Коронавирусот засега не ги загрозува Олимписките игри во Токио

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) објави дека „засега нема да се донесат драстични одлуки“ околу Олимписките игри во Токио, кои започнуваат за четири месеци, и покрај заканата од пандемија на коронавирус.

МОК во соопшти дека ќе бидат потребни промени за олимписките квалификации во сите спортови, што е договорено со сите спортски федерации.

,,Се подготвуваме за Игрите да започнат за четири месеци, но ја следиме состојбата со коронавирусот од ден на ден“, се вели во соопштението.

Олимписките игри во Токио е предвидено да се одржат од 24 јули до 9 август.

Денеска  Европската фудбалска федерација (УЕФА) објави одложување на Европското првенство за 2021 година, а скоро сите меѓународни спортски натпревари закажани да се одржат во април и мај беа откажани.

За утре е најавена вонредно видео конференција на претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Томас Бах со претставниците на сите земји-членки за моменталната состојба во светот во врска со пандемијата на коронавирус.

Само три пати во последните 124 години се откажале Олимписките игри додека светот бил во глобален вооружен конфликт - 1916, 1940 и 1944 година.

Ова одложување , доколку се случи би било за прв пат во историјата на Олимпијадата од други причини - глобална пандемија на коронавирус со која светот се бори веќе три месеци.

До денес, 57 проценти од спортистите ги исполниле стандардите за учество на Олимпијадата, а за преостанатиот процент, МОК ќе направи неопходни и практични измени во составот на квалификациите за Токио 2020 со меѓународните федерации.

Исто така, има простор за можно зголемување на олимписките квоти, во зависност од спортот, доколку се покаже неопходен ваков потег.

"Здравјето и благосостојбата на сите кои се вклучени во подготовките на Олимпијадата во Токио е нашата прва грижа. Сите мерки се преземаат во интерес на безбедноста на спортистите, тренерите и персоналот за поддршка. Ние сме олимписка заедница; се поддржуваме едни со други во добри и тешки времиња,солидарност што ја дефинира олимписката заедница “, рече претседателот на МОК, Томас Бах, кој утре ќе одржи видео конференција со членовите на Националните олимписки комитети.

притисни ентер