Илјадници нови автомобили скапуваат во Канада (ВИДЕО)

Илјадници автомобили погодени од зимска бура веќе 6 години се паркирани на ливада околу Ванкувер. Тие не можат да се вратат на улица и никој нема поим што да прави со нив.

Во февруари 2015 година, бура од мраз го погоди брегот на Канада. Ледениот дожд и ветрот што дуваше и донесе солената вода од океанот на копното, го отежна животот на илјадници жители.

Исто така, оштети речиси три илјади нови модели на БМВ и Мини, складирани на пристаништето Халифакс по транспортот од Европа, пишува.

Зимата поминала, снегот и мразот се стопија, а автомобилите биле доставени до клиентите низ целата земја. Меѓутоа, во јули била наредена услужна акција, според која сите 2.966 автомобили постепено биле повлечени во сервис.

Производителот заклучил дека замрзнатата солена вода може да ги оштетила електричните конектори, а оштетувањето на електричните кабли се смета за особено опасно, што може да доведе до исклучување на моторот при возење, што може да предизвика несреќа.

Покрај тоа, солената вода може да ги оштети управувачките компоненти. Сепак, никој не се обврзал да ги поправи деловите оштетени за време на невремето.

На крајот, со одлука на БМВ Канада, автомобилите се повлечени од употреба. Компанијата била загрижена за можни дефекти во електричните системи и скратување на животниот век на производот, што може да има негативно влијание врз имиџот на брендот.

Сопствениците погодени од овој проблем ги вратија своите автомобили, добија замена и чекаа нови копии според нарачаните спецификации.

Трите илјади спорни автомобили се паркирани на ливада во близина на Ванкувер. И се чини дека и денес се таму.

Имено, на интернет се појави видео на кое се гледаат дел од автомобилите паркирани на земјиштето што припаѓа на аукциската куќа Адеса. Поради фактот што автомобилите се сметаа за опасни, тие не можеа да се вратат на улица.

И се чини дека демонтирањето на 3.000 возила нема никаква економска оправданост, така што никој нема идеја што да прави со овој куп автомобили.

Русковска: Истрагата за Драги Рашковски во завршна фаза

Истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е во завршна фаза, вели шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска во интервју за Радио слободна Европа.

– Истрагата е во завршна фаза. Го добивме материјално-финансиското вештачење. Се чека уште едно вештачење, треба до следната недела да стигне и тоа и ќе се викаат осомничените да дадат своја одбрана, доколку сакаат, посочува Русковска во интервјуто.

Потврди дека се истражува како може Рашковски да си дозволи гаранција од околу 500 илјади евра за замена на мерката притвор во домашен притвор, а во истрагата влегува и прашањето од каде му парите на Рашковски за хациенда во Побожје.

Русковска вели дека и случајот „Империја" е во завршна фаза, а најавува и дека по истекот на мандатот нема да се кандидира повторно за прв човек на Обвинителството.

Во врска со истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово, на прашањето дали се повикани сведоци на распит, Русковска вели дека тие не можат да повикаат сведоци, бидејќи не ја водат истрагата.

– Наш дел е само во јавната набавка, да се разгледа документацијата, да се анализира и потоа да се одлучи што понатаму. Ако има некоја одговорност, односно во делот ако е повреден Законот за јавни набавки или во делот, бидејќи посебен закон е донесен за набавка на овие модуларни болници или во тој дел ако е повреден тогаш ќе одлучиме кого ќе распитаме и кого ќе викнеме. Сето останато е во делот што го води Основното обвинителство во Тетово, вели таа.

Во однос на тоа доколку се утврди дека потписот на министерот за здравство Венко Филипче не фигурира, односно дека набавката одела преку Министерството за труд и социјална политика дали тогаш Филипче не би бил предмет на истрагата, Русковска вели да не се навлегува во шпекулации.

– Прво треба да ја видиме документацијата па евентуално ако сметаме дека нешто во делот на набавките не е во ред ќе се одлучува кој и дали ќе биде повикан, дали како сведок, дали како лице од кое се бараат потребни известувања затоа што тоа се ќе биде во предистражна постапка, истакна Русковска во интервјуто.

Македонска компанија победи на „Global Fundraising Stage Miami 2021"

Македонскиот стартап „Creative Hub", кој во 2019 година се најде на листата на најупешните на Форбс „30 под 30", вчера победи на Глобалниот Инвестициски настан Мајами 2021.

Од „Creative Hub" информираат дека ова е прва победа на македонска компанија која на настанот беше презентирана од основачот Аријана Коскарова на инвестициски самит во САД. Настанот, кој поради пандемијата се одржа виртуелно, е организиран од Светскиот инвестициски форум на бизнис ангели (WBAF) и Институтот за „Data Science" од Мајами.

„Creative Hub" беше единствен стартап од Европа, а целта беше токму привлекување на инвестиции за развој на бизнисот и отворање на нов пазар во САД.

– Првпат после четири години од отворање на бизнисот повторно застанав на сцена во улога на стартап. Со оглед на фактот што останатите компании беа од областа на канабис, medtech, fintech и воедно беа американски старапи не мислев дека имаме шанса. Но нашата презентација му се се допадна на жирито и токму проблемот кој го решаваме, а тоа е потребата од нови вештини кои ги налага растот на технологијата. Во САД до 2030 година ќе има недостаток од 85 милиони работници од областите на кои се нашите Академии. Тоа заедно со нашиот бизнис модел и реалните податоци кои ги презентиравме ни ја донесоа победата. Оваа победа е само почеток на успех на нашата компанија надвор од границите на нашата земја, рече Аријана Коскарова, основач на „Creative Hub".

Глобалната Инвестициска Сцена (GFRS) е интернационална ко-инвестициска платформа за инвеститори, стартапи и бизниси со голем потенцијал за раст кој има за цел да им отвори можност за глобализација на бизнисите преку собирање на инвестици од верификувани инвеститори.

Одѕивот во Москва над 34 проценти на изборите за руската Дума

Одѕивот на гласачите на изборите за Руската државна дума во Москва надмина 34% синоќа во 20 часот по московско време, вклучително и гласањето преку Интернет, изјави претседателот на градската изборна комисија во Москва, Јуриј Ермолов.

„До 20 часот по московско време, на 18 септември, гласаа повеќе од милион луѓе, а вкупната излезност во Москва е 34,42 проценти“, рече тој.

Изборите за долниот дом на рускиот парламент продолжуваат денеска, 19 септември. Изборниот процес трае три дена и започна во петок, 17 септември.

притисни ентер