Крај на една ера: Фиат 500 ја напушта Европа

По речиси две децении на пазарот, легендарниот Fiat 500 се повлекува од Европа, оставајќи голема празнина за италијанската марка.

Производството на овој иконски автомобил во полската фабрика во Тичи заврши, бидејќи новите безбедносни прописи кои стапија на сила во јули не оставија доволно време за адаптација. Наместо Fiat 500, производните линии ќе ги зазема кинескиот модел Leapmotor T03.

Fiat 500, познат и како Cinquecento, беше најпродаваниот модел на италијанската марка, чие заминување претставува голем предизвик за компанијата. Stellantis, матичната компанија на Fiat, потпиша договор со кинескиот партнер на крајот на минатата година, со што Leapmotor стана 15-ти бренд во групацијата Stellantis. Моделот T03 ќе биде првиот автомобил на азискиот партнер произведен во Европа.

Иако Fiat 500 Electric останува во понуда, неговата продажба не е доволно значајна за да ја пополни празнината што ја остави повлекувањето на бензинската верзија. Fiat сега ги полага своите надежи во новата генерација на Panda, која ќе биде претставена на почетокот на јули, но на пазарот нема да се најде до крајот на годината, што создава голема празнина во понудата на Fiat.

Менаџерите на Fiat работат на план да го трансформираат електричниот 500 во класична верзија, но тоа бара значителни инвестиции. Електричната платформа чинеше 600 милиони евра, а новиот хибриден модел нема да биде достапен пред 2026 година.

Минатата година, Fiat испорача повеќе од 100.000 примероци од конвенционалниот модел 500 низ Европа, што е импресивен резултат ако се земе предвид дека дизајнот остана непроменет од 2007 година. Од дебито на првата генерација во 1957 година, продадени се повеќе од седум милиони примероци на овој познат автомобил.

Производството на бензинецот Fiat 500 продолжува во Алжир, но за жал не и за европскиот пазар, што е мала утеха за многумина љубители на овој модел.

Видео: Унгарската фудбалска федерација се огласи за тешко повредениот репрезентативец

Фудбалскиот сојуз на Унгарија ја објави состојбата на Барнабас Варга, кој се здоби со тешка повреда на натпреварот против Шкотска на ЕУРО 2024.

Варга се повреди при судир со голманот на Шкотска Ангус Ган во 68. минута од натпреварот, а по тој судир Варга остана без свест.

Нему му била укажана помош на неколку минути, по што бил изнесен на носилки, опкружен со пехарници.

„Состојбата на Барнабас Варга е стабилна. Фудбалерот на Ференцварош моментално се наоѓа во болница во Штутгарт. Доколку има некаква вест за неговиот статус, веднаш ќе ве известиме“, соопштија од Унгарската фудбалска федерација.

Унгарија инаку на крајот го доби мечот од 3 коло во групата А и ги задржа шансите за пламсна во следната рунда. Шкотска е победена со голот на Кевин Чобот во 100. минута од натпреварот.

Градоначалникот Ѓорѓиевски на терен со екипите за расчистување на штетите по невремето

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и екипите за расчистување на теренот по големото невреме што го зафати Скопје, а не ја поштеди ни општина Кисела Вода, вечерва активно работат на санација на штетите.

Како што истакна, немало премногу повици за интервенција, но секаде каде што е побарана помош, се реагира веднаш. Ги извести граѓаните дека и тој и екипите стануваат на терен и дека сите кои имаат проблем можат да го пријават на телефонските броеви 071391250 и 070259942.

-Драчево и околината на Кисела Вода денес ги зафати силно невреме проследено со обилни врнежи од град кои направија штета. Не голема, но доволно за интервенција. За среќа, имавме многу малку повици за поплавени домови и неколку паднати дрвја, каде што веднаш интервениравме!

За жал, не можеме да ги спречиме временските непогоди но можеме да бидеме рака под рака со граѓаните и заедно да го поминеме ова. Да ги санираме штетите и да делуваме таму каде што е најпотребно. Заедно со екипите сме на терен.

Сите служби се на располагање, вклучувајќи ме и мене и ве повикувам сите кои имате било каков проблем и потреба да се јавите на:

071391250 и 070259942-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Христијан Мицкоски - претседател на Владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ќе ја предводи новата Влада, е роден во Скопје на 29.09.1977 година.

Мицкоски е на чело на ВМРО-ДПМНЕ од декември 2017 година.

Дипломирал, магистрирал и докторирал на Машински факултет во Скопје

Во периодот 2016-2017 година бил генерален директор и претседател на УО на АД Електрани на Македонија, а од 2015 до 2017 бил советник на Претседателот на Владата на Република Македонија за енергетика.

Од 2019 година е редовен професор на Машинскиот факултет во Скопје, а претходно бил вонреден професор, доцент, асистент и помлад асистент. Во 2021 и 2012 година работел во ФОНКО клима како главен и одговорен проектант на термотехнички инсталации.

Има објавено 35 меѓународни публикации и научни трудови, како и десетина домашни, автор е на триесеттина стручни апликации, а учествувал и во неклку меѓународни, развојни и научно-истражувачки проекти.

Добитник е шест меѓународни домашни признанија и награди.

Од компјутерски вештини познава AutoCAD, MATLAB/Simulink, Microsoft Visual C++.

Мајчин јазик му е македонскиот, а англискиот го познава одлично, а италијанскиот добро.

притисни ентер