Германските научници утврдиле дека нема ризик од коронавирус во концертните сали (ВИДЕО)

Второто истражување во Германија за движењето на честичките во воздухот во затворено, покажало дека постои занемарлив ризик од инфекција во добро проветрени концертни простории.

Научната студија, спроведена во концертната сала „Концертхаус“ во Дортмунд, со 1.500 седишта, траела три дена во ноември годинава, организирана од Институтот Фраунхофер Хајнрих Херц и компанијата одговорна за мерење на честичките Парте Q.Истата била поддржана и од Германската федерална агенција за животна средина..

Студијата следи по студија во август, наречена „Рестарт-19“, спроведена од Универзитетската болница Хале, чии резултати биле објавени во октомври и заклучиле дека, со соодветна вентилација, настаните во живо во таквите простории претставуваат „низок до многу низок“ ризик за пренесување на инфекцијата од лице до лице.

За разлика од студијата „Рестарт-19“, во која учествувале волонтери, студијата за Дортмунд користела високотехнолошка кукла, наречена Олег, за да симулира човечко дишење во Концертхаус.

За време на студијата, на 2, 3 и 20 ноември, тим научници измериле трансфер на аеросоли низ концертната сала, вклучувајќи ги и аудиториумот и фоајето. Нивниот заклучок е дека под одредени услови, имено ако местото има доволно снабдување со свеж воздух и сите присутни да носат маски, ризикот некој да зарази со корона здрави посетители на концерти „преку пренос на аеросоли“ може да биде скоро исклучен “, се вели во соопштението на Конзертхаус.

„Концертните сали и театри не се места на инфекција“, вели д-р. Рафаел фон Хоенсброех, директор на Концертната сала во Дортмунд.

„Изминатите месеци покажаа дека на политиката и е потребна научно здрава основа за донесување одлуки. Со нашата студија, сакаме да осигуриме дека концертните сали и театрите можат повторно да прифатат доволно публика кога ќе се отворат.

Клучните откритија во студијата се следниве, според тимот научници:

• Со маски и доволно снабдување со свеж воздух преку постојниот систем за климатизација на Конзертаус - т.н. RLT (Raumlufttechnik) или систем за вентилација во простории - практично нема никакво влијание на пробните аеросоли на сите блиски површини

• Големината на самата просторија веќе обезбедува силно разредување на контаминираните аеросоли, а климатизерот ефикасно ги отстранува сите аеросоли, никогаш не дозволувајќи им да се акумулираат (аеросолите без просторна вентилација остануваат да лебдат во воздухот и стануваат погусти со текот на времето)

• Голема концертна сала не го попречува минувањето на воздухот нагоре, но дозволува да поминат дополнителни термички ефекти

• Неопходно е да се носат маски во ходниците, местата за одмор и лобито, бидејќи вентилацијата таму (во случајот на Концертхаус во Дортмунд) работи поинаку од самата концертна сала и не може да се исклучи близок контакт.

• Концертхаус не може да започне настан за супер-експанзија со постојниот систем за вентилација, кој целосно го заменува внатрешниот воздух со надворешен воздух на секои 20 минути

• Мерењето на СО2 за време на настан може да помогне во подобро проценување на ширењето на честичките во воздухот во салата

Иако во теорија Концертхаус треба да може да работи со полн капацитет без ризик, во пракса (земајќи ги предвид тешкотиите при социјалното растојание во ходниците, баровите итн.), научниците препорачуваат таканаречен систем на шаховска табла, со зафатено секое второ место. Во секој случај кога некое лице не може да носи маска, седиштето директно пред него мора да остане слободно.

Иако студијата дава само конкретни резултати за пренос во Концертхаус Дортмунд, институтот Фраунхофер Хајнрих Херц може да ги примени резултатите и во други слични концертни сали и места, се наведува. Дури и за оние кои не ги исполнуваат условите, дополнителни студии може да се спроведат со „релативно малку напор“, вели водачот на студијата Волфганг Шаде.

Хајнц-Јорн Мориске, директор на Федералната агенција за животна средина, го опишал експериментот во Дортмунд како „извонредна студија со богатство на вредни информации“, додавајќи:

„Токму тоа ни треба во однос на информациите. Со дистрибуцијата на гости во таканаречениот систем на шаховска табла и 100% систем за вентилација, ризикот од инфекција е многу мал“.

Експертот за хигиена, Мартин Екснер се согласил со Мориске.

„Оваа студија дава важна основа за проценка на ризикот од пренесување на корона на концерти со публика“, тврди тој.

Дневен хороскоп за 23. јануари 2021 година

Дневен хороскоп за сабота, 23. јануари 2021 година. 

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ќе веводи силна плима на чувства , ќе блескате и ќе имате потреба за љубов повеќе од порано. Ќе ви биде возвратена.

Кариера

Пред вас е ден одличен за секаков вид пријатни , естетски и уметнички проекти.

Здравје и совет

Изразете се слободно .

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Доколку сте во тајна љубовна врска , денеска вонеа би можеле да доживеете вистинска љубовна екстаза.

Кариера

Уметниците денеска ќе бидат посебно инспирирани за големи и квалитетни дела. За сите се однесува дека треба подобра организација.

Здравје и совет

Обрнете внимание на соништата.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Денеска би можело да дојде до искрени изливи на емоции од страна или кон личност од работното место. Другите во личниот живот ќе бидат успешни.

Кариера

На работното место денеска ќе ви биде пријатно. Можни за ангажмани поврзани со убавина или со уметност , односно со работи што го прават животот посреќен.

Здравје и совет

Не обрнувајте внимание на ситници.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Ќе бидете расположени за шеги и забава , а ќе ви недостига јасна цел поврзана со трезвенсот и емотивност.

Кариера

Се чини дека колегите толку ве сакаат што се подготвени се да направат за вас. Немојте тоа да го злоупотребувате.

Здравје и совет

Барате пријатна диета за себе.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Засилени од претходните љубовни успеси , вашата самодоварба ќе порасне , а вие ќе тргнете во нови подвизи.

Кариера

Ќе се двоумите дали во нешто што е стабилно и добро да внесете малку чудни идеи , што уште не сте ги испробале.

Здравје и совет

Некои размислуваат за диета.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Како што ќе минува денот , вие ќе бидете се понежни и поемотивни. плимата на чувства ќе направи да блескате.

Кариера

Во ситните деловни задачи ќе има мал хаос , што ќе треба да го надминете со добар план и подобра организација.

Здравје и совет

Преминете од зборови на дела.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Вашиот главен адут во љубовните теми ќе биде сензуалноста и смилосот за еротика. Многумина ќе заведуваат , без оглед на резултатот.

Кариера

Влијанијата се многу различни. Од една страна убаво напредувате и имате поддршка од другите , а од друга , некого иритирате.

Здравје и совет

Ќе има мали неровози.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Денеска во личните прашања ќе успеете да ја поврзете еротиката со идеалите. Се ќе стане појасно , а вие ќе бидете помирни.

Кариера

Се чини како да нема ниедна нејаснотија , што сега не би можеле да ја решите.Затоа многумина ќе ве прашаат за совет.

Здравје и совет

Излезете им во пресрет на другите.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Денеска ќе се чувствувате стабилно ,а од вас ќе зрачи токлаво колилчество на самодоверба , што ќе оставате впечаток како се можете да постигнете.

Кариера

Кај некои ќе дојде до окрупнување на имотот или заработката што ќе ви изгледа како вистинско мало богатство.

Здравје и совет

Здрави сте и инвентивни.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Во попладневните часови ќе дојде до поголема отвореност меѓу вас и саканата личност. Доколку се додворувате , ќе станете дрдорливи.

Кариера

Ќе анализирате можни опцииза влоувања и развој на работата врз добри финансиски темели.

Здравје и совет

Вашите идеи се се подобри и подобри.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Вашиот партнер денеска ќе биде особено емотивен и инспириран за љубов. Оние кои сеуште се сами, ќе ги измачува копнеж.

Кариера

Во соработката со другите ќе покажете исклучителна способност за дипломатија , па дури и да не ви се допаѓа.

Здравје и совет

Проблеми со исхраната.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Повеќето работи ќе се одвиваат според желбите на вашиот партнер , а на вас ќе остане само да ги следите.

Кариера

Некои ќе сонуваат за подобри деловни партнери , иако оние кои сега ги иамте не се толку лоши. Треба дас е разбудите и самите дасе уверите во тоа.

Здравје и совет

Разбистрете ги мислите во тишина.

По тригодишна врска, девојката на Дибала признава: Сакам и мажи и жени (ФОТО)

Пејачката и актерка Оријана Сабатини е во врска со sвездата на Јувентус, Пол Дибала, а на социјалните мрежи ја следат 5,5 милиони луѓе.

Дибала ја видел на концертот на Ариана Гранде во Буенос Аирес во 2017 година, каде што Сабатини била танчерка. Тој бил толку маѓепсан што веднаш и го побарал бројот и ја поканил на пијачка по што започнала романсата. Тие се во врска веќе три години.

Сега Сабатини го сврте вниманието кон себе велејќи дека таа сака и жени.

„Ако треба да си ставам етикета - да, мислам дека сум бисексуалка.

Италијанците и Аргентинците пишуваат веќе три години, навестувајќи дека Сабатини сака и мажи и жени, особено по синглот „Остани или бегај“ во чие видео таа се гушка и бакнува со манекенката Соледад Алонсо.

„Нема ништо подобро во животот од чувството за слобода“, одговорила таа тогаш на прашањето дали е личност која сака и мажи и жени.

Руски доктор: Имунитет се создава 45 дена по вакцинацијата

Имунолошкиот одговор на корона вирусот не се развива пред 32-45 дена по вакцинирањето, или максимум 52 дена после тоа, изјави денеска Александар Горелов, заменик директор за наука на Централниот истражувачки институт за епидемиологија.

„Знаеме дека антителата не се произведуваат пред да поминат 32-45 дена, додека максималното количество се развива по четири периоди на инкубација или 56 дена подоцна, кога сите можеме слободно да дишеме. Сепак, тоа не значи дека можеме да престанеме да носиме маски “, рече Горелов, пренесува ТАСС.

Горелов истакнал дека луѓето не треба да се грижат ако поради некоја причина го пропуштат датумот на втората доза.

"Всушност, тоа не е толку критично, бидејќи светот има информации дека одредени земји ја применуваат вакцинацијата во рок од шест недели. Значи, мислам дека времето може да се избере во овој период. Всушност, веќе сме свесни дека ова е класичен пример за 30 -45 дена временската рамка помеѓу вакцинациите да биде прифатлива “, рече експертот.

Русија на 18 јануари започна масовна вакцинација против корона вирусот.

Граѓаните можат бесплатно да добијат една од двете регистрирани вакцини Спутник V или ЕпиВаКорона.

притисни ентер