Ќе си поднесе ли Тупанчевски ургентна оставка?

На сајтот на Министерството за Правда, во делот за издавање одобренија децидно стои: „Доколку  името на фирмата го содржи зборот... име и презиме на историска и друга позната личност, тогаш фирмата мора да побара одобрение од Министерството за правда“

Како е можно Министерот за правда, Тупанчевски, кој во своето CV го нотира и познатиот руски државен московски универзитет „Ломоносов“, лоциран во земјата која беше еден од најголемите противници на оската на злото на Адолф Хитлер на која припаѓаше и диктаторот на Бугарија во Втората светска војна, царот Борис Трети, да дозволи да се регистрира здружение во Охрид со ова име???

Дополнително, самиот Министер, не го познава ли доволно своите подзаконски акти како на пример овој насловен како
„Издавање на одобренија“ , во кој се вели:
„Доколку името на фирмата го содржи зборот „Македонија“, зборовите изведени и неговите кратенки, знамето и грбот, име и презиме на историска и друга позната личност, тогаш фирмата мора да побара одобрение од Министерството за правда.“
Дали Министерот Тупанчевски некогаш слушнал за бугарскиот фашистички диктатор Борис Трети,што не се сомневаме, или пак воопшто немал намера да ги испочитува подзаконските акти на министерството на правда,со која истото е ЗАДОЛЖИТЕЛНО да ги провери имињата на историските лица кои треба да бидат дел од име на некоја фирма/здружение на граѓани?

Може ли Канал 5 ТВ да регистрира приватна градинка за своите вработени со име Бенито Мусолини- Дуче?

Време ли е Тупанчевски да си поднесе оставка, затоа што како што почнале да се регистрираат граѓански здруженија, не е чудно наскоро да се регистрира и здружение за култура со име Адолф Хитлер???

За крај, прашање е дали Михаил Василевич Ломоносов се „превртува во својот гроб“?

Полицијата покрена истрага против Расел Бренд: „Добивме бројни обвинувања“

Лондонската полиција соопшти дека покренала истрага против британскиот комичар Расел Бренд (48), откако неколку жени го обвинија за сексуално вознемирување и злоупотреба, пишува Си-Ен-Ен.

„По истрагата на „Channel 4's Dispatches“ и „The Sunday Times“ полицијата прими голем број наводи за сексуални престапи во Лондон. Исто така примени се и бројни обвинувања за сексуачни престапи сторени на други места во земјата и ќе ги истражиме. Сите прекршоци не се неодамнешни“, се вели во полициското соопштение објавено во понеделникот.

Да потсетиме дека Бренд беше обвинет за силување, напад и емоционална злоупотреба помеѓу 2006 и 2013 година. Тогаш беше на врвот на својата слава, работејќи за Би-Би-Си, Канал 4 и глумејќи во холивудски филмови. Обвинувањата ги објави на социјалните мрежи. „Тоа беше неверојатно напорна недела и благодарам на сите вас кои се сомневавте во информациите што ги добивате“, рече тој во видеото.

Една од жртвите која го обвини Расел имала само 16 години кога актерот ја малтретирал. Полицијата ги охрабрува другите потенцијални жртви да се јават. Инаку, Бренд моментално е во брак со писателката Лаура Галачер. Двојката се венчаше во 2017 година, а тој претходно беше во брак со пејачката Кети Пери.

Извор: Индекс.хр

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека нуди заем од две милијарди долари на Варшава за да помогне во модернизацијата на одбраната на Полска, објавија американските медиуми.

Во соопштението на Стејт департментот се вели дека Полска е „решителен“ сојузник на САД, чија „безбедност е од витално значење за колективната одбрана“ на источното крило на НАТО и дека таквото финансирање е резервирано за најважните безбедносни партнери на Вашингтон.

-Владата на САД и дава на Варшава до 60 милиони долари за покривање на трошоците за заемот во форма на странско воено финансирање, кое ќе поддржи „итни набавки на американски одбранбени производи и услуги“, соопшти Стејт департментот.

Овие 60 милиони долари се субвенција за заем наменета да се осигура дека Варшава ќе може да обезбеди поволни услови за заемот. /МИА

Дијамантската лига стартува во Ксиамен во април

Организаторите на Дијамантската лига го објавија вечерва календарот на атлетски митинзи во 2024 година.

Воведниот митинг ќе се одржи на 20 април во кинескиот град Ксиамен, додека финалето е закажана за 13 и 14 септември во Брисел.

Идната година на програмата се Олимписките игри во Париз, од 26 јули до 7 август., а последниот митинг од Дијамантската лига пред почетокот на најголемиот спортски настан ќе се одржи на 20 јули во Лондон.

Дијамантска лига – календар на митинзи во 2024:

20. април Ксиамен (Кина)

27. април Шангај (Кина)

10. мај Доха (Катар)

19. мај Рабат (Мароко)

25. мај Јуџин (САД)

30. мај Осло (Норвешка)

2. јуни Стокхолм (Шведска)

7. јули Париз (Франција)

12. јули Монте Карло (Монако)

20. јули Лондон (Велика Британија)

22. август Лозана (Швајцарија)

25. август Вроцлав (Полска)

29. август Рим (Италија)

5. септември Цирих (Швајцарија)

13/14 септември Брисел (Белгија). /МИА

притисни ентер