Која е Мелинда Гејтс, жената во сенка на моќниот сопруг и како ќе поделат 50 милијарди долари

По 27 години брак, Бил и Мелинда Гејтс објавија развод.

"После многу размислување и многу работа на нашата врска, донесовме одлука да го прекинеме нашиот брак. Во текот на изминатите 27 години, одгледавме три неверојатни деца и изградивме фондација која работи низ целиот свет за да им овозможи на сите луѓе да живеат здрави и продуктивни животи. Таа мисија ќе продолжи и ќе работиме заедно во фондацијата, но повеќе не веруваме дека можеме да растеме заедно како двојка во следната фаза од нашите животи “, напишаа тие во заедничката изјава објавена на Твитер од Бил Гејтс.

Се знае за Бил Гејтс, коосновач и поранешен директор на Мајкрософт, до неодамна најбогатиот човек на светот и филантроп кој донира голем дел од своето богатство во заедничката фондација „Бил и Мелинда Гејтс“. Покрај јавно достапните информации, за Гејтс кружат секакви небулозни теории на заговор, поради неговиот добротворен ангажман во борбата против пандемијата и развојот на вакцината против коронавирус.

Но, многу помалку се знае за Мелинда Гејтс. И токму таа играла клучна улога во развојот и водењето на визијата за Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс во она што е денес - една од најголемите и највлијателните добротворни организации во светот, со фокус на јавното здравство, образованието и климатските промени.

Мелинда Гејтс е родена во 1964 година во Далас, Тексас. Нејзиниот татко, Реј Франшн, бил аеронаутички инженер, а нејзината мајка, Елејн Френч, била домаќинка. Бидејќи и самата жалела што не отишла на колеџ, Елејн Френч силно ги охрабрувала Мелинда и нејзините три браќа и сестри да студираат. Младата Мелинда развила интерес за компјутери уште во средно училиште, по што дипломирала компјутерски науки на Универзитетот Дјук во 1986 година, а потоа магистрирала деловна администрација.

После студирањето, Мелинда Френч се вработила во Мајкрософт во 1987 година како менаџер на производи, каде што, се разбира, го запознала својот иден сопруг. Бил и Мелинда се запознале на компјутерски саем во Менхетен. Набргу потоа, тие започнале романтична врска која траела шест години, пред тој да ја запроси. Тие се венчале во 1994 година на Хаваи.

За девет години во „Мајкрософт“, Мелинда Френч била унапредена во генерален директор на информативни производи, но потоа ја напуштила компанијата за да се посвети целосно на семејниот живот. Бил и Мелинда Гејтс имаат три деца: Џенифер, Фиби и Рори Гејтс. Посебно интересно е што Гејтс пред неколку години објавил дека ќе им остави само 10 милиони долари во својот тестамент на своите деца, што значи дека планираат да донираат дури 99,96% од своето богатство во добротворни цели по смртта.

Бил и Мелинда Гејтс го основале претходникот на сегашната фондација уште во 1994 година, заедно со Вилијам Гејтс Постариот, наречена Фондација Вилијам Х. Гејтс. И тогаш во 1999 година тие ги споиле со уште две фондации што ги основале во меѓувреме, Фондацијата за библиотеки Гејтс и Фондацијата за учење Гејтс. Така настанала фондацијата Бил и Мелинда Гејтс.

Иако фондацијата првично имала за цел да ги сподели компјутерите и производите на „Мајкрософт“ со библиотеките низ САД, сепак Мелинда Гејтс е заслужна за проширување на работата за глобалниот развој на образованието, а потоа и за борбата против глобалната сиромаштија и болести, пишува Biography.com..

Откако милијардерот и инвеститор Ворен Бафет, пријател на Бил Гејтс, ветил повеќегодишна донација од дури 30 милијарди долари за нивната фондација во 2006 година, Мелинда Гејтс ја преструктуирала фондацијата, делејќи ја на три оддели: Оддел за глобално здравје, Глобален развој и образование и потреби на локалните заедници во САД. Една од главните цели тогаш стана онаа за која е најпозната фондацијата: финансирање и развој на стратегии за спречување на заразни болести, кои мачат милиони низ целиот свет, како што се ХИВ / СИДА, маларија и туберкулоза, преку развој и дистрибуција на вакцини и лекови.

Во 2012 година, Мелинда Гејтс вети и лична донација од 560 милиони долари за подостапна контрацепција за жените од третиот свет. И нивната фондација исто така има програма за студентски стипендии преку програмата Gates Millennium Scholars.

„Бил и јас веруваме дека образованието е одличен израмнувач“, објасни Мелинда Гејтс за една од своите цели во објава на Фејсбук.

Во 2016 година, Мелинда Гејтс го доби и Претседателскиот медал за слобода, највисокото цивилно признание во Соединетите држави доделено од самиот претседател. На неа, како и на нејзиниот сопруг, им го додели тогашниот претседател Барак Обама врз основа на нивната добротворна работа преку фондацијата.

Гејтс собрале десетици милијарди долари во текот на годините за нивното основање, кое во моментов има средства во износ од дури 46,8 милијарди долари. Лично, од 1994 година, кога започнале со добротворна работа, до 2019 година, донирале 45,5 милијарди долари преку оваа и другите споменати фондации што ги основале во 90-тите години на минатиот век.

Форбс со години ја вклучува на својата листа на највлијателни жени на светот. 2018 година беше шеста на таа листа, веднаш зад Ангела Меркел и Тереза Меј.

Во статија за списанието „Тајм“, Мелинда Гејтс најави дека ќе донира милијарда долари во следните 10 години за зајакнување на влијанието на жените во САД.

"Сакам да видам повеќе жени на позиции за донесување одлуки, контролирање на ресурсите и формирање политики и перспективи. Верувам дека вреди да се инвестира во потенцијалот на жените - како и луѓе и организации кои работат на подобрување на животот на жените", објасни таа.

И кога пандемијата го погоди светот минатата година, како што предупредуваа Бил и Мелинда Гејтс со години порано, борбата против болеста стана главен фокус на фондацијата - пред се преку кофинансирање на развојот на вакцината против коронавирус.

Во интервју за Блумберг минатиот месец, Мелинда Гејтс истакнала дека иако нивната фондација донирала стотици милиони долари за развој и производство на вакцини и тестови за ковид-19, државите и нивните ресурси играат голема улога - иако филантропите "можат да помогнат да дадат пример“.

Во својата книга „ The Moment of Lift: How Empowering Women Changes The World“ (Моментот на подигнување: Како моќта на жените го менува светот), објавена во 2019 година, Мелинда Гејтс артикулира уште една цел на своето добротворно дело: „Како можеме да повикаме момент на воздигнување човечки суштества - особено жени? Затоа што кога ќе воздигнете жени, вие го возвишувате човештвото “.

Иако се разведуваат, Мелинда и Бил Гејтс најавија дека ќе продолжат со партнерството во фондацијата.

"Нема планови за промена на нивните улоги или на самата организација. Тие ќе продолжат да работат заедно за да ги обликуваат и одобруваат стратегиите, да се залагаат за теми за основање и да ја одредат целокупната насока на организацијата", се вели во соопштението на Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс .

Во претседателската вила,,Водно“ се одржа средбата Пендаровски –Мицкоски

Се одржа средбата меѓу претседателот на државата Пендаровски и лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Мицкоски .

Една од темите 27-ми април и можноста за повторно отворање на случајот.

Мицкоски рече дека имало нови докази и дека не барале милостина или амнестија туку правда.

Пендаровски изјави дека осудените за 27-ми април биле мотив за Мицкоски да ги одмрзне односите со претседателот и дека ако се појавиле нови докази осудените имале право да достават барање за судење од почеток..

Јана Јосифоска ја следеше средбата.

MyIute – нова мобилна апликација за брзо и лесно аплицирање за кредит

Следејќи ги најновите светски трендови за дигитализација на личните финансии, ИутеКредит Македонија ја лансираше мобилната апликација MyIute која обезбедува врвно корисничко искуство и достапност до финансии 24/7.

Со ова го олеснуваме начинот на аплицирање за кредит бидејќи сега имаме целосно дигитално решение кое овозможува најбрзо да дојдете до потребните финансиски средства со само неколку кликови од вашиот телефон.

Отсега преку MyIute корисниците ќе можат брзо и лесно да аплицираат за кредит, да ги прикачат сите потребни документи онлајн и во истиот момент да ги добијат парите на својата сметка.

Сето тоа може да се направи онлајн и од каде било – без никакви процедури и потреба од физичко присуство, туку директно од мобилен телефон!

Следејќи ги најновите светски трендови за дигитализација на личните финансии, ИутеКредит Македонија ја лансираше мобилната апликација MyIute која обезбедува врвно корисничко искуство и достапност до финансии 24/7.

Со ова го олеснуваме начинот на аплицирање за кредит бидејќи сега имаме целосно дигитално решение кое овозможува најбрзо да дојдете до потребните финансиски средства со само неколку кликови од вашиот телефон.

Отсега преку MyIute корисниците ќе можат брзо и лесно да аплицираат за кредит, да ги прикачат сите потребни документи онлајн и во истиот момент да ги добијат парите на својата сметка.

Сето тоа може да се направи онлајн и од каде било – без никакви процедури и потреба од физичко присуство, туку директно од мобилен телефон!

А покрај можноста да се дојде до потребните финансиски средства веднаш, MyIute на корисниците им овозможува во секое време да го следат статусот на нивниот кредит, да платат рата од удобноста на својот дом, да добиваат персонализирани понуди од ИутеКредит и партнерите во партнерската мрежа и многу други одлични поволности и бенефити.

Апликацијата е достапна за сите и истата може да ја пронајдете на Google Play и App Store на овој линк.

ИутеКредит Македонија е првата небанкарска институција во Македонија и регионот која лансираше мобилна апликација за целосна дигитализација на своите услуги.

Реал Мадрид го продава Еден Азар

Еден Азар нема да остане во Реал Мадрид доколку шпанскиот клуб добие понуда со која ќе бидат задоволни.

Белгискиот фудбалер беше дочекан пред две години како голема sвезда,а 50.000 луѓе дојдоа да го поздрават на презентацијата, додека неговиот трансфер од Челси беше платен повеќе од 100 милиони евра, а сега може да си замине.

Сето ова му го наведува шпанска Марка и пишуваат дека во клубот го изгубиле трпението со играч кој е склон на повреди и кој не го покажал очекуваниот квалитет кога бил подготвен. Исто така потсетува на забавата на теренот со неговите поранешни соиграчи по натпреварот во кој Реал Мадрид беше запрен во полуфиналето од Лигата на шампионите, а Челси тргна кон борбата за титулата.

На преостанатите првенствени игри, клубот очекувал Азар да придонесе во борбата за титулата во Шпанија, но тоа нема да влијае на статусот на Азар во клубот. Ниту смеата во друштво на играчите на Челси немале ефект, бидејќи одлуката да го напушти, тврди шпанскиот спортски дневен весник, е донесена пред неколку недели.

Тој го загуби статусот во соблекувалната и довербата на врвот на клубот, па затоа во иднина повеќе не се смета, туку се бара купувач. Кога дојде во Реал Мадрид, Трансфермаркт ја процени неговата вредност на 150 милиони евра. Денес изнесува 40 милиони.

Азар има договор со Реал Мадрид до 30 јуни 2024 година.

притисни ентер