Голема шесткатница е уништена во Газа, се зборува за отровен гас (ВИДЕО)

Израел трупа копнени сили долж границата со Газа, а Хамас изврши ракетен напад врз јужен Израел, додека продолжуваат најжестоките судири, а крајот не се гледа.

Во Тел Авив во текот на ноќта се огласија сирени, а звукот на ракетите што го урнаа израелскиот антиракетен систем „Железна купола“ го исполни небото додека илјадници Израелци бегаа за да се скријат.

Израел вршеше до зори воздушни напади врз палестинската крајбрежна енклава, уништувајќи шесткатна станбена зграда среде градот Газа.

Додека светските сили ги повторуваат повиците за смирување, бранот насилство меѓу Евреите и арапското малцинство продолжува да се шири во неколку израелски градови со напади врз синагоги и арапско-еврејски судири на улиците.

Најмалку 72 лица се убиени во Газа од ескалацијата на насилството во понеделникот, соопшти Министерството за здравство на енклавата. Седум лица се убиени во Израел, соопшти израелската војска.

Израел подготви борбени сили долж границата со Газа и е „во различни фази на подготовка за копнени операции“, рече воен портпарол.

"Командантот на Генералштабот ќе изврши преглед на подготовките и ќе даде насоки. Имаме штаб на дивизијата и три маневарски бригади во Газа кои се подготвуваат за оваа ситуација и за разни непредвидени случаи", рече полковник Џонатан Конрикус.

Здравствените власти во Газа соопштија дека истражуваат смрт на повеќе лица во текот на ноќта, кои можеби вдишувале отровен гас. Примероците се испитуваат и сè уште не се донесени конечни заклучоци.

Поради стравувањата дека насилството може да се разгори уште повеќе, Вашингтон планира да го испрати претставникот Хади Амра на разговори со Израел и Палестинците.

„Очекувам и се надевам дека ова наскоро ќе заврши, но Израел има право да се брани“, рече во средата американскиот претседател Џо Бајден по разговорите со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Бајден не ја објасни причината за неговиот оптимизам.

Кабинетот на Нетанјаху соопшти дека премиерот му рекол на американскиот претседател дека Израел „ќе продолжи да ги напаѓа“ воените објекти на Хамас и другите терористички групи во Појасот Газа.

Во средата, израелските сили убија висок командант на Хамас и бомбардираа неколку згради, вклучително и банка за која Израел рече дека е поврзана со активностите на Хамас.

Хамас покажа пркос со изјавата на нејзиниот водач Исмаил Ханиех, кој рече: „Конфронтацијата со непријателот нема граници“.

Израел ја започна својата офанзива откако Хамас истрела ракети кон Ерусалим и Тел Авив, како одмазда за израелската полициска пресметка со Палестинците во близина на џамијата ал-Акса во источен Ерусалим за време на муслиманскиот месец Рамазан.

Палестински извор изјави дека напорите на Египет, Катар и Обединетите нации да постигнат прекин на огнот не донеле напредок во запирањето на насилството.

Државниот секретар на САД, Антони Блинкен, го повика палестинскиот претседател Махмуд Абас и рече дека Вашингтон „прави напори да се постигне мир“ со сите релевантни страни, објави официјалната палестинска новинска агенција ВАФА. Абас е ривал на Хамс, чија моќ е ограничена на окупираниот Западен брег.

Судирите предизвикаа и насилство внатре во Израел, каде што дел од арапското малцинство организира насилни про-палестински протести.

Медиумите јавија за ширење улични напади од Евреите врз арапски минувачи во етнички мешани области вчера и во раните утрински часови денес. Жителите на градовите, вклучувајќи го и крајбрежниот град Акре во северен Израел, изјавија дека се плашат да ги напуштат куќите.

Во Газа беа срушени две станбени згради и облакодер со канцеларии за медиуми, вклучувајќи и една поврзана со Хамас, откако Израел ги повика жителите да се евакуираат пред воздушните напади, а друга зграда е сериозно оштетена.

„Израел полуде“, рече еден човек на една улица во Газа, каде што луѓето бегаат од своите домови додека експлозии ги тресеа зградите.

Многумина во Израел, исто така, избегаа во засолништата за ракетен оган. Неколку авиокомпании, вклучувајќи ги „Бритиш ервејс“, „Јунајтед ерлајнс“, „Делта ер лајнс“ и „Американ ерлајнс“ ги откажаа сите летови кон Тел Авив.

"Целиот Израел е нападнат. Ситуацијата во која се наоѓаме е многу застрашувачка", рече Марго Аронович, 26-годишна студентка во Тел Авив.

Меѓу убиените во Израел има и еден војник убиен додека патролирал на границата со Газа и пет или шест цивили, вклучувајќи две деца и индиски работник, соопштија здравствените власти.

Министерството за здравство во Газа соопшти дека 17 деца и шест жени биле убиени. Израелската армија денес соопшти дека околу 400 од 1.600 истрелани ракети од Газа не ги погодиле целите и дека тие можеби предизвикале некои од палестинските цивилни жртви.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер