Мароко остро ги осудува изјавите на Европскиот парламент

На 23 јануари 2023 година, мароканскиот парламент објави дека е донесена одлука да се преиспитаат релациите со Европскиот парламент 

На 23 јануари 2023 година, мароканскиот парламент објави дека е донесена одлука да се преиспитаат релациите со Европскиот парламент и истите да се стават на целосна проценка, со цел да се преземат соодветни чекори како реакција на последните не толку пријателски позиции на Европскиот парламент кон Мароко.

Ова соопштение беше дадено во изјава објавена во понеделникот, по завршувањето на заедничката средба на двете комори на мароканскиот парламент, на која се обратија претседателите и претставниците на различните парламентарни групи, како и пратениците без политичка припадност.

Со ова, мароканскиот парламент ја осуди штетната кампања кон Кралството, чиј последен резултат беше резолуцијата од 19 јануари 2023 година, изгласана од страна на Европскиот парламент.

Мароканскиот парламент исто така одлучи да го информира Претседателството на европскиот парламент за забелешките од оваа средба, објаснувајќи ги притоа позициите и говорите на различните парламентарни групи, како и одлуките кои ќе следат како реакција.

Кон острата осуда се приклучи и Врховниот совет на судската власт на Мароко, кој во саботата исто така жестоко ги осуди неоснованите обвиненија содржани во резолуцијата на Европскиот парламент, усвоена во четвртокот, на 19 јануари 2023 година.

Врховниот совет во официјална изјава соопшти дека забележува поткопување на независноста на мароканското судство во резолуцијата на Европскиот парламент, која содржи сериозни обвинувања и наводи.

Овие неосновани обвинувања ги извртуваат фактите и сеат сомнежи за легалноста и легитимноста на судските процедури, од кои дел веќе остро беа осудени и отфрлени, додека дел сеуште се под разгледување и ќе добијат одговор.

Од таа причина Советот ја изрази својата жестока осуда на неоснованите обвинувања кои се содржат во резолуцијата на Европскиот парламент.

Советот исто така изрази жалење поради ова извртување на фактите во контекст на судења кои биле целосно спроведени во согласност со законот, со уставните права и меѓународните стандарди за фер судење.

Советот жестоко го отфрла овој пристап усвоен од страна на Европскиот парламент, кој неосновано си зема за право да го оценува мароканското судство на бесрамно непријателски начин, прејудицирајќи ги институциите на судството во Кралството и на тој начин нарушувајќи ја нивната независност, се наведува во продолжение на изјавата.

Што е уште поважно, Советот целосно го отфрла мешањето во судските процеси или обидите да се влијае на судските одлуки, особено што некои од споменатите судски спорови се сеуште во тек.

Во својата изјава Советот нагласи дека ова е во спротивност со сите меѓународни норми и стандарди, вклучувајќи ги принципите и декларациите на Обединетите нации во врска со независноста на судскиот систем.

Советот остро го критикува повикот вклучен во резолуцијата кој вели да се направи притисок на судскиот авторитет неодложно да ги ослободи наведените личности и оценува дека ова претставува опасно прекршување на независноста на правдата, како и обид за влијаење врз судскиот авторитет, особено што дел од наведените судски случаи се сеуште под истрага.

Арапскиот парламент исто така изрази „остро незадоволство“ кон она што тие го нарекоа „континуирано бесрамно мешање“ на Европскиот парламент во внатрешните работи на Мароко.

Институцијата го отфрли користењето на човековите права и „невистинитото и неосновано“ обвинување од страна на Европскиот парламент, со цел мешање во судскиот систем на арапските држави.

Арапскиот парламент исто така ги отфрли сите надворешни обиди за мешање во работите на арапските држави, со барање Европската унија „веднаш да сопре со набљудувачката улога на човековите права во арапските држави“ и да ја верификува точноста на информациите кои ги добива.

Изјавата исто така го поттикнува Европскиот парламент да ги почитува партнерството и релациите со арапските држави, особено со Мароко, наведувајќи дека приоритетот треба да биде ставен на состојбите со имигрантите, бегалците и малцинствата во нивните граници.

Оваа изјава беше завршена со молба од страна на пратениците на мароканскиот парламент да не се користат човечките права во политички цели.

Извори:

https://northafricapost.com/64588-moroccos-cspj-strongly-condemns-allegations-in-european-parliaments-jan-19-resolution-as-unfounded.html

https://www.farodiroma.it/magistrati-marocco-parlamento-europeo/

https://www.capital.gr/diethni/3694112/to-marokino-koinoboulio-tha-sunedriasei-gia-na-antidrasei-stis-epikriseis-tis-ee

https://news.eseuro.com/noticias/1356848.html

Го фатила сопругот со швалерка па направила хаос, такво дивеење не е видено (ВИДЕО)

Жителите на Нижни Новгород во Русија биле сведоци на луда сцена која љубоморна жена ја приредила на паркингот пред нивната зграда.

Како што вчера информираа од полицијата, пијана 38-годишна жена со „шевролет“ на 31 јануари намерно налетала на 39-годишен маж, по што неколку пати со клоци ја удрила жртвата. Покрај тоа, удрила уште еден маж и со својот автомобил оштетила седум паркирани автомобили.

На снимката објавена на Телеграм се гледа како вознемирена жена удира во паркирана Тојота, го скинува предниот браник, ги крши ретровизорите, а потоа се качува на покривот и скока на автомобилот. Заминала викајќи нешто, а потоа влегла во својот автомобил и почнала да удира во Тојотата и другите автомобили.

На едно видео се гледаат другите учесници во конфликтот: поголем маж удира помал маж и две жени кои се обидуваат да ги разделат, а бесната 38-годишна жена исто така е прикажана како вози во рикверц, прегазувајќи ги нозете на еден од мажите, соборувајќи го другиот и тој паѓа на земја, губејќи свест.

Во обид уште еднаш да го прегази, била сопрена од девојка во лесна облека. Жртвата била одвлечена поблиску до автомобил паркиран во близина, а пијаниот возач продолжил да ја уништува Тојотата. После тоа, таа излегла од автомобилот и неколку пати го удрила мажот кој се уште лежел на тротоарот.

Според првичните податоци од Истражната комисија, на 39-годишната жртва ѝ бил скршен скочниот зглоб, додека другиот не е повреден. Против жената возач е поведена кривична постапка за убиство во обид како и за возење во пијана состојба.

Причината за нејзината агресија била наводно љубомора. Имено, се тврди дека претепаниот маж е нејзиниот сопруг кого го пронашла во автомобилот со љубовницата.

Мадона танцува на песната „Wednesday dance“, фановите шокирани: Знаеш ли што правиш? (ВИДЕО)

Кралицата на поп музиката, Мадона на својот профил на TikTok објави видео на кое се обидува да танцува, во свој стил, се разбира, популарниот танц од серијата Нетфликс, но нејзините обожаватели и следбеници не се многу ентузијасти.

Како прво, на многумина не им беше јасно зошто Мадона танцува на песната на Лејди Гага, Bloody Mary, кога е општо познато дека тие двете долги години не се во добри односи. Некои од нејзините следбеници едноставно беа разочарани од нејзиниот настап. Ќе истакнеме дел од нивните коментари.

@madonna ♬ original sound - heyy

„Кој би помислил дека Мадона ќе заигра на песната на Гага“, „Знае ли чија е песната“, „Ајде да го избришеме тоа“, „Кралица на cringe“, „Игра на крек“, „Ова е најблиску до соработка помеѓу Мадона и Гага“, „О Боже, Мадона танцува на Гага“, „Таа танцува на песната на Гага, сега можам да умрам во мир“, „Не верувам што гледам“, се само некои од коментарите од социјалните мрежи.

Да потсетиме дека Гага на почетокот на кариерата ја споредуваа со Мадона, а таа тоа го сфати многу лошо и нејзиниот коментар ја навреди Мадона. „Само затоа што јас сум првата жена уметник во последните 25 години што успеала да ги достигне првите 40 на радио, не значи дека сум нејзина копија, тоа значи дека сум е**но паметна личност“, ги коментираше Гага споредбите меѓу себе и Мадона пред десет години.

Мадона не ѝ остана должна и јавно кажа дека Гага ја копира во многу сегменти, особено во музиката и имиџот. Како што е познато, тие двете никогаш не се помириле.

Десет мигранти се удавија во близина на островот Лампедуза, меѓу нив три жени и бебе

Десет мигранти, меѓу кои едно бебе и три жени, ги загубија животите обидувајќи се да преминат од Тунис во Италија, соопшти денеска италијанската крајбрежна стража која успеала да спаси 42 лица.

Преживеаните тврдат дека четиримесечното бебе ѝ се лизнало од прегратките на мајката која била уморна и паднало во морето пред почетокот на спасувачката акција. Еден маж скокнал во морето за да го извлече детето, но се удавил. Двете тела се уште не се пронајдени.

Брод со мигранти испловил од Тунис минатиот викенд, но набрзо се појавија тешкотии. Се верува дека жртвите починале од хипотермија. Во текот на ноќта италијанските власти спроведоа уште три брода со 156 мигранти до Лампедуза.

Италија повторно се соочува со прилив на мигранти од Северна Африка. Годинава преку Средоземното Море во Италија пристигнале околу 5.000 мигранти, наспроти 3.035 лани и 1.039 мигранти во 2021 година, покажуваат податоците на МВР.

Според ОН, 1.400 мигранти ги загубиле животите минатата година обидувајќи се да го преминат Средоземното Море.

притисни ентер