Германија фуриозна против бранителот на титулата Португалија

Силната Германија во најатрактивниот и најдобара натпревар на ЕУРО 2020 со резулатски пресврт го порази бранителот на европскиот трон Португалија со 4-2.

Фудбалерите на Германија со „дожд“ од автоголови ја победја селекцијата на Португалија на дербито на 2 коло од Групата Ф во Минхен.

Во вистински фудбалски спектакл домашната Германија во вистински момент го демонстрираше својот екстра квалитет го порази актуелниот европски шампион Португалија.

По почетната иницијатива на германските фудбалери, во 15 минута шок на Алинац арената во Минхен, Португалија со голот на капитенот Роналдо води со 1-0. По водечкиот гол на Португалија, Германија продолжи со урагански напади кон противничкиот гол, се редеа шанси пред голот на гостите. Но, избраниците на Лев неожеа да ја погодат противничката мрежа. За нивана среќа тоа им успеа на Португалците.

Со два брзи автогола на Рубен Дијаш и Герера , Германија прави резулатски пресврт и води со 2-1. Првиот гол на еден германски фудбалер на еврошампионатот го постигна мадиот Хаверц во 51 минута за зголемување на предноста на 3-1.Само 9 минути подоцна веќе е 4-1 за фуриозната Германија , на вистинското место погодува вечерва одличниот Гонсенс.

До крајот на дербито Португалија преку Жота успеа само да го ублажи поразот и да ги постави конечните 4-2. По денешните мечеви во групата на смртта Франција е лидер во групата Ф со 4 бодови пред Германија и Португалија со по 3 , на последното место со еден бода е Унгарија.

За битка во втората фаза на ЕУРО во 3 коло ќе одлучуваат средбите Португалија- Франција односно Германија - Унгарија.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер