Крај на една ера: Ламборџини го произведе последниот автомобил со V12 мотор

Lamborghini може да им го должи имиџот на ѕвер со V12 мотор пред се на Aventador и неговиот претходник Murcielago. Во иднина, сепак, ќе одат по друг пат.

Дури и егзотичните брендови како Lamborghini не можат да останат имуни на електрификацијата. Намалувањето е сеприсутно, па неодамна Mercedes претстави AMG верзија на C-класата со двојно повеќе цилиндри. Електричната помош е речиси неопходна.

Во таква атмосфера, Lamborghini Aventador изгледа како диносаурус. Беше претставен пред 11 години, а од тогаш беа произведени респектабилни 11.465 примероци. Не знае за електрификација, а ја мрази турбината. Се напојува со атмосферски V12 скапоцен камен.

Подобро кажано, тој почна, бидејќи деновиве беше произведен последниот примерок. Станува збор за LP 780-4 Ultimae Roadster, кој наскоро ќе биде испорачан на купувач во Швајцарија.

Да потсетиме, производството на Aventador веќе беше прекинато, но потоа по хаваријата на бродот на кој имаше 15 примероци, повторно започна, се со цел да се надомести загубата. Сега навистина е готово и Lamborghini повеќе нема да нуди ништо слично.

Aventador придвижуван од 6,5 V12 атмосферски мотор беше претставен за прв пат во 2011 година на Саемот за автомобили во Женева. Брзо стана најуспешниот V12 модел на марката во историјата и до денес ги надмина сите други V12 модели во историјата на марката, вклучувајќи ги Miura, Diablo и Countach.

Lamborghini нема да се откаже од V12 моторот во иднина, но веќе нема да го нуди без електрична помош. Идниот врвен модел затоа ќе биде plug-in хибрид, каде потрошувачката сепак ќе биде споредна, зад перформансите.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер