Грција се подготвува за удар на реткиот ураган: Одете кај роднини или пријатели

Грција се подготвува за ударот на големиот циклон, односно невремето Јанус, кое утре ќе ја погоди земјата.

Експертите апелираат на претпазливост, а генералниот секретар за цивилна заштита денес издаде посебни упатства до граѓаните.

Грците се повикуваат да бидат внимателни и сите што живеат на приземје да бараат сместување кај роднините или пријателите за да се заштитат од овој медитерански циклон. Заменик министерот за цивилна заштита, Никос Хардалиас, во обраќањето до нацијата рече дека се очекува многу лошо време. Тој предупреди на поплави и дека може да паднат дрвја и да се подигне нивото на морето, особено во областите Закинтос, Келафониа, Итака, Месинија, Евија ...

Медикан или медитеранскиот тропски ураган е многу редок метеоролошки феномен во Средоземното море, а најмногу се јавува само во најтоплиот дел на Медитеранот.

За развој на урагани на Медитеранот, условите се многу неповолни: температурата на морето не е доволно висока, честопати нема доволно влага, а Медитеранот е едноставно премал за нивно развивање. Од 1948 до 2011 година се забележани вкупно само 99 циклони кои потсетуваат на ураган.

„Ефектите од Јанус, мора да бидеме јасни, ќе бидат слични на оние од посилно невреме. Обилните врнежи од дожд ќе донесат поплави во урбаните делови на Грција, а може да има и привремени потешкотии во снабдувањето со електрична енергија, вода и телекомуникациите. За сите што живеат на овие места потребно е да ги следите трите главни упатства: Оние што живеат во области кои претходно претрпеле поплави или во близина на реки и брегови,да избегнуваат престој на риземје, подруми и сутерени “, рече заменик-министерот за цивилна заштита.

"Размислете да одите кај роднини или пријатели неколку дена поради лошите временски услови. Избегнувајте какво било непотребно движење за време на овие тешки услови и заштитете ги прозорците и вратите, секогаш имајќи ја предвид можноста да се качите на горниот кат. Не преминувајте преку поројни води и поплавени патишта без причина. Следете ги медиумите за понатамошни насоки “, додаде Хардалиас.

Бурата Јанус се очекува утре, во четврток, но циклонот ќе се движи до сабота.

Последниот медикан беше оној наречен Зорбас, кој ја погоди областа во Грција кон крајот на септември 2018 година, а неговата траекторија беше скоро идентична со онаа што се предвидува за претстојниот систем.

Поради тоа невреме, сообраќајот со траекти беше запрен, како и авиосообраќајот, а училиштата беа затворени неколку дена.

МВР:Санкционирани 123 возачи во Прилеп, меѓу кои и 21 мотоциклист

Мобилната единица за безбедност во сообраќајот при МВР вчера во периодот од 17.00 часот до 23.00 часот спроведе зајакната акциска контрола за откривање и санкционирање на прекршоци сторени од учесници во соообраќајот на подрачјето на ОВР Прилеп.

Притоа, изречени се 123 санкции, меѓу кои за управување на моторно возило без положен испит 18, за нерегистрирани возила – 35, за возење под дејство на алкохол – 4, за управување на технички неисправно возило – 9.

При контролата санкционирани се и 21 мотоциклист, кај кои се констатирани низа прекршоци, меѓу кои 6 поради управување без положен испит, 3 поради тоа што не биле регистрирани.

Министерството за внатрешни работи ќе продолжи со зајакнати сообраќајни контроли и во наредните денови, со кои ќе бидат опфатени сите учесници во сообраќај во сите градови во државата, со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот, се наведува во соопштението на МВР.

Албанските фудбалски клубови во бојкот,бараат од Рама исполнување на ветувањата

Албанските фудбалски клубови влегоа во втората недела од бојкотот и повторно ја повикаа владата да го исполни нивното барање за дополнителна финансиска поддршка.

Сите екипи се појавија на теренот, каде капитените се извинија за бојкотот и прочитаа изјава упатена до премиерот Еди Рама и потоа заминаа.

„Не бараме луксуз и богатство, туку само повеќе внимание од државата“, се вели во соопштението.

Клубовите побараа од Владата, меѓу другото, да ги исклучи играчите од плаќање данок на доход до 10 години, што е зголемување во споредба со сегашните две години.

Албанската министерка за финансии Анила Денај претходно оваа недела рече дека државата повеќе не може да им помага на клубовите во тешките економски времиња за земјата.

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Албанија, Арманд Дука, во петокот испрати отворено писмо до премиерот, во кое го потсетува на ветувањето што го даде пред 18 месеци дека ќе им помогне на клубовите.

Играчите објавија дека нема да играат додека не се исполнат ветувањата.

Сензација во Рим-Надал испадна во четвртфиналето

Диего Шварцман направи сензација на Мастерс турнирот во Рим и со 6: 2 и 7: 5 во четвртфиналето го нокаутира најголемиот сонародник во историјата на тенисот, Рафаел Надал.

Ова му беше трет натпревар за Надал по шестмесечната пауза, но сепак е сензација бидејќи Надал досега играл 10 пати со Шварцман, и ова му е прв пораз. Покрај тоа, Надал започна фуриозно на теренот и на првиот натпревар на турнирот го победи полуфиналистот на УС Опен, Пабло Карена Бусту, со 6: 1, 6: 1, а потоа го победи српскиот тенисер Душан Лајовиќ со 6: 1, 6: 3.

Во полуфиналето, Аргентинецот оди кај Денис Шаповалов, кој го победи Григор Димитров во три сета.

Во второто полуфинале ќе играат Новак Ѓоковиќ и Каспер Руд.

притисни ентер