Коронавирусот направи хаос во италијанското првенство, нема веќе термини за одложување

Италјанците се обидуваат се  да го спречат ширењето на коронавирусот, но изгледа дека веќе го изгубија компасот во фудбалскиот свет.

Различни одлуки се донесуваат од ден на ден, понекогаш многу нелогични.

Минатиот викенд, четири натпревари од 25-то коло во Серија А беа одложени поради епидемијата од која се заболени над илјада луѓе. Овој викенд, таа бројка се искачи на шест натпревари.

Натпреварите од регионите погодени од вируси - Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања - беа одложени, додека се играа натпреварите во други региони, претежно оние на југот.

Сепак, во неделата имаше преседан со заминување на навивачите на Аталанта во Лече, дозволувајќи им на десетици навивачи да пристигнат од Ломбардија кон крајниот југ на Италија.

Во неделата вечерта пристигна уште една малку контроверзна одлука од раководството на италијанскиот шампионат.

Додека натпреварот Јувентус-Интер , што беше закажан за вчеравечер е одложен за 13 мај, дуелот на Јувентус со Милан во полуфиналето на Купот на Италија ќе се одигра в среда во „Алијанц арената“ и тоа пред публика. Гувернерот на Пиемонте, Алберто Кирио го потврди ова, но додаде дека не секој ќе може да влезе на стадионот.

„Жителите на регионите Ломбардија, Емилија-Ромања и Венето нема да можат да ги напуштат тие региони и да дојдат на овој натпревар“, рече Сирио, пренесуваат италијанските медиуми.

Епидемијата на коронавирус целосно ја искомплицира борбата за Скудето. Италијанското дерби меѓу Јувентус и Интер веќе е одложено за 13 мај, а следната недела има нови проблеми.

Имено, закажани се натпреварите меѓу Аталанта - Лацио, Болоња - Јувентус, Интер - Сасуоло и Верона - Наполи, натпревари во ризичните региони, па се очекуваат нови решенија за играње на овие натпревари.

Ситуацијата е комплицирана затоа што практично нема повеќе одложувања, со оглед на тоа дека Интер, Наполи, Аталанта, Јувентус и Рома играат Европски натпреварувања во Лигата на шампиони и Лига Европа , а Јувентус, Милан, Интер исто така треба да играат во полуфиналето и финалето на Купот.

Поради сето ова, во среда е закажана вонредна средба на 20 клуба од Серијата А во Рим, на која треба да се донесат решенија за тоа како да се заврши првенството, додека да се обезбеди фер борба.

притисни ентер