Италијанскиот парламент се намалува за една третина

Италијанскиот парламент изгласа намалување на бројот на пратенци за повеќе од една третина , како дел од уставните реформи што ги заговара движењето Пет ѕвезди (М5С), што може од темел да ја смени политичката сцена.

Предлог-законот, кој беше поддржан од скоро сите партии, предвидува намалување на бројот на членовите на долниот дом од сегашните 630 на 400, а во Сенатот од 315 на 200.

М5С вели дека намалувањето, кое треба да стапи на сила на следните избори во 2023 година, ќе заштеди стотици милиони евра и ќе го направи парламентот поефикасен.

„Ова е голема победа за италијанскиот народ и граѓаните“, рече водачот на М5С и министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо по гласањето.

Претставниците на партијата носеа транспаренти на кои пишуваше „милијарда евра на граѓаните“ и „Помалку пратеници, повеќе медицински сестри“.

Сепак, реформите можеби ќе треба да го поминат тестот на референдум, при што противниците ќе тврдат дека ја ослабуваат демократијата со тоа што ќе им олеснат на лобистите да влијаат на помалку пратеници.

Уставната измена се донесе во две рунди на гласање. Претставничкиот дом конечно го усвои со 553 гласови „за“, 14 „против“ и два „воздржани“.

Во големиот политички пресврт, реформата беше поддржана од Демократската партија на левиот центар (ПД), откако постигна коалициски договор со М5С, која повикува на измени во изборниот законик.

Утре во 21 часот, гледајте Отворено студио со Гоце Михајлоски

Отворено студио, со почеток во 21 часот со Гоце Михајлоски, на Канал 5 Телевизија.

Утре 15 Јули, македонскиот народ одлучува за својата судбина, а Канал 5 останува со вас и на иборниот ден.

Ги следиме и анализираме резултатите од гласањето на предвремените парламентарни избори.

Кој ќе биде казнет а кој награден, кој ќе оди на одмор а кој во политичка пензија?

Дали повеќе гласови, значат и „палка“ за формирање влада?

Во почетниот дел гости во отвореното студио ќе ги слушнете анализите на Зоран Димитровски и Бранко Геровски, а во завршниот дел од изборната вечер со Љубиша Николовски и Александар Пандов.

Каков епилог ќе има „црната“ кампања?

Дали власта ќе „падне“ како што падна и претходниот „режим“ или е можно власта и опозицијата во проширен сосатв да седнат на маса?

Кому ќе му недостасува „кралицата“ за да победи доколку има политичко „реми“? Кој ќе добие „морков“,а за кого ќе остане „стапот“?

Македонија одлучува, а ние заедно со вас почитувани гледачи го следиме изборниот ден, анализираме и коментираме утре во отвореното студио, со почеток во 21 часот со Гоце Михајлоски, на Канал 5 Телевизија.

Бергамо прогласи победа над вирусот, како се живее во градот по пандемијата?

Додека во земјава епидемијата се уште е во полн ек, италијанскиот град Бергамо кој што во пикот броеше и по стотина починати од коронавирусот пред неколку дена прогласи победа над болеста по повеќе од 130 дена без ниту еден нов случај.

За тоа како се живее во овој град по пустошот што зад себе го остави пандемијата ни зборува нашинката Катерина Василевска која живее и работи во Бергамо.

Со неа разговараше Мирјана Мирчевска Јовановиќ .

ДИК: Граѓаните да излезат на избори, исполнети се сите услови за безбедно гласање

Сите услови за безбедно гласање се исполнети. Државната изборна комисија ги повика гласачите утре да излезат на гласачките места. 

Македонските граѓани утре гласаат на десеттите по ред парламентарни избори. За првпат во услови на епидемијата и под посебни здравствени протоколи. Излегувањето на гласачките места нема да претставува ризик за здравјето на граѓаните, уверува претседателот на ДИК, Оливер Дерковски. Согласно здравствените протоколи предвидени се дезинфекција на самиот влез и излез од гласачките места, а задолжително е и носењето маска.

Од ДИК повикаа и да не се злоупотребуваат социјалните мрежи, преку објавување на наводни резултати од гласањето на заразените со Ковид, болните, изнемоштените и затворениците, бидејќи, како што велат, ливчињата ќе се пребројуваат заедно со сите останати, утревечер.

Членовите на Комисијата, на денешната седница, потсетија и кое гласачко ливче ќе се смета за важечко, а кое не.

Избирачките места ќе бидат отворени во седум часот, а гласањето ќе трае се до 21 часот. Право на глас имаат 1.814,263 граѓани, кои на веб-страницата избирачкисписок.гов.мк ќе можат да ги проверат своите податоци и точната локација каде ќе гласаат. За дополнителни прашања службите на ДИК ќе одговораат на бројот 080055544, а повреда на избирачкото право, кај Народниот правобранител, ќе се пријавува на телефонската линија 080054321.

притисни ентер