Кои се најголемите фаворити за освојување на Златаната топка 2020 ? Меси е петти

Плејмејкерот на Манчестер Сити, Кевин Де Брујн е фаворит за освојување на најголемото признание на „Франс Фудбал магазин“ за 2020 година.

Дваесет и петгодишниот Белгиец е на врвот на можните лауреати. Тој има забележано 20 асистенции во сите натпреварувања досега оваа сезона. И покрај импресивната сезона на најголемиот ривал на Сити за титулата, Ливерпул, Гол пишува дека Де Брујн би можел да го надмине сегашниот резултат бидејќи сезоната сè уште е влезена во последните фази. Репрезентацијата на Белгија со нетрпение го очекува Европскиот шампионат како дополнителна можност да се издвои и да го освои  големото признание.

„Одлуката за асистенција и гол против Реал Мадрид на„ Бернабеу “дополнително ја зацврсти неговата позиција во борбата за„ Златната топка “. Сити се на добар пат да го освојат трофејот во ФА Купот и се сериозен противкандидат за триумфот во Лигата на шампионите. Де Брујн ја предводи Белгија во овогодинешниот европски шампионат во конкуренција на најдобрите репрезентации на Европа и би можел да ги доведе до самиот врв на светскиот фудбал “, пишува Гоал.

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски и sвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо се на второ и трето место, што е очекувано. Капитенот на Барселона, Лионел Меси е петти.

Ѕportbible го носи списокот на 20-те најсериозни кандидати за освојување на Златната топка.

20. Јосип Иличиќ (Аталанта)

19. Виргил ван Дијк (Ливерпул)

18. Циро Имобиле (Лацио)

17. Касемиро (Реал Мадрид)

16. Пауло Дибала (Јувентус)

15. Мохамед Салах (Ливерпул)

14. Серхио Агуеро (Манчестер Сити)

13. Џордан Хендерсон (Ливерпул)

12. Бруно Фернандес (Манчестер Јунајтед)

11. Тимо Вернер (РБ Лајпциг)

10. Серж Гнабри (Баерн Минхен)

9. Нејмар (Париз Сен Жермен)

8. Садио Мане (Ливерпул)

7. Килијан Мбапе (Париз Сен Жермен)

6. Јадон Санчо (Борусија Дортмунд)

5. Лионел Меси (Барселона)

4. Ерлинг Халанд (Борусија Дортмунд)

3. Кристијано Роналдо (Јувентус)

2. Роберт Левандовски (Баерн Минхен)

1. Кевин Де Брујн (Манчестер Сити)

притисни ентер