Куче застрела ловџија во САД, загинал на самото место

32-годишен ловџија од Канзас бил пронајден мртов во својот автомобил во саботата, а локалните шерифи утврдиле дека тој умрел откако кучето случајно згазнало на чкрапалото на пушката.

Неименуван маж од Вичита бил пронајден во близина на населбата Геуда Спрингс. Властите соопштиле дека тој починал околу 9:40 часот.

"Кучето на сопственикот на камионетот згазнало на пушката и случајно го застрелало човекот. Куршумот ја погодил жртвата, кој поради повредите починал на самото место", соопштиле од канцеларијата на шерифот, а пренесува Дејли мејл.

Полицијата не го објавила името на ловецот, но многумина на социјалните мрежи се потсмевале на околностите под кои тој го загубил животот. Еден од неговите пријатели излезе во негова одбрана.

„До сите комичари и експерти за оружје кои коментираат овде - ова момче ми беше пријател. Вашите коментари се полни со омраза. Многу добро го познавам неговото семејство и не можам да ви кажам колку им е скршено срцето во моментов. Срам да ви е“, напишал пријателот на жртвата.

АА го осудува говорот на омраза и инцидентите во Скопје од „Комитите“ и навредите од Бугарите

Алијанса за Албанците го осудува говорот на омраза и инцидентите предизвикани во центарот на Скопје од страна на „Комитите“, како и навредите од некои бугарски државјани упатени кон припадниците на полицијата на граничниот премин Деве Баир.

Ваквата ескалација не придонесува за релаксација на односите меѓу двете земји и европската интеграција на Македонија. Ваквите антиевропски сцени се срамни и од нив треба да се дистанцира политиката во Скопје и Софија.

Алијанса за Албанците апелира на итно смирување и умерено дејствување. Страните треба да ги решаваат недоразбирањата меѓу министерствата за надворешни работи, во европски дух и фокусирајќи се на спроведувањето на договорот за пријателство меѓу двете земји, се наведува во партиското соопштение.

Полицајци со ратрак евакуирале неколку млади од Попова Шапка

Поради лоши временски услови неколку млади денеска се засолнале во малата куќичка во ски лифтот Г-СТАЗАТА на Попова Шапка. Тие биле евакуирани со ратрак и се во добра здравствена состојба.   

-Во 15:35 часот на бројот за итни повици 112 добиена е пријава од млади лица кои заглавиле во Попова Шапка и истите се наоѓле во малата куќичка која се наоѓа во ски лифтот Г – СТАЗАТА. Поради лошите временски услови силен ветер и снег и магла истите неможеле да се спуштат надолу бидејќи видливоста била ограничена само на неколку метри, соопштија од ЦУК.

РЦУК Тетово ја известила полициската станица на Попова Шапка, од каде со помош на Ратрак околу 16:00 часот младите лица биле симнати на безбедна локација и се во добра здравствена состојба.

Граѓани, меѓу кои и мали деца, не можеле да се симнат од Водно со Жичницата поради силен ветер

Поголема група граѓани, меѓу кои и деца денеска не можеле да се симнат од врвот на Водно со Жичницата поради силниот ветер. 

Од Центарот за управување со кризи информираат дека проблемот е надминат откако Жичницата била повторно ставена во употреба.

-На телефонски број за итни повици 112 во 15:40 часот добиена е пријава од лице кое се наоѓало на Водно кај Крстот, каде известува за поголема група на луѓе меѓу кои и многу мали деца кои чекаат да се симнат по жичарата, меѓутоа поради големите ветрови на истите од страна на вработените на Жичарата не им е дозволено да се симнат со лифтот, наведуваа од ЦУК.

Лицата побарале помош за симнување, посочувајќи дека биле известени од страна на вработените во Жичарата дека патот е подзамрзнат и тешко е со кола да се стигне до местото каде се наоѓале луѓето.

За настанатата состојба ЦУК го известило одговорното лице од Град Скопје и ЈСП Скопје. По извршените контакти со одговорното лице, Жичарницата била ставена во функција и луѓето безбедно се симнале надолу до Средно Водно.

Од страна на Град Скопје е известен и Црвениот Крст чии претставници се наоѓале на лице место и им помагале на луѓето безбедно да се симнат надолу.

Состојбата е надмината и временските услови се стабилизирани, соопштија од ЦУК.

притисни ентер