Хјундаи најави нов електричен џип, наскоро е премиерата (ВИДЕО)

Електричниот џип ќе ја има својата премиера следниот месец, а оваа година ќе се појави и на патиштата.

Поставен во опсегот на нововоспоставената под-бренд Ioniq, новиот Ioniq 5 на новата платформа E-GMP, носи комплетно нов израз на дизајнот, барем кога станува збор за сегашниот истоимен модел (Ioniq).

Презентациите на најавите покажуваат врска со претходниот концепт Hyundai 45, но и со дизајнерската насока поттикната од Tucson, која вклучува т.н. параметарски пиксели со повеќе извори на светлина. Дневните светла се во форма на буквата У.

Ioniq 5 е поставен на 20-инчни тркала со атрактивен дизајн, додека сите тркала ќе бидат погонски. E-GMP предвидува поставување на батеријата во подот и електричен погон одзади, но тука е додаден преден електричен мотор. Ова носи подобри перформанси, а најавено е дека полнењето на брзи полначи од само пет минути ќе биде доволно за опсег од 100 километри. Вкупниот дострел со над 300 КС моќен погон ќе биде минимум 450 км. Интересно, неговиот погон ќе има и генераторска функција, така што ќе може да биде извор на електрична енергија од 3,5 kW и напон од 220 V.

Обновено: Пронајдена е исчезнатата жена од Скопје, сeмејството се заблагодарува

Пронајдена е исчезнатата жена од Скопје. Синот на Павлина им се заблагодарува на сите на помошта. 

Синот на Павлина им се заблагодарува на сите граѓани, а особено на полицајците од полициската станица Пролет, кои помогнале во пронаоѓањето на неговата мајка.

Јутјубер се расфрла со милиони по победата во боксерски меч (ВИДЕО)

Јутјуберот Џејк Пол објави нова фотографија на својот Инстаграм профил откако го доби третиот боксерски меч.

„1,5 милиони платени прегледи на натпреварите, собрани 75 милиони долари“, напиша тој во објавата покрај фотографијата на која позира со банкноти расфрлани низ тревникот.

24-годишната YouTube ѕвезда неодамна се фрли во боксерските води кревајќи голема прашина. Додека едни веруваат дека тој има место меѓу професионалните боксери, други веруваат дека за Пол тоа е само шоу, глуми и собира пари и дека неговата боксерска кариера ќе заврши штом влезе во ринг со професионален боксер.

Ќерката на Алек Болдвин и Ким Бесинџер се пофали со новата тетоважа на задникот (ФОТО)

Ирланд Болдвин ја покажа новата тетоважа на задникот, позирајќи во бикини.

25-годишната ќерка на Алек Болдвин и Ким Бесинџер се пофали на Инстаграм со новата тетоважа. „Ставив нова тетоважа затоа што сум импулсивна“, напиша таа покрај фотографијата во костим за капење, за која од вчера доби повеќе од 18.000 лајкови.

Тетоважите не и ’се туѓи на младата манекенка и актерка, со оглед на тоа што на рацете има разни дизајни. Уште во 2015 година, на нејзиниот зглоб и беше истетовиран зборот Écureuil (верверица на француски јазик), што е наводно прекарот што и го дал нејзиниот славен татко.

Ирланд исто така не се срами да го покаже своето тело, а во неколку наврати дури и Алек Болдвин реагирал на социјалните мрежи за тоа.

притисни ентер