Марсело жестоко казнет за бројните сообраќајни прекршоци

Фудбалерот на Реал Мадрид, Бразилецот Марсело (31) е казнет со парична казна од 157.500 евра за брзо возење без важечка возачка дозвола, јави шпанската новинска агенција ЕФЕ.

Бразилецот денес излезе на суд во Алкобендас, предградие северно од Мадрид, каде беше казнет со парична казна од 350 евра на ден за последните 15 месеци.

Левиот бек на мадридскиот клуб беше запрен од полицијата на 19 декември на патот од Алкабондас, каде што живее, кон Спортскиот центар на Реал Мадрид кога возел со 134 км на час. Полицајците  тогаш откриле дека тој вози без важечка возачка дозвола , која му била одземена затоа што веќе бил фатен како вози пребрзо.

Марсело пред седум години бил казнет со казна од 6.000 евра за брзо возење  во близина на спортскиот центар Сиудад Реал Мадрид. Во последниве години, и офанзивниот играч за врска Карим Бензема и офанзивниот играч од средниот ред Џејмс Родригез се фатени како возат пребрзо на пат кон тренинзите.

Фудбалерите на Реал Мадрид не тренираа во четвртокот затоа што беа ставени во карантин, откако на клупскиот кошаркар му беше дијагностициран коронавирус.

Фудбалерите и кошаркарите го делат сместувањето со ресторан во спортскиот камп. Тие треба да останат таму околу петнаесет дена.

притисни ентер