Македонските фудбалери го очекуваат противникот за мундијалскиот бараж

Најдобрата фудбалска репрезентација на Македонија е на само два чекора од нов историски пласман на едно големо натпреварување.

Црвено жолтите по премиерното учество на едно Еуро сега се многу блиску и до виза за најголемата смотра на фудбалот Светското првенство.

Фудбалската репрезентација на Македонија за прва пат во историјата ќе биде дел од еден бараж за пласман на Мундијалот.

Нашиот национален тим вечерва на ждепката во Цирих која стартува во 17 часот ќе го добија противникот за комплицираниот бараж.

Изабраниците на селекторот Благоја Милевски се меѓу 12 репрезентации кои ќе атакуваат на посакуваниот пласман на Мундијалот во Катар.

Според пропозициите 12 селекции во баражот ќе бидат поделени во две квалитативни групи, Македонија е во втората квалитативна група, а при ждрепката не може да добие противник од својата група.

Евентуални противници на Македонија од првата група се селекциите на Италија, Португалија, Русија, Шкотска, Шведска и Велс а во вториот барабан покрај нашиот национален состав се и репрезентациите на Австрија, Чешка, Полска, Турција и Украина .

Селекторот Милевски убеден е дека нашиот тим рамноправно може да се носи со сите противници но како ривали единствено не ги посакува великаните Италија и Португалија. .

При ждрепката ќе се формираат три групи од по 4 селекции и само победниците од групите ќе обезбедат виза за Шампионатот во Катар.

Поради познатите политички причини Русија и Украина во баражот не може да се најдат во иста група.

Бараж дуелите ќе се играат во март следната година, полуфиналето е на програмата на 24 а финалето ќе биде на 29 март. Во полуфиналето предноста на домашниот терен ќе биде на страната на подобро рангираните селекции, а финалето пак ќе се игра кај послабо рангираната селекција.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер