Германија одбива да игра на квалификациите за Евро 2024.

Германската репрезентација одбива да ги игра квалификациите за ЕП 2024.

Еврото ќе се игра во Германија, а Германците добија понуда да играат во една од квалификациските групи како организатор. Наместо тоа, Германците ќе играат пријателски натпревари. И Катар ја имал истата понуда пред Мундијалот, но решиле да учествуваат во квалификациите во кои одиграа осум натпревари.

"Како домаќин, веќе се квалификувавме. Ова ни дава поголема флексибилност при планирањето на следната година. Можеме да се подготвиме против силните тимови", изјави директорот на репрезентацијата Оливер Биерхоф. Германија планирала да игра на завршниот турнир во Лигата на нации, но не успеале да се пласираат во групата со Италија, Англија и Унгарија.

Ждрепката за евроквалификациите е на 9 октомври во Франкфурт, а квалификациите почнуваат во март следната година. Еврото ќе ги добие двете најдобри репрезентации од секоја од десетте квалификациски групи. Германија веќе се квалификува како домаќин, а преостанатите три места ќе ги пополни плеј-офот каде одат најдобрите селекции од Лигата на нации кои не се пласирале во стандардните квалификации.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер