Крадел антиквитети, го фатиле по 40 години, а судот го осудил на еден ден затвор

По децении кражби, американскиот крадец на антиквитети Томас Гевин имал само едно објаснување за грабежите на музеите: сака да „собира“ стари работи, пренесува Би-би-си.

Гевин (78) сега е осуден на затвор од еден ден откако бил фатен како се обидува да продаде ретка пушка од Американската граѓанска војна. Кога бил испрашуван, тој признал дека имал десетици други грабежи во 1960-тите и 1970-тите и се извинил за проблемите што ги предизвикал.

Обвинителите во вторникот рекла дека „правдата конечно го стигна“, четири децении подоцна.

Во јули, Гевин, жител на Потсвил, Пенсилванија, се изјаснил за виновен за продажба на културно наследство украдено од музејот.

Гевин тогаш признал дека во 1971 година украл стара пушка од музејот на државниот парк Вали Форџ, направена од мајстор за оружје во 1775 година.

Пушката „Кристијан Оертер“ е една од двете за кои е познато дека преживеале со оригиналниот механизам на кремен кој го носи името на производителот, локацијата и датумот на производство. Вреди повеќе од 175.000 долари.

ФБИ го пронашле Гевин откако тој се обидел да му ја продаде пушката и други украдени предмети на антиквар во јули 2018 година.

Дилерот подоцна им рекол на новинарите дека сфатил дека пушката била украдена откако видел дека се споменува во книга од 1980 година напишана од експерт за стари пушки.

„Крадењето артефакт од музеј - буквално дел од американската историја - е сериозен федерален прекршок“, рече во изјавата американската државен обвинител Џенифер Арбитиер Вилијамс.

„После четири децении, правдата конечно го стигна овој обвинет.“

Освен еден ден зад решетки, Гевин е осуден на три години надгледуван живот, вклучително и една година домашен притвор, како и парична казна од 25.000 долари и отштета од 23.385 долари.

Кога бил испрашуван од ФБИ во јули, Гевин признал дека ја украл пушката, заедно со други стари пушки од 18 и 19 век од музеите низ државата.

Судијата рекол дека има застареност за многу од кражбите.

Гевин, сега врзан за инвалидска количка, изразил каење.

Бајден: Гласот ми е засипнат од настинка, добро сум

Американскиот претседател Џо Бајден денес изјави дека неговиот многу засипнат глас е „последица на настинка“ која ја добил кога стапил во контакт со неговиот внук и додаде дека секој ден се тестира на Ковид-19.

Тој со засипнат глас и со неколку напади на кашлање одржа говор за економијата, што го поттикна новинарот да го праша за неговото здравје.

„Добро сум. Секој ден се тестирам за Ковид. Ова го добив од мојот внук на една и пол година кој сака да му дава бакнежи на дедото. Настинка е само“, додаде тој.

Американскиот претседател минатиот викенд го помина со семејството, кога во Америка се славеше Денот на благодарноста.

Пред две недели тој беше на систематски, лекарот вели дека е во добра здравствена состојба

Здравјето на Џо Бајден, со оглед на тоа што тој е најстариот претседател некогаш избран во САД (79), привлекува посебно внимание.

Пред две недели тој беше подложен на систематски преглед, чии резултати ги објави Белата куќа, а неговиот лекар заклучи дека Бајден е во „добро здравје“.

САД стравуваат од зголемување на случаите со Ковид-19 со доаѓањето на зимата и ширењето на новата варијанта, омикрон.

Заев: Градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап

Фејсбук објава на премиерот Зоран заев по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост.

Преку сеопфатни политики и мулти-институционален пристап градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап за напредок и развој.

Оваа година го одбележуваме 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост со позитивни промени, како резултат на спроведувањето на најдобрите светски практики за поддршка и вклучување на лицата со попреченост во нивното секојдневие, во здравството, образованието и социјалната заштита. И не само денес, инклузијата на овие лица во општеството е процес на којшто сме посветени секој ден од годината. Тие се дел од нашето секојдневно живеење, наши пријатели и роднини.

Овие наши сограѓани најмногу од сè бараат еднаквост, самостојно живеење и функционирање во општеството и затоа врвен приоритет на Владата е инклузијата на лицата со попреченост во сите општествени текови. Тоа е особено важно кога станува збор за животот на овие лица во актуелниот миг на пандемијата со КОВИД-19 и за нивната транзиција без стрес во пост-ковид периодот.

Со цел унапредување и создавање квалитетно општество, во кое различностите се почитуваат и вреднуваат, Владата посветено работи на унапредување и олеснување на условите за живот на лицата со попреченост, без разлика на возраста на лицата:

- Ја намаливме границата за лична асистенција. Сега право на личен асистент имаат лицата со попреченост од 6 до 64 годишна возраст. На тој начин овозможуваме лицата со попреченост да ги извршуваат секојдневните активности и да бидат активно вклучени во секојдневието.

- Ја изработивме апликацијата Аудио-читач, која на слепите и на лицата со оштетен вид им овозможува пишаниот текст да го слушнат и разберат во аудио верзија на свој мајчин јазик.

-Отворени се 15 нови инклузивни детски градинки, кои им овозможуваат на децата со попреченост да се вклучат во предучилишното образование.

-За оние кои се грижат за своите најблиски, а кои се лица со попреченост државата ја надополнува втората половина од платата доколку работат со скратено работно време, а за оние над 64 години возраст обезбедуваме еден вид на пензија, со цел да имаат економска сигурност.

Во афирмирањето на автентичниот концепт „Едно општество за сите“, Владата и понатаму останува посветена да предничи и да ги промовира и штити правата на лицата со попреченост во областите како што се: еднаквост и недискриминација, слобода на движење, самостојно живеење, образование, пристап до стоки и услуги, вработување, правна поддршка и пристап до правда, здравство, и правото на политичко учество во сите процеси од стратешка важност за нашата држава, објави Заев на Фејсбук.

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

Помошникот на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека видеоразговорот со американскиот претседател Џозеф Бајден ќе се одржи по патувањето на рускиот лидер во Индија, планирано за следната недела.

Јуриј Ушаков не прецизираше кога точно ќе се одржи видеоповикот меѓу двајцата претседатели, велејќи дека сè уште се работи на последните детали за разговорите.

– Состанокот ќе се одржи за неколку дена. Веќе имаме конкретен датум и време за видеоконференцијата. Но, подобро е да се почека сите подготовки да бидат целосно договорени со американската страна. Тогаш ќе имаме можност да излеземе со официјално соопштение, рече Ушаков.

Тој рече дека двајцата лидери ќе разговараат за напредокот во спроведувањето на договорите кои двајцата ги постигнаа во Женева во јуни, за „незадоволителните" билатерални врски, „Авганистан, Иран, Либија, кризата во Украина и дијалогот за стратешка стабилност".

притисни ентер