Фудбалерите во Шпанија одбија намалување на платите: Си го штитиме своето работничко право

Шпанскиот синдикат на фудбалери се спротивстави на повикот на Ла Лига, организаторот на првенството во прва и втора лига, да им ги намалат платите на играчите и вработените додека трае вонредната состојба.

"За нас е чудно што Ла Лига поддржува привремено прекинување на договорите за вработување (ЕРТЕ) без претходно да се обезбеди финансиски фонд за заштита на клубовите на два месеци за време на прекин на првенството. Првенството беше одложено , а не е откажано", се вели во соопштението на Шпанскиот фудбалски сојуз (АФЕ).

Тоа беше испратено до медиумите откако АФЕ оствари средби со капитените на клубовите од првата и втората лига.

"Клубовите и играчите сами постигнуваат договори за поединечно плаќање. Ние, фудбалерите, нема да дозволиме да престанеме да ги гарантираме нашите работнички права и го штитиме тоа право", се додава во соопштението.

Од 13 март, 47 милиони жители се во изолација во своите домови и стадионите се заклучени. Затоа клубовите не добиваат приходи од билети, телевизиски права и сувенири. Играчите оттогаш вежбаат поединечно во своите домови и станови, а натпреварите се одложени до понатамошно известување.

Ла Лига во петокот ги повика 42 клубови во првата и втората лига да ги намалат платите.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер