Мис на Англија ја извади круната и се врати на својата докторска професија (ФОТО)

Убавата Баша Мукерџи, која стана Мис Англија во 2019 година, се врати во татковината за да ја продолжи лекарската кариера во времето на коронавирусот, пренесува Си-Ен-Ен.

Баша била поканета да посети како амбасадор неколку земји каде требало да остане до август годинава за да прави добротворни работи.

„Бев поканета во Африка, Турција, Индија, Пакистан и неколку други азиски земји да се посветам на добротворна работа за разни цели“, рече таа за Си-Ен-Ен.

Кога започна пандемијата на коронавирус, Баша била во Индија. Бидејќи ситуацијата во Велика Британија се влошува, таа добивала се повеќе пораки од поранешни колеги во болницата каде што работела. Тие се пожалиле за тешката состојба. Овие пораки ја натерале да се поврзе со управата на болницата и да им каже дека сака да се врати на работа.

Убавицата рече дека сметала дека е погрешно да се носи круната, дури и ако тоа е за добротворни цели, додека луѓето ширум светот умираат од коронавирус и нејзините колеги толку многу работат.

"Додека работите хуманитарна работа, се уште се очекува е да ја ставите круната и да бидете убави. Сакав да се вратам дома, сакав да се вратам на работа. Знаев дека можам да помогнам “, рече таа.

Баша се вратила во Лондон во средата, а пред да може да се врати на работа како лекар, мора да помине две недели во самоизолација. Таа е специјализирана за респираторни заболувања.

„Никогаш немало подобро време за Мис Англија да и помогне на Англија во тешки времиња“, заклучи таа.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер