Мисајловски: Четири години се изнаслушавме лаги и неработа

Гази Баба е за промени, Гази Баба е за ВМРО-ДПМНЕ и Бобан Стефковски, вели Мисајловски.

Почитувани,

Денеска сме тука во Гази Баба, заедно со нашиот кандидат за градоначалник Бобан Стефковски, човек што вреди да ја води Општина Гази Баба. Сакам да ги поканам сите граѓани во Гази Баба кои од секогаш ни ја давале довербата, и секогаш сакале ВМРО-ДПМНЕ да биде тука локална власт, но и се разбира и централна власт. Масовно да излезат за да победиме, сите заедно да победиме и да создадеме нова иднина.

Бобан, нашиот Боби има одлична програма, за секое маало, за секое село, за секое населено место, со нови улици, нови паркови, со нова инфраструктура. Многу проекти што секој еден од вас ќе се пронајде во таа програма што ние ја гарантираме. Затоа ајде да го направиме најголемиот резултат во Гази Баба, ајде да ја завршиме работата во првиот круг и Бобан Стефковски да биде градоначалник и веднаш да се фати за работа.

Сакам на крајот да ви кажам дека, остануваат уште два дена , ова е претпоследниот ден од кампањата, знаете во Сабота молкот и во Недела масовно на гласање. Но се изнаслушавме овие 4 години лаги, СДСМ постојано лажеше, не само што лажеше изминативе 4 години. Сега слушаме дека во нивните изборни кампањи, повторно ги кажуваат оние проекти кој што пред 4 години ги ветувале, затоа почитувани граѓани немојте повторно некој да ве измами.

Два пати кажана лага не може да биде вистина, они повторно нема да работат, затоа ние имаме нови луѓе што ја сакаат општината, што сакаат да работат и навистина вреди да им се даде шанса. Затоа победникот се знае во Гази Баба, а тоа е Бобан Стефковски, но затоа мора сите масовно да искочиме, не само во Гази Баба, туку потребна е победа во Скопје, потребна е победа во цела Македонија.

Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ

Видео: Стотици луѓе оделе голи по пустина во Израел

Стотици луѓе покриени само со бела боја оделе низ пустината во близина на Мртвото Море како дел од проектот на американскиот уметник Спенсер Туник, пишува Гардијан.

54-годишниот фотограф го посетил местото во јужен Израел како гостин на Министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото Море, а инспириран бил од библиската приказна за сопругата на Лот која се претворила во столб од сол додека бегала од Содом.

„За мене, телото претставува убавина, живот и љубов“, рекол Туник, која досега организирал десетици фотографирања на голи луѓе.

Докторантката Ана Клејман за Гардијан изјавила дека се приклучила на снимањето за да ги освести луѓето за оваа еколошка криза.

„Навистина се чувствував природно кога се соблеков“. Откако ќе се соблечете, не сакате повторно да се облечете “,рекла таа.

Пред десет години, уметникот снимил над илјада модели на брегот на Мртвото Море, кое се повлекува за еден метар годишно.

Летот на Туник го платило израелското Министерство за туризам, а израелскиот град Арад ги покрил другите трошоци.

Градоначалникот Арад Бен Хамо смета дека проектот е „одраз на либералниот дух во неговиот град“ и се надева дека ова снимање ќе привлече посетители и на тој начин ќе собере средства за финансирање на нов музеј на Мртвото Море.

Видео: Со сопственото тело го штити автомобилот од град

Краткото видео во за рекорден временски период собра бројни симпатии.

Нема многу за што да се зборува. Бурата доаѓала, а сопственик на Тојотата немал подготвено засолниште. Така, тој одлучил да го заштити својот лимен миленик со она што го има до себе, ќебе, картон и сопственото тело.

Иако видеото трае само неколку секунди, секој малку поголем љубител на автомобили ќе го разбере овој гест.

За многумина, автомобилот е повеќе од лим и само превозно средство од точката А до точката Б.

И кога станува збор за автомобил како Тојота Супра, работите стануваат повеќе од јасни.

Станува збор четвртата генерација на моделот што се произведува до 1998 година, а дури и денес тоа е најбараната генерација на Супра и цените честопати се превисоки.

@jakemcgloin

When life doesn’t throw you lemons 😂#sydney #hail #badweather #covid #covid19

♬ Mad World - Michael Andrews

Убиец од Флорида бил пуштен порано од затвор а потоа усмртил жена со шрафцигер

Маж од Флорида, кој бил осуден во 1993 година за убиство на тинејџерка, признал дека избодел жена до смрт со шрафцигер, откако бил пуштен од затвор.

Ерик Пирсон (54) во саботата беше обвинет за убиство на Ерика Вердеција (33), чие тело било пронајдено во канал во близина на Форт Лодердејл.

Пирсон признал дека ја прободел жртвата со шрафцигер четири пати на 25 септември.

Тој бил пуштен од затвор минатиот септември, откако отслужил 27 години од 40 годишната казна, за задавување на Кристина Витакер (17), пишува „The New York Post“.

"Зошто го пуштија на улица? Зошто? Ќе плати овој пат. Нема да застанеме додека не го видиме на електричен стол", рекла мајката на Ерика, Кармен Вердеција.

Полицијата го поврзала Пирсон со исчезнувањето на Ерика откако пријателите рекле дека последен пат ја виделе во продавница со маж кој за себе рекол дека е убиец. Откако полицајците го прегледале камионот на Пирсон, во него пронашле траги од крв.

Ерика Вердеција била мајка на 6-годишна ќерка.

притисни ентер