Граѓаните низ целиот свет почнаа да се шпионираат, на Нов Зеланд имаат и веб страница за прекршители на карантин

Една недела откако Малезија воведе делумна изолација за борба против ширењето на коронавирусот, супервизорот за градежништво Хафи Нажан ги видел своите соседи во Куала Лумпур како трчаат.

Тој ги фотографирал луѓето што не се придржуваат кон мерката „останете дома“ и ги објави на Твитер, со стотици кои го споделиле неговиот пост. Следбениците на Хафи ја известиле полицијата и наскоро се уапсени 11 рекреативци во неговото соседство.

Тие се обвинети за кршење на налогот за ограничување и треба да платат казна од 230 долари.

„Бев вознемирен затоа што некои луѓе не ја сфатија сериозно мерката„ останете дома “., рече Хафи (26) за Ројтерс.

Респираторно заболување што се појави во Кина кон крајот на минатата година, зафати околу 1,2 милиони луѓе и уби околу 65.000 лица, според универзитетот Џон Хопкинс.

Фотографијата на еден човек од Сингапур како ужива на ручек во ресторан се рашири преку Фејсбук, иако тој требало да биде во изолација, а надлежните реагирале.

Министерот за правда во земјата нареди истрага, а официјалните претставници за имиграција им рекле на локалните медиуми дека човекот најверојатно ќе биде обвинет.

Во Нов Зеланд, каде веќе еден месец луѓето се во карантин, полицијата отвори веб-страница на 29 март каде граѓаните можат да ги пријават своите соседи кои ја кршат изолацијата. Веб-страницата се урнала само неколку часа откако била основана.

Полицијата добила околу 14.000 пријави за помалку од една недела. Во извештаите се наведувало дека граѓани играле со фризби и организирале забави.

Во Италија, која со недели е во карантин, луѓето се нервозни, се навредуваат од балкони и објавуваат фотографии од соседите на социјалните мрежи.

Во Шпанија, локалното население објавува и снимки на луѓе што трчаат, шетаат по парк и возат велосипед - сите забранети активности.

Ваквите соопштенија предизвикаа дебата за дигиталната етика, при што некои тврдат дека вообичаените правила за приватност не можат да се применат во здравствена криза.

„Кога сите сме во опасност да заболиме од смртоносен вирус, не гледам причина индивидуите да не ги пријавуваат на властите за нивните легитимни грижи“, рече Дејвид Вотс, поранешен австралиски комесар за приватност.

„Нема многу смисла да имате право на приватност кога сте мртви“, додаде Вотс.

За Дејвид Линдзи, професор по право на Универзитетот за технологија во Сиднеј, приватноста не е „апсолутно право и секогаш мора да биде урамнотежена со другите права и интереси“.

И двајцата се согласуваат дека билансот на приватност и надзор треба да се преиспита по завршувањето на пандемијата.

притисни ентер