Грчки геолози ископале дрво старо 20 милиони години (ВИДЕО)

Научниците пронашле скаменето дрво на островот Лезбос во Грција, кое се скаменило по вулканска ерупција пред 20 милиони години.

Скаменетата шума на Лезбос била формирана пред 20 милиони години кога вулкан избувнал на северот на островот и ја покрил целата област со лава и пепел.

Областа, која зафаќа 15.000 хектари, е позната по разновидни фосилизирани стебла.

Геологот Николас Зурос од Егејскиот универзитет за Си-Ен-Ен изјавил дека веќе извесно време работел на ископување на фосилизиран шумски екосистем, но дека досега не наишол на такво откритие.

„Најдовме многу во последниве години, но овие најнови откритија се извонредни“, рече Зурос.

За време на ископувањата долж автопатот Калони-Сигри, научниците откриле огромно дрво во должина од 19,6 метри. На него се сочувани гранки и делови од корени.

"Ретко ќе најдете вакво нешто. Обично ископуваме дрвја без гранки и корени. Ова е единствениот примерок пронајден заедно со гранките и коренскиот систем, тој беше на слој полн со лисја. Тоа е уникатно откритие. Ние копаме во оваа област веќе 25 години и никогаш не сме нашле такво дрво “, рече Зурос.

Четинари, овошни дрвја, црвено дрво, борови, палми, цимет и дабови дрвја се пронајдени во скаменетата шума.

"Откриените дрвја покажуваат дека климата на областа Лезбос е променета. Ова дрво е суптропско. Ова значи дека пред 20 милиони години, кога вулканската ерупција го покрила дрвото, климатските услови беа суптропски. Со проучување на оваа флора можеме да видиме како климатските промени влијаат на екосистемот. “, објаснува геологот.

Примероците од пронајдената вегетација покажале дека половина од видовите што некогаш постоеле на островот изумреле.

"Не ги преживеаја климатските промени. Важни се информациите што можеме да ги искористиме за да им покажеме на посетителите дека климатските промени имаат сериозни последици за видовите што живеле тука", додаде тој.

Фото: Иванишевиќ и Селеш како деца

Легендарниот екс југословенски тенисер Горан Иванишевиќ, сега тренер на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на социјалните мрежи објави фотографија стара повеќе од 30 години.

Старата фотографија ги разбудила спомените на Горан од времето на поранешна Југославија.

На носталгичната фотка тинејџерот Горан Иванишевиќ се ракува со едно насмеано девојче, за оние кој не ја препознаваат, тоа е некогашната најдобра светска тенисерка славната Моника Селеш.

-Добри стари времиња со една од најдобрите на сите времиња, Моника Селеш. Мислам дека немавме поим што ќе постигнеме во годините кои доаѓаа, напишал Иванишевиќ во описот на сликата.

Моника и Горан подоцна го достигнаа светскиот врв. Иванишевиќ го оствари сонот со освојување на Вимблдон, а Моника Селеш владеше со светскиот тенис со до трагичното ранување во Хамбург во 1993 година од луд навивач на ривалката Штефи Графт.

Селеш во кариерата освои девет Грен слем титули.

Фото: Карлеуша во ленти

Српската пејачка Јелена Карлеуша повторно се разголе на социјалните мрежи.

Популарната Карли уште еднаш ги воодушеви своите фанови со бујните облини покриени со минијатурни врвки.

Јелена нема проблем да позира во костим за капење или во долна облека, но со последниот избор на гардероба ги изненади сите. Карлеуша одлучила да се фотографира во минијатурен градник и уште помали гаќички врзани со ленти.

Во оваа прилика може да се каже дека Карлеуша покажа скоро се. Нејзините фанови за „храброста“ ја наградија со рекорден број од 70 илјади лајкови.

Флик на излезната врата на Баерн Минхен

 По само две години работа и освоени титули меѓу кои и во Лигата на шампионите, Ханси Флик си заминува од германскиот гигант  Баерн Минхен на крајот на сезоната.

Иако се споменува дека ќе стане селектор на Германија, тоа не е причината за заминувањето туку конфликтот со директорот на баварците Хасан Салихамиџиќ.

Германските медиуми остро коментираат дека откако Салхимаиџиќ е дојден на функцијата, Баерн кој беше познат по сигурноста за тренерите и работата на долги патеки, сега го смени курсот и пребрзо ги менува шефовите и тоа со добро завршена работа.

Се тврди дека од истите причини Баерн предвреме ги набрка Нико Ковач и Карло Анчелоти.

Критиките одат до таму што на Баерн јавно му се упатува прашање...дали е можно секогаш да се виновни тренерите, а директорите да се во право?

притисни ентер