Мајката на Илон Маск ги замоли луѓето да не бидат злобни кон синот, сите ѝ се потсмеваат

Мајката на Илон Маск побара од хејтерите да „престанат да бидат злобни“ кон нејзиниот син.

Меј Маск (74) застана во одбрана на својот „генијален“ син и им порача на луѓето дека треба да бидат подобри кон него.

Во разговор за Би-Би-Си во третата епизода од шоуто на Илон Маск, таа зборувала за желбата на нејзиниот син да му помогне на човештвото преку неговите компании SpaceX, Tesla, а сега и Twitter. „Среќна сум што сите овие компании се во рацете на мојот паметен, генијален син“, изјавила таа.

Маск додала дека забележала дека „нејзиниот син е гениј“ уште кога бил дете и дека, „иако сите му се восхитуваат поради друштвото, никој не можел да издржи таков притисок бидејќи постојано се среќава со оние кои го мразат“. Затоа таа побарала од медиумите и хејтерите „да престанат да го исмеваат нејзиниот син“.

Нејзиниот апел веднаш предизвика реакции на социјалните мрежи. „Мајка ми рече дека мора да бидеш добар со мене“, „Мислам дека сите милијардери треба да ги ангажираат своите мајки да ги бранат, тоа дефинитивно ќе помогне“, се ироничните коментари на корисниците на Твитер.

Некој исто така создаде меме на сопственикот на Твитер со натпис: „Мајка ми ми рече дека сум кул“.

Кога Илон го презеде Твитер и воведе промени во таа платформа, бројни познати личности и медиуми, како и луѓе на Интернет, остро го критикуваа. Посебна критика предизвика драмата со синиот знак, кој од првичниот едноставен систем за автентикација сега стана контроверзен пакет што се наплаќа.

Дневен хороскоп за 22. јули 2024 година

Дневен хороскоп за понеделник, 22. јули 2024 година. 

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Веќе сфативте дека не треба да форсирате , па таа формула ќе ја искористите и на својата врска. Така ќе ја подобрите.

Кариера

Осмислете подобар план за соработка со другите. Знаете да се изразите , но користете повеќе тактичност.

Здравје и совет

Некои ќе запливаат.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Препуштете им на лицата во кои имате доверба да ве упатат каде што треба. Тие ќе знаат подобро од вас.

Кариера

Кога ќе помислите на деловните планови , веднаш ве заболува главата , зашто има малку работи што останале да се изконтролираат.

Здравје и совет

Бидете трпеливи.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Ќе балансирате меѓу своите желби и реалните можности. Ништо нема да се прави на сила , туку само со трпение.

Кариера

Со олеснување ќе ги прифатите извештаите за напредок , од кој и вие сте дел. Тоа ќе биде дополнителен поттик.

Здравје и совет

Издржете.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Вашата љубовна приказна ќе продолжи да се развива , на ваша радост. Затоа дотерајте се и излезете во друштво.

Кариера

Времето работи за вас , а вие му се препуштате со полна доверба Чувствувате дека вашите пет минути допрва доаѓаат.

Здравје и совет

Сакајте ги луѓето.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Еден член на вешето пошироко семејство денеска од вас ќе бара повеќе внимание и ангажман.

Кариера

Ќе бидете занесени и ќе мислите дека секој проблем ќе го решите со леснотија. Во добар дел имате право.

Здравје и совет

Наспијте се .

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Веројатно денеска ќе блескате и ќе зрачите со чувства. Многумина без резервно ќе си ја отворат душата.

Кариера

Денеска ќе се позанимавате со можноста за вложување во работата што моментално ја работите. Ќе барате спонзори.

Здравје и совет

Не морате постојано да војувате.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Саканата личност денеска би можела да се жали и да приговара со тага. Ќе и попуштате и ќе ии дадете утеха и таму каде што не треба.

Кариера

Ќе одите на опцијата што ви дава најголем простор, но и уживање во работата.

Здравје и совет

Ќе уживате во убавниот ден.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Пред вас е одличен ден за секој вид дружење и забава. Посебно ќе бидат расположени младите или оние кои така се чувствуваат.

Кариера

Ви се чини дека е потребно само малку за вашите таленти да излезат на површина и да светнат.

Здравје и совет

Одете таму каде што ви е убаво.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Имате право да прашате и она што не е вообичаено. Довербата во вашиот однос е толкав , што може да си дозволите секакви прашања.

Кариера

Можеби ќе ве пофалат , но во најлош случај вашите идеи ќе бидат прифатени и сфатени сериозно.

Здравје и совет

Одете во природа.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Многумина и денеска убаво ќе се забавуваати ќе откриваат пат до нечие срце . Ќе им оди од рака речиси се што ќе посакаат.

Кариера

Денеска би можеле да ги забавувате колегите . Со задоволство ќе почнувате смешни разговори со добро расположение и дружба.

Здравје и совет

Засадете некое растение.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Ќе продолжите со интензивното поврзување со луѓето , па има голема шанса за запознавање нова личност.

Кариера

Постојаното качување по скалилата на успехот речиси ве изморило . Имате потреба од опуштање , па ќе ја подзаборавите работата и обврските.

Здравје и совет

Подобро оптимист , отколку песимист.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

развојот на еден однос постојано ќе ве интригира . Станува збор за личност од работа , со која се почесто си разменувате пораки и знаци.

Кариера

Многумина денеска ќе ги анализираат своите резултати , уако не е потребно . Се е во најдобар ред.

Здравје и совет

Бидете поконкретни.

Заменете ги овошните сокови со овој напиток и стопете ги калориите без проблем!

Слабеењето никогаш не било полесно...

Овој напиток има бројни здравствени предности.

Освежителниот напиток од вода и краставица станува сè попопуларен меѓу оние кои се грижат за своето здравје. Овој едноставен напиток не само што е вкусен, туку има и бројни здравствени придобивки и може да ви помогне годишно да го намалите внесот на калории за дури 73.000 kcal.

Хидратацијата како приоритет

Додавањето краставица во водата може да ја подобри хидратацијата. Редовната хидратација е клучна за одржување на оптималните нивоа на енергија и за подобрување на варењето. Дехидрацијата може да предизвика главоболки, замор и низок крвен притисок, па затоа е важно да пиете доволно течности во текот на денот.

Богатство на хранливи материи

Краставицата е вистинска ризница на хранливи материи. Со јадење на парчиња краставица после пиење вода, добивате важни растителни влакна, калциум, железо, магнезиум, фосфор, цинк и витамин К. Овие хранливи материи се неопходни за одржување на здравјето на телото.

Антиоксиданси за здравје

Краставиците се богати со антиоксиданси како витамин Ц, бета каротен и манган. Овие антиоксиданси го штитат телото од слободните радикали, кои можат да предизвикаат оксидативен стрес и да придонесат во развојот на разни болести, вклучувајќи срцеви заболувања и рак.

Губење на тежина

Водата со додадена краставица може да биде одличен сојузник во процесот на слабеење, особено ако ја пиете наместо засладените пијалоци. Краставиците се нискокалорични и содржат само околу 14 калории на 100 грама. Преку замена на висококалорични пијалоци со напитокот од вода и краставица, можете значително да го намалите внесот на калории, што може да резултира со губење на 73.000 kcal годишно.

притисни ентер