Комисија на ОН: Русија извршила воени злосторства во Украина, и деца биле силувани

Обединетите нации денеска објавија дека нивните истражители пронашле докази за воени злосторства извршени од Русија во Украина.

– Врз основа на доказите собрани од Комисијата, заклучено е дека во Украина се извршени воени злосторства, изјави шефот на Истражната комисија пред Советот за човекови права на ОН, пренесува ДВ.

Комисијата е формирана во мај за да ги испита наводите за воени злосторства. Досега тие се фокусирале на четири региони: Киев, Харков, Суми и Чернихив.

- Бевме изненадени од големиот број егзекуции во областите што ги посетивме. Комисијата во моментов истражува такви смртни случаи во 16 градови и населени места, рече Ерик Мозе, претседател на комисијата.

Инспекторите на ОН интервјуирале над 150 жртви и сведоци и посетиле 27 градови и населени места каде што исто така истражувале гробови, како и центри за притвор и тортура.

Тимот истражувал и два случаи на малтретирање Руси од страна на украинските војници.

-Утре се навршуваат седум месеци од почетокот на воените дејствија во Украина, се вели во соопштението на комисијата.

- Загрижени сме поради страдањата што меѓународниот вооружен конфликт во Украина му ги наметна на цивилното население, се додава.

Извештајот на комисијата истакнува неколку области каде што руските активности биле особено штетни, вклучувајќи општи, неселективни напади врз цивилни области, егзекуции, тортура и сексуално и родово насилство.

Комисијата објавила дека руската „употреба на експлозивно оружје со широк дострел во населените области е извор на огромна штета и страдање за цивилите“ и дека серија напади „се извршени без разлика меѓу цивили и борци“, вклучувајќи ја и употребата на „ касетна муниција или ракетни системи за повеќекратна употреба и воздушни напади во населени области“.

Во соопштението се наведени 16 градови и населени места каде што се водат истраги за егзекуции, со „веродостојни наводи“ за многу повеќе случаи.

Имаше „конзистентни извештаи за малтретирање и тортура“ на украинските жртви, од кои некои рекоа дека биле пренесени во притворни центри во Русија каде што биле држени со недели. Се наведува дека некои жртви исчезнале.

Комисијата презентирала и сведоштва за тепање, струен удар и присилна голотија на поранешни затвореници во руските притворени центри.

Претседателот на Комисијата Мозе, исто така, изјавил дека пронашле докази за неодреден број руски војници кои извршиле злосторства на сексуално или родово насилство. Возраста на нивните жртви се движела од 4 до 82 години.

– Комисијата документирала случаи во кои биле силувани, мачени и незаконски приведени деца, се вели во соопштението.

Бредли Купер продава сендвичи на улица во Њујорк, го посетија неговите славни манекенки (ВИДЕО)

Холивудскиот актер Бредли Купер е снимен како работи и продава сендвичи во центарот на Њујорк.

Актерот во подготовката и продажбата на сендвичи му помогнал на својот пријател Дени ДиЏиампиетро, ​​сопственик на пицерија во Филаделфија, а сите пари отишле во хуманитарни цели.

Пред камионот со храна се појавиле некои познати пријатели на актерот, а меѓу нив и неговата поранешна партнерка Ирина Шајк. Покрај неа го посетила и манекенката Џиџи Хадид со која актерот наводно сега е во врска.

Во Германија почна судењето на мајка на три деца- убила жена од љубомора и избегала во Турција

Во Германија во тек е судењето на Салија К.(50), која е обвинета за убиство на Јасмина Т. со соучесник во 2011 година, бидејќи стапила во романтична врска со тогашниот партнер на Салија, Ибрахим.

По бруталното убиство Салија со двете деца побегна во Турција и дури годинава е предадена на германските власти.

Повеќе од 13 години по убиството на Јамина, Салија, која е мајка на три деца, се најде на суд во Дортмунд.

Таа е обвинета дека го планирала и извршила страшното убиство на младата Јамина со соучесник, кој претходно бил осуден на доживотен затвор, само затоа што тогаш имала односи со партнерот на Салија.

Голото тело на Јасмина било пронајдено на паркинг во Холандија, а две години подоцна за нејзиното убиство на доживотен затвор е осудено нејзиното поранешно момче Адем И.

Утврдено е дека во 2011 година Адем и Салија смислиле план да ѝ се „одмаздат на Јасмина за неверството“. Имено, Јасмина започнала врска со партнерот на Салија, Ибрахим К., кој тогаш имал 35 години. Најпрво за 1.000 евра ангажирале насилници, кои со дрвени стапови во дворот брутално го претепале Ибрахим и му ги скршиле коските.

После тоа имало план да ја киднапираат Јасмина и да ја силуваат, за да ѝ „докажат дека е к**ва“.

„Планирале да ја силуваат за да ја обесчестат и да ја означат како к**ва. Според обвинителството, обвинетиот ја нападнал жртвата, ја врзал и ја одвлекол во продавница. Мажите кои требало да ја силуваат чекале таму. Кога одбиле тоа го направиле пред камери, Адем и Салија ја однеле жртвата во нејзиниот стан“, рече обвинителката денеска на судењето.

Потоа, како што изјавил, решиле да ја убијат Јасмина бидејќи нивниот првичен план за одмазда пропаднал.

Во нејзиниот стан, додека била врзана со сајли, ја претепале, а потоа ја задавиле“, рече обвинителот.

За време на судењето Салија цело време молчела. Треба да сведочи и претходно осудениот Адем И.

Заврши најсмртоносната мисија на ОН- за 10 години загинале 300 „сини шлемови“

Обединетите нации денеска ја завршија 10-годишната мировна мисија во Мали, по барање на владата на земјата, која рече дека силите на светската организација се несоодветни да одговорат на растечкиот насилен екстремизам во оваа западноафриканска земја.

„Товарот во Мали беше огромен и тежок“, рече командантот на силите на ОН од 13.000, Мамаду Гаје, на церемонијата на завршување во главниот град Бамако, пренесува АП.

Тој изрази уверување до безбедносните сили на Мали дека ќе ја решат кризата во земјата.

За 10 години загинале повеќе од 300 членови на мировната мисија на ОН во Мали, што ја прави најсмртоносна мировна мисија во светот, наведува американската агенција.

Малиските власти се борат да го задржат бунтот на исламистичките екстремисти од 2012 година.

Тие беа турнати во градовите на северот на земјата, благодарение на операцијата предводена од Франција, чии војници ја напуштија земјата минатата година.

Меѓутоа, бунтовниците се прегрупираа и почнаа да ја напаѓаат војската на Мали и нејзините сојузници, вклучително и силите на Обединетите нации.

Во јуни, владејачката воена хунта побара од мисијата на ОН да ја напушти земјата.

притисни ентер