Млади локално заедно во Гевгелија: Младите носат промени на подобро за секоја општина,

Млади локално заедно" повторно на терен вчера домаќин ни беше ЛК Гевгелија, каде заедно со ЛК Валандово и ЛК Дојран направивме една продуктивна дружба од која произлезе уште една плодна дискусија.

Ве охрабрувам и јавно ве повикувам да споделите со нас се' она што сметате дека треба да се промени и подобри, зашто алатките се во наши раце. Од нас зависи колку посветено ќе се фокусираме на тоа да ја направиме Македонија држава која има услови за просперитет на младиот човек.

Слободно земете ги за пример и за цел државите во светот кои се репер по ова прашање и верувајте дека со здружена и посветена работа МОЖЕМЕ и ние да станеме слични на нив. Само со добра идеја, вистинско решение и цврста волја, за која одговорно тврдам дека ја имаме, можеме да го оствариме се она што ќе го зацртаме како краткорочна, па и долгорочна цел. – се обрати пред присутните претседателот на СДММ, Марко Михаилоски.

Дека не постојат погрешни идеи и предлози и дека секое едно мислење се зема предвид и се разгледува, социјалдемократската младина веќе цели два месеца преку својот караван „Млади локално заедно" ја потврдува сопствената отвореност и транспарентност.

Меѓу најзначајните достигнувања на младината, изминатиот период, се издвојуваат донесениот Закон за млади кој гарантира младински службеник во секоја општина, измената на законот за субвенциониран младински оброк кој на редовните студенти им обезбедува 2400 денари репрезентативни трошоци за храна и последно најново – покачување на студентските стипендии за 100%.

СДСМ во сиот овој период на своето сегашно владеење активно се залага и работи на подобрување на животниот стандард на младиот човек во државата и се обврзува дека и понатаму ќе продолжи со ова темпо.

СДСМ

Најмалку четворица загинати во престрелки во американската држава Мериленд (ВИДЕО)

Најмалку четири лица се убиени, а уште две се во критична состојба по престрелките што се случија во петокот вечерта и рано утрово во округот Принц Џорџ, во американската држава Мериленд, соопштија локалните власти.

Полицијата пронашла три жени со прострелни рани во градот Хајатсвил во петокот вечерта околу 22:50 часот, објави окружната полиција на Твитер.

Едната била прогласена за мртва на местото на инцидентот, додека другата починала при приемот во болница, а третата е во критична состојба, објави Ен -Би -Си Њуз.

По помалку од еден час, полицијата повторно се огласи на Твитер, пишувајќи дека пронашле маж со прострелни рани на речиси два километри од првиот инцидент.Тој бил прогласен за мртов на лице место.

На 16 километри од таму, уште една жена и еден маж биле пронајдени во комбе утрово околу 3,25 часот, соопштиле локалните власти.Мажот бил мртов, а жената била префрлена во болница со повреди опасни по живот, откако била застрелана.

Сеуште не е познато дали пукањата се поврзани, а детективите се обидуваат да ги пронајдат осомничените и да ги откријат мотивите.

Германка на 52 години освои олимписко злато, првиот медал го добила пред 21 година

Изабел Верт можеби не е глобално позната спортистка, но таа е убедливо најдобра во она што го работи.

Оваа неверојатна 52-годишна Германка освои злато и сребро во коњички спортови во Токио.

Фактот дека ова биле нејзини единаесетти и дванаесетти олимписки медали во нејзиниот живот, кажува колку е неверојатен нејзиниот успех. Таа го имала својот прв настап на Игрите во 1992 година во Барселона. Освоила седум златни и пет сребрени медали на тој натпревар. Таа освојувала по најмалку два медали на секоја Олимпијада, освен во Атина во 2004 година.

Таа ја потврдила титулата како најуспешна во историјата и на други турнири. Верт освоила 14 златни, пет сребрени и седум бронзени медали на светските првенства. Таа била европски шампион 20 пати, со три сребрени и една бронза.

Изгоре Бугати на познат музичар, вредно 3 милиони долари (ВИДЕО)

Штетата е голема, а поправката ќе биде обемна и пеколно скапа.

На социјалните мрежи се шират снимки од црвено Бугати уништено во пожар, за кое се верува дека е во сопственост на познатиот музичар од Доминиканската Република, Емануел Ерера Батиста, познат под уметничкото име ЕЛ Алфа Ел Џефе.

Црвено-црниот Bugatti Chiron изгоре додека бил паркиран во гаража во Мајами. Двете снимки објавени на Инстаграм од supercar.fails јасно покажуваат колкава е штетата, но и дека огнот не го зафатил соседното црно Ферари.

На на Chiron ќе му треба нов преден капак, браник, тркала, возачка врата и стакло, како и сите делови што ќе останат црни од саѓите. Лесно е да се претпостави дека ќе биде многу поскапо да се поправи оштетувањето на деловите што не се видливи како резултат на изложеност на високите температури.

За среќа во несреќа, автомобилот не изгорел целосно, зашто некој го изгаснал со противпожарен апарат. Исто така, да кажеме дека се уште се трага по сторителот кој го подметнал пожарот.

Како изгледал овој автомобил вреден најмалку три милиони долари, може да се види во следното видео објавено пред неколку месеци. Ако се докаже дека е навистина тој автомобил, тогаш Ел Алфа нема да стане пешак. Имено, покрај Бугати, овој млад човек поседува и Ролс Ројс Кулинан во кој веќе доживеал напад со огнено оружје.

притисни ентер