Клоп сака да ја искористи кризата во Барселона и да донесе ѕвезда за 90 милиони евра

Јирген Клоп по испаѓањето од Лигата на шампионите од Атлетико сака да го засили офанзивниот дел на тимот, а најде и решение за проблемот во Барселона.

Каталонскиот весник Sport  тврди дека тренерот на Ливерпул сака да го донесе Оусман Дембеле, 22-годишниот француски крилен играч, кој претрпе дури 11 повреди откако пристигна во Барселона пред три години за 120 милиони евра.

Повредениот Дембеле има одиграно само девет натпревари оваа сезона, а во Барселона тврдат дека се уште сметаат на него, но би можеле да се премислат доколку Ливерпул излезе со понуда од 90 милиони евра. Барселона ќе ги потрошела тие пари за да го донесе Лаутар Мартинез од Интер или Нејмар од ПСЖ.

Англичаните сметаат дека Барселона ќе биде клуб со најмногу економски последици од пандемијата на коронавирус, и тие сакаат да го искористат тоа до следниот рок.

„Клоп е за вљубен во играта што Дембеле ја покажа во единствената сезона во Борусија, клуб што го донесе од Рен една година откако Клоп ја напушти Борусија“, пишува Спорт.

притисни ентер