Следните парламентарни избори се закажани за март 2021 година.

Фото: Вака изгледа најголемата зелена фасада во Европа

Повеќе од 30.000 растенија ја прекриваат фасадата на објектот од пет ката.

Во Центарот на германскиот град Дизелдорф никна необична градба, како одговор на се повеќе изразените климатски промени.

Повеќе од 30.000 растенија ја прекриваат фасадата на објектот од пет ката „Kö-Bogen II“, кој е проектиран од страна на германската архитектонска фирма „Ingenhoven Architects“.

Растенијата се поставени на фасадата во форма на жива ограда, која се простира по косите ѕидови и кровот на зградата.

Покрај растенијата, на фасадата се поставени и системи за наводнување и дренажа, а според наводите на проектантот, се очекува зелената фасада да допринесе во прочистување на воздухот исто како 80 стебла листопадни дрвја.

Зградата со најголемата зелена дасада во Европа е сместена во центарот на Дизелдорф.

Реновирањето на самото срце на градот траело две децении, а завршено е со овој проект.

Во Велес до 19 часот излезност од 48,28 отсто

Општина Градско со 54,86 и Општина Чашка со 57,7 проценти

Од вкупно 45 989 гласачи регистрирани на Единствениот избирачки список до 19 часот гласале 48,28 отсто или 22 203 гласачи на 84 избирачки места во Општина Велес.

Како што информираат од ОИК, на сите 84 гласачки места гласањето се одвива во мир и демократска атмосфера и без инциденти.

Во Општина Градско од вкупно 3136 гласачи на 11 избирачки места до 19 часот на гласање излегле 54,86 проценти или 1721 гласач.

Како што информира за МИА Елена Смилкова, член ОИК Градско, на сите избирачки места гласањето се одвива во фер и демократска атмосфера и без инциденти.

– Во Општина Чашка од вкупно 6 101 гласач на 30 избирачки места до 19 часот гласале 57,7 проценти од гласачите или 3512, информира за МИА Марјан Јовановски, претседател на ОИК Чашка.

Тој посочи дека во сите избирачки места во Општина Чашка, изборите се одвиваат во фер и демократска атмосфера и без инциденти.

Воедно од сите ОИК – Велес, Градско и Чашка ги повикуваат граѓаните кои се уште не гласале да го остварат своето граѓанско право на глас на избирачките места, кои се отворени до 21 часот вечерва. /МИА

притисни ентер