Мистериозно труење на јахта на Хвар – почина Италијанец , петмина во тешка состојба

Тројца возрасни и две деца се во болницата во Сплит , а еден 57 годишен менаџер од Италија почина со симптоми на тешко труење.

Поради наводно труење со храна , почина 57 годишниот Италијанец Еугенио Винчи , додека меѓу затѕруените е и поранешен италијански сенатор и актуелен градоначалник на местото Сант Агата ди Милитело. Двете деца се во критична состојба , информираат од сплитската болница , со тоашто им откажуваат виталните органи како последица на труење или на непознато заболување.

Сите биле од Хвар со хеликоптери донесени во Сплит. Полицијата го истражува случајот и се сомневаат на труење со храна , додека докторите се сомневаат на нешто друго.

Според медиумите , сите шест лица вчеравечер биле на вечера во ресторан на Хвар. мажот починал во текот на ноќта. Сомневањата доаѓаат од таму што само две лица јаделе школки , а се затруле сите.

На Италијанецот му се слошило во бродскиот тоалет и при падот удрил со главата во ѕид. Според медиумите, на бродот силно мирисало на нафта , што може да биде причина за труење со вдишување на опасните испарувања.

Повеќе детали од полицијата најавуваат за утре.

притисни ентер