Маркa: Меси не сака да се врати во Барселона

Првите луѓе на Барселона започнаа кампања за враќање на Лионел Меси во клубот чиј симбол е и кој шокантно го напушти летото минатата година.

Пред еден месец, претседателот Жоан Лапорта рече: „Ние имаме морална должност кон Меси да ја заврши кариерата во Барселона, така што Камп Ноу ќе му аплаудира кога ќе замине во нашиот дрес“.

Минатата недела потпретседателот на Барселона и економски експерт Едуард Ромеу изјави дека финансиски е можно клубот да му го достави договорот на Меси следната сезона и дека неговото враќање ќе биде олеснето со тоа што тој ќе дојде без обештетување. Имено, договорот на Меси со ПСЖ завршува на лето и тој тогаш ќе наполни 36 години. Јасно е зошто праќаат вакви покани од Барселона. Се чини дека ова е совршено време да се „исправи грешката“ и да се врати Меси за да ја заврши кариерата во клубот од кој беше „избркан во солзи“.

Марка, пак, пишува дека ќе биде тешко да се реализира сценариото од бајките: „Можноста за тоа е многу мала и далечна. Што и да каже Барселона за тоа, многу работи би требало да се решат за воопшто да почне да се размислува за таква операција.Прво треба да се воспостави контакт, да се обнови врската.

Досега никој од Барселона не му се ни обратил на Меси, но информациите од клубот се објавуваат во јавноста без да разговараат со играчот и да го прашаат што сака. Освен тоа, Меси би требало многу да се убедува за да се врати. Ако заборавија во Барселона, ги потсетуваме дека тој го напушти клубот против своја волја, во солзи и чувство дека Лапорта го изневерил.

Откако се договорил со него за останување, за во последен момент претседателот да откаже сѐ. Меси не го заборави предавството што го доживеа во клубот на својот живот на сите нивоа и од клучните луѓе. Така некои од нив и во управата и во соблекувалната би морале да си заминат за да се врати“.

Marca додава два аспекта за враќањето на Меси за кои не се зборува и пишува, а тие се клучни: „Меси има 36 години, но и да се согласеше да се врати, тој не би бил задоволен ниту да стои како маскота, ниту да седи на клупа. Да не заборавиме дека иако финансиската состојба во Барселона е подобрена, клубот сепак троши многу повеќе за плати отколку што треба.

Јасно е што во вакви околности би значело за буџетот на Барселона доаѓањето на ѕвезда која заработува околу 35 милиони евра годишно во ПСЖ. Поради сето горенаведено, јасно е дека Меси во моментов не ни размислува за враќање во Барселона. Единственото нешто на што беше фокусиран во последните неколку месеци, а така ќе биде и во следните три, е како да ја освои светската титула со Аргентина, единствениот трофеј што му недостига“.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер