Ѓоковиќ во тајност отишол во БиХ во посета на тамошниот „Индијана Џонс“:Пирамидите ме опуштаат

Новак Ѓоковиќ вчера во строга тајност пристигнал во Сараево, од каде веднаш заминал за Високо, пренесува Дневни аваз.

Иако овојпат се обидел да не се дознае за неговото доаѓање, медиумите во БиХ сепак откриле дека пристигнал Ѓоковиќ. првиот светски тенисер и наводно, сакал да се одмори по шокантниот пораз од Даниел Медведев во финалето на УС Опен, каде што не успеа да го освои рекордниот 21. грен слем. Тој отишол кај Семир Османагиќ, контроверзен антрополог кој тврди дека има пирамиди во Високо. Со таа идеја, тој ја основал Фондацијата Археолошки парк: Босанска пирамида на сонцето, и ова не е првпат да го има Ѓоковиќ на гости.

Ѓоковиќ дошол со својот тим во Високо, каде што бил на вечера, а во ресторанот се фотографирал со Османагиќ, кој ја објави снимката на Инстаграм.

"Од Високо, Новак Ѓоковиќ и Семир Османагиќ испратија пораки за љубов до сопругата на Новак, Јелена, која овој пат не можеше да дојде во БиХ. Фотографијата е направена во ресторанот број 1 во Високо, каде што Сабина и Семир беа домаќини на тимот на Новак по посетата на комплексот Равна “, се вели во соопштението ...

Ова е четврти пат Ѓоковиќ да дојде да ги посети наводните пирамиди, а последен пат бил во Високо во мај, кога Османагиќ го водел низ тунели за кои Османагиќ тврди дека човек не влегол 5000 години. Во еден момент, почнало да се урива зад нив.

„Чувствував дека овој простор, тунелите, пирамидите, емитуваат еден вид вибрации од кои може да се опуштите и физички и психички, во контекст дека човекот од пирамидата има некакви вибрации и резонанца што можат да го ослободат човекот многу кратко време целосно од какви било грижи, ментални и физички. Додека разговарате, неколку камења застанаа зад мене, го сфатив како слоеви, чувствував дека луѓето преку медитација во тунели можат многу побрзо да се поврзат со тие космички димензии и сили дека им служат за многу работи “, рече Ѓоковиќ во таа прилика.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер