Мареј: Треба да се напушти новиот формат на Дејвис купот

Британскиот тенисер Енди Мареј повика да се напушти новиот формат на Дејвис купот.

- Бев член на Советот на играчи на АТП кога почнаа да разговараат за овој формат и никој не го поддржа. Ни рекоа дека тоа ќе го имаат предвид, а буквално два дена подоцна објавија дека се менува форматот. Имаме среќа бидејќи сите наши натпревари ги играме во неверојатна атмосфера со одлични гледачи. Срамота е кога Франција и Австралија, две од најголемите тениски сили кои го сакаат Дејвис купот, играат на празен стадион, изјави Мареј за „Тајмс“.

Во групната фаза на Дејвис купот во Манчестер се натпреваруваат селекциите на Велика Британија, Австралија, Франција и Швајцарија. Репрезентациите ќе играат меѓу себе. Двете најдобри селекции ќе се пласираат во „Фајнл 8“.

Завршниот турнир од годинашното издание на Дејвис купот ќе се одржи во ноември во Малага, Шпанија.

Регионална конференција за интернет-слобода

Во организација на Балканската истражувачка репортерска мрежа (БИРН) од денеска до 20 јуни во Скопје ќе се одржи регионална конференција за интернет-слобода.

На конференцијата, како што најавуваат од БИРН, ќе присуствуваат експерти од областа на дигиталните права и слободи од сите релевантни полиња, како и на институции задолжени за политиките поврзани со интернетот.

Меѓу нив ќе има владини претставници, граѓански организации, активисти за дигитални права, академици, новинари и ентузијасти за технологија и интернет политики од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Македонија и Србија.

-Во текот на трите дена од настанот, говорниците и учесниците ќе разговараат за дигитално управување, приватност и заштита на податоците, за онлајн дезинформации и насилен екстремизам, за одговорна употреба на вештачка интелигенција, за родово засновано насилство преку информатичките и комуникациските технологии (ИКТ), како и за регионалните иницијативи за управување со интернетот каде учествуваат повеќе засегнати страни. се вели во соопштението од БИРН.

Конференцијата ќе ја отворaт Ана Петрушева, директорка на БИРН Македонија и амбасадорот Дејвид Гир, шеф на Делегацијата на Европската Унија во Република Македонија.

Настанот, посочуваат од БИРН, ќе резултира со клучни пораки кои ќе бидат вклучени во натамошното креирање препораки, како и подобрување во известувањето и подигнувањето на свеста за медиумите и форумите за политики на национално, регионално и меѓународно ниво од гледна точка на Западен Балкан. Тој е организиран како дел од проектот Известување за дигитални права и слободи и е поддржан од Европската комисија./МИА

Свечена академија по повод 65-годишниот јубилеј на ФЕИТ

Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот„Св. Кирил и Методиј“ – Скопје вечер ќе одржи Свечена академија по повод одбележување на својот 65-годишен јубилеј.

На академијата, како што најавуваат организаторите, треба да се обратат Владимир Атанасовски, декан на ФЕИТ, Биљана Ангелова, ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, како и претседателката на Република Северна Македонија Гордана Сиљановска – Давкова.

По завршување на Академијата ќе бидат промовирани и дипломираните инженери и магистри на Факултетот. /МИА

Израелската армија соопшти дека наскоро ќе ги постигне сите цели на својата офанзива во Рафа

Израелската армија соопшти дека наскоро ќе ги постигне сите цели на својата офанзива во градот Рафа во Појасот Газа.

Половина од борбените единици на палестинското исламистичко движење Хамас, кое владееше со Појасот Газа пред нападот на 7 октомври врз јужен Израел, се уништени, се вели во соопштението на израелските одбранбени сили (ИДФ).

Помеѓу 60 отсто и 70 проценти од територијата на градот во јужниот дел на палестинската енклава сега е под „оперативна контрола“ на ИДФ.

Израелската армија верува дека ќе бидат потребни уште неколку недели за да ја заврши својата воена операција во градот. Израелската офанзива во градот Рафа на границата со Египет започна на почетокот на мај. Израелските одбранбени сили изјавија дека целта им е да ги уништат последните борбени единици на „Хамас“, јави ДПА./МИА

притисни ентер