Италијанските клубови бараат да се врати публиката на трибините

Клубовите од италијанската Серија А денеска имаа седница на која беа присутни претставници на сите клубови.

Клубовите се согласија дека се во исклучително тешка состојба и направени две главни точки за средби кои би можеле да им помогнат да го поминат периодот пред нив.

Првата се однесува на ТВ правата и заедничката тужба против Скај Спорт. Имено, таа телевизиска компанија ги има правата за италијанската лига, а поради кризата со корона, таа одбила да ја плати ратата за време на паузата во висина од околу 130 милиони евра. Клубовите ја тужеле телевизијата и судот во Милано донесе одлука во нивна корист пред една недела.

На денешната средба, тие решија да не го прекинат договорот со телевизијата што не ги исполнила своите обврски затоа што приходите од ТВ-правата сочинуваат скоро половина од буџетот на клубовите од првата лига. Исто така, најавено е дека преговорите за нов тригодишен договор за трансфер ќе започнат во наредните недели, а се чини дека Скај би можел да го загуби приматот доколку наскоро не постигне договор со претставниците на клубот.

Покрај тоа, клубовите се согласуваат дека сакаат властите да им дозволат да ги отворат трибините. „Свесни за опасностите и одговорностите, веруваме дека ситуацијата е таква што на ограничен број на гледачи треба да им се овозможи да ги следат натпреварите во живо, почитувајќи ги сите мерки на претпазливост“, се вели во пораката од клубовите.

До крајот на сезоната остануваат уште шест кола, а одговорот на Владата за враќање на публиката се очекува оваа недела.

Третина од италијанските мајки ќе дадат отказ , ако продолжи онлајн наставата

Доколку во новата учебна година наставата биде онлајн, една третина од италијанските мајки се подготвени да ги напуштат своите работни места, а дури 65% изјавиле дека часовите преку интернет не се компатибилни со вработеноста на жените.

Ова се податоците од истражувањето спроведено од професорката Џулија Пастори од Универзитетот Бикоча од Милано, на примерок од 7000 семејства.

Според истражувачите, италијанското семејство е традиционално и повеќето веруваат дека „е работа на жена / мајка да се грижи за децата“, а дури 95% од испитаниците рекле дека за време на пандемијата и на интернет часовите, мајките ја вршеле својата работа преку Интернет и им помагале на децата.

За време на карантинот, мајките им посветувале просечно 4 часа на ден на своите деца, па тие практично вршеле две работи паралелно, својата и онаа на воспитувачите, посочува авторот на истражувањето, проф. Пастори.

„Грда, неефикасна, демотивирачка, неподнослива, непријатна“ со овие атрибути, интервјуираните мајки ги опишале часовите преку Интернет на своите деца.

Некои анкетирани мајки рекле дека работењето од дома и часовите преку Интернет ја замаглувале разликата помеѓу приватното и професионалното и дека немале работно време, а некои рекле дека имале проблеми „да го сочуваат семејството заедно“, но сите како апели за помош во наставата преку Интернет не може да биде единствената опција “, посочува авторката на истражувањето.

Родителите, особено мајките, се исто така загрижени за тоа како ќе се одвива следната учебна година, дали ќе биде можно да се почитува растојанието во училиштата и да се применат неопходните мерки за хигиена, но и дали училишните простории се на соодветно ниво.

Проф. Пастори потсетува дека странските студенти кои дошле да студираат во Италија, во претходното истражување, рекле дека се „шокирани што земја толку убава како Италија има толку грди, мали, здодевни и валкани училишта“.

После карантинот, и пред можноста за нов бран на инфекција, треба да се има предвид фактот дека децата лошо ги доживеале интернет часовите, дека покажале лоша концентрација, здодевност и меланхолија, и дека мајките играле улога на импровизирани психолози и педагози “, предупредува професорката Џулија Пастори.

Десетици повредени во Кан во паника поради лажна пукотница (ВИДЕО)

Најмалку 43 лица се повредени поради паника по лажните гласини за пукотници во Кан на Азурниот брег во Франција, а дел од повредените завршија во болницата.

Видеото што се појави на социјалните мрежи покажува дека луѓето бегаат и се кријат низ градот во паника и полицијата патролира, објави порталот „Еуроњуз“.

Ниеден од повредените не е во критична состојба.

Српска водителка не се збуни и покрај големата бубачка на вратот (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се шири видео од водителката на српската Прва ТВ, Роксанда Бабиќ, на кое се гледа дека таа остана потполно мирна, иако огромна бубачка и шеташе по вратот и маицата.

Роксанда на објавите е пофалена од многумина за нејзиниот професионализам за време на програмата во живо, во ситуација кога многумина би изгубиле концентрација и можеби дури и би станале хистерични.

Иако бубачката не се смири ниту за момент и одеше од вратот до нејзината маица, презентерката не трепна.

Некои се убедени дека таа не знаела што се случува, додека други тврдат дека е професионалец.

притисни ентер