Го излажирал сопственото киднапирање, за да не оди на работа (ВИДЕО)

Американец од Аризона се најде во неволја откако го лажирал сопственото киднапирање за да избегне да оди на работа.

Во петокот, на 10 февруари, во Кулиџ, полицијата добила дојава за маж кој лежи покрај патот, а рацете му биле врзани на грб. Испратен бил полициски автомобил и наскоро полицијата пријавила дека навистина нашле еден млад човек кој изгледал дека бил врзан и напуштен покрај патот.

„Жртвата“ е идентификувана како Брендон Соулс, 19-годишник, кој и рекол на полицијата дека бил киднапиран од две маскирани лица. Според него, тие го удриле по главата, по што тој се онесвестил и се разбудил таму каде што го пронашла полицијата. Само, тоа не било точно, пренесува Oddity Central.

Полицијата известила дека била спроведена темелна истрага и биле пронајдени докази дека неговата приказна е измислена и дека немало киднапирање или напад.

По испрашувањето, младиот човек конечно признал дека ја измислил приказната. Тој рекол дека очајно сакал да избегне одење на работа, па решил да го лажира сопственото киднапирање. Си ставил стуткано марамче во устата, а потоа си ги врзал рацете зад грбот со кожен ремен. Легнал на земја покрај патот каде што секој можел да го види и чекал полицијата да го „спаси“.

На 17 февруари, Соулс бил уапсен за лажни пријави во полиција. Потоа го отпуштиле од компанијата за гуми каде што работел.

Фото: Иванишевиќ и Селеш како деца

Легендарниот екс југословенски тенисер Горан Иванишевиќ, сега тренер на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на социјалните мрежи објави фотографија стара повеќе од 30 години.

Старата фотографија ги разбудила спомените на Горан од времето на поранешна Југославија.

На носталгичната фотка тинејџерот Горан Иванишевиќ се ракува со едно насмеано девојче, за оние кој не ја препознаваат, тоа е некогашната најдобра светска тенисерка славната Моника Селеш.

-Добри стари времиња со една од најдобрите на сите времиња, Моника Селеш. Мислам дека немавме поим што ќе постигнеме во годините кои доаѓаа, напишал Иванишевиќ во описот на сликата.

Моника и Горан подоцна го достигнаа светскиот врв. Иванишевиќ го оствари сонот со освојување на Вимблдон, а Моника Селеш владеше со светскиот тенис со до трагичното ранување во Хамбург во 1993 година од луд навивач на ривалката Штефи Графт.

Селеш во кариерата освои девет Грен слем титули.

Фото: Карлеуша во ленти

Српската пејачка Јелена Карлеуша повторно се разголе на социјалните мрежи.

Популарната Карли уште еднаш ги воодушеви своите фанови со бујните облини покриени со минијатурни врвки.

Јелена нема проблем да позира во костим за капење или во долна облека, но со последниот избор на гардероба ги изненади сите. Карлеуша одлучила да се фотографира во минијатурен градник и уште помали гаќички врзани со ленти.

Во оваа прилика може да се каже дека Карлеуша покажа скоро се. Нејзините фанови за „храброста“ ја наградија со рекорден број од 70 илјади лајкови.

Флик на излезната врата на Баерн Минхен

 По само две години работа и освоени титули меѓу кои и во Лигата на шампионите, Ханси Флик си заминува од германскиот гигант  Баерн Минхен на крајот на сезоната.

Иако се споменува дека ќе стане селектор на Германија, тоа не е причината за заминувањето туку конфликтот со директорот на баварците Хасан Салихамиџиќ.

Германските медиуми остро коментираат дека откако Салхимаиџиќ е дојден на функцијата, Баерн кој беше познат по сигурноста за тренерите и работата на долги патеки, сега го смени курсот и пребрзо ги менува шефовите и тоа со добро завршена работа.

Се тврди дека од истите причини Баерн предвреме ги набрка Нико Ковач и Карло Анчелоти.

Критиките одат до таму што на Баерн јавно му се упатува прашање...дали е можно секогаш да се виновни тренерите, а директорите да се во право?

притисни ентер