МИОА потпиша меморандум за соработка со Агенцијата за заштита на слободен пристап до информации

Министерството за информатичко општество и администрација и Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информациите од јавен карактер потпишаа Меморандум за соработка , соопшти МИОА.

– Со потпишување на овој Меморандум, страните ја изразуваат подготвеноста за соработка на полето на слободниот пристап до информации од јавен карактер, подигнување на јавната свест за правото на слободен пристап до информации од јавен карактер и градење на капацитети за доследна имплементација на законската регулатива, се наведува во соопштението од МИОА.

Од таму дополнуваат дека предмет на овој Меморандум е едуцирање на вработените во МИОА за остварувањето на правото на слободен пристап до информациите од јавен карактер и зголемување на активната транспарентност, во насока на доследно спроведување на одредбите на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер како и советување за прашања од делокруг на својата надлежност.

Кривична пријава против скопјанец за даночно затајување

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Ф.Б.(54) од Скопје, осомничен за сторено кривично дело  „даночно затајување”.

Пријавениот, во текот на 2021 година, како што соопштија денеска од МВР, на неговата трансакциска сметка примил 9.714.945 денари, но не пријавил и не платил данок на личен доход во износ од 10 проценти од вкупниот остварен доход.

– Ф.Б. не поднел задолжителна годишна даночна пријава до УЈП и не платил данок на личен доход од 971.494 денари и за тој износ го оштетил Буџетот на Република Северна Македонија, се наведува во соопштението од МВР.

Камион излетал од коловоз и се запалил, возачот со тешки повреди

Возач на камион завршил со тешки повреди откако излетал од патот Гостивар-Кичево.

Од СВР Тетово информираат дека во 12 часот и 15 минути во СВР Тетово пријавена сообраќајна несреќа на магистралниот пат Гостивар-Кичево.

Во непосредна близина на Новоселски мост, товарно моторно возило „Мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.Т.(32) од Скопје, излетало од коловоз, паднало во бездна и се запалило.

Возачот на товарното возило е пренесен во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“, каде му се констатирани тешки телесни повреди, а екипи од гостиварската Територијална противпожарна единица го локализирале пожарот на возилото.

На местото на несреќата увид врши екипа од ОВР Гостивар.

Арсовска најави дека во текот на денот ќе ги објави новите директори на јавните претпријатија

Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска на денешната прес-конференција по извршениот увид на градежните активности на улица „Димо Хаџи Димов“, најави дека во текот на денот ќе ги објави имињата на новите директори на јавните претпријатија.

– Постапката е завршена, ќе бидете соодветно информирани, рече Арсовска во одговор на новинарско прашање до каде е постапката за назначување нови директори, а за тоа кога би биле објавени имињата на новите директори, рече оти тоа ќе биде наскоро, во текот на денот.

Голем дел од јавните претпријатија во Град Скопје во изминатиот период останаа без директори, бидејќи директорите кои беа од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, ги напуштија своите функции.

Оставки прво поднесоа директорите на ЈП „Градски паркинг“ Бојан Христовски и на депонијата „Дрисла“ Јане Мицевски. Потоа оставки поднесоа и директоро т на ЈП „Улици и патишта“ Борис Настов, на „Лајка“ Воислав Димитровски и на ЈП „Паркови Зеленило“ Ангеле Сотировски.

притисни ентер