Исчезнат Австралиец три недели преживувал во дивина

Три недели по исчезнувањето во австралиската пустина, пронајден е човекот кој преживувал со печурки и вода од брана.

Полицијата започнала обемна потрага по Роберт Вебер, кој последен пат бил виден со своето куче, како излегува од хотел во Килкиван, Квинсленд, на 6 јануари. Властите ги пребарувале густите грмушки, реките, браните и стрмниот терен во потрага по Вебер во неповолни услови, но една недела подоцна ја запреле спасувачката мисија.

Вебер, 58, бил откриен во вчера наутро - 18 дена откако последен пат бил виден - од сопственик на имот кој го забележал во близина на браната. Вебер изјавил дека се изгубил откако се обидел да го избегне сообраќајот, објави претставништвото на на Си-Ен-Ен, 7News: "Требаше да одам дома таа вечер. Бев на пат кон дома".

Тој вели дека имало многу сообраќај, па решил да оди по друг пат. „Направив грешка во дел од секундата и ја платив со 18 дена“, рече тој.

Полицијата соопштила дека автомобилот на Вебер „заглавил“ на пат што не го познавал и останал три дена во автомобилот со своето куче пред да остане без вода.

„Одел пеш, се изгубил и останал на браната каде преживеал спиејќи на земја, пиејќи вода од браната и јадејќи печурки“, се вели во соопштението на полицијата во Квинсленд.

"Немав засолниште. Се онесвестив. Моето тело не можеше да се справи со тоа", рече Вебер.

Властите додаваат дека Вебер бил пренесен во болница, но инаку е „безбеден и здрав“, иако неговото куче не е пронајдено, објави 7News.

Пирло објасни зошто против Лацио го оставил Роналдо на клупа

Јувентус вчера го совлада Лацио со 3: 1, иако Кристијано Роналдо го започна натпреварот на клупата и влезе дури во 69. минута, кога веќе беше поставен конечниот резултат.

По првичното водство на Римјаните, домаќините направија пресврт со головите на Рабио и двојниот стрелец Мората.

Андреа Пирло по натпреварот објасни зошто го оставил најдобриот играч на клупата.

"Тој одигра осум или девет последователни натпревари. Се договоривме во текот на неделата да се одмори на овој натпревар", рече тренерот на Јувентус.

„Тој е додадена вредност и момците го направија она што требаше да го сторат без него“, објасни Пирло.

Роналдо постигнал 27 погодоци на 31 натпревар во сите натпреварувања оваа сезона, и 20 само во Серија А, што е доволно за да го заземе првото место на листата на стрелците.

Сервисот на Бугати, сон за колекционерите (ФОТО)

Откако ќе дадат цело богатство за Бугати, многу колекционери трошат значителни суми на сервис.

А, кога станува збор за Бугати, тоа е огромен трошок што обичните смртници тешко можат да го сфатат, а камоли да платат. Сепак, постои една група фанови кои купуваат вакви автомобили, а потоа ги чуваат во климатизирани гаражи.

На таквите им се обраќа Бугати со новата програма Passeport Tranquillité, која опфаќа одржување на автомобилите по истекот на фабричката гаранција. Особено погодени се сопствениците на „Вејрон“, чии автомобили ќе поминат проверка по 85 точки и ќе влезат во програмата за услуги.

Можете да се избере помеѓу двегодишна и четиригодишна програма за сервис со 14 и 32 работни часа. Планот Collector е наменет за колекционери кои не ги возат автомобилите повеќе од 200 км годишно, додека другите го користат Планот за активно одржување.

Истата програма се нуди и за Chiron, и вклучува годишна услуга од 14 часа и „главна“ услуга на секои четири години по 72 часа.

Сервисната програма е веќе понудена, а цената е непозната.

Масовна забава во Амстердам како експеримент за ,,новото нормално“ (ВИДЕО)

Љубителите на забавите во Амстердам учествувале во истражувачки проект кој истовремено им служел да се одморат од карантинот воведен поради корона вирусот и да присуствуваат на првиот масовен настан по повеќе од една година.

Зиго Дом, најголемата концертна сала во Амстердам, со капацитет од 17.000 луѓе, собра 1.300 луѓе кои играа на музика на познати диџеи.

Нивните движења и контакти биле следени преку беџеви што ги носеле на вратот, со цел да се утврди како може повторно да се организираат вакви настани.

Сите гости морале да направат негативен тест за корона вирусот не постар од 48 часа, а биле поканети да бидат тестирани и пет дена по настанот, пренесува Ројтерс.

Тие биле поделени во шест групи, од кои секоја имала различни упатства за социјално дистанцирање и носење маски, како и слобода на движење низ просторот.

Владините советници ќе ги користат податоците за нивното однесување за да дадат препораки за можно ослободување на локдаунот во наредните месеци.

притисни ентер