Играл со Рамос и Алвес , а сега е без нога и едвај преживува (ВИДЕО)

Дарио Силва е поранешен фудбалер на неколку шпански клубови, кој по завршувањето на фудбалската кариера имал многу проблеми и заработува за живот како келнер.

Тој беше играч на репрезентацијата на Уругвај, играше на позицијата напаѓач и имаше одлична кариера играјќи за Каљари, Еспањол, Малага и Севилја, а исто така играше и во Портсмаут. Како играч на Портсмаут, тој се збогува од фудбалот.

"Се откажав од фудбалот заради татко ми. Ми рече дека не знае дали ќе преживее повеќе од два или три месеци поради болест", изјави Силва за шпанските медиуми кои го посетиле во Малага, додавајќи:

„Луѓето што ги ангажирав да ја продолжам кариерата ми ги украдоа парите. Тие располагаа со работите како што ќе посакаа и на крајот ме ограбија“, рече Уругваецот.

Животот навистина не го поштедил. Поради повредите од сообраќајна несреќа во Уругвај,  останал без дел од ногата. Така, еден фудбалер, кој во својата кариера ја делеше соблекувалната со Дани Алвеш и Серхио Рамос во Севилја и постигна повеќе од 100 гола, падна на просјачки стап, а сега работи како келнер за да преживее.

притисни ентер