Франција го обвинува Иран дека ја прекршил резолуцијата на СБ на ОН

Франција го обвинува Иран дека ја прекршил резолуцијата на Советот за безбедност на ОН поради тестирање балистичка ракета

Франција денеска го обвини Иран дека ја прекршил резолуцијата на Советот за безбедност на ОН откако Техеран тестираше балистичка ракета со голем дострел.

Иран ја претстави четвртата генерација на балистичка ракета „Калибар“, со дострел од 2.000 километри, со боева глава тешка 1.500 килограми, јави денеска иранската новинска агенција ИРНА.

Тоа е најновото во серијата тестови на балистички ракети и лансирања на сателити, за кои Париз рече дека се загрижувачки со оглед на континуираната ескалација“ на нуклеарната програма на Техеран.

„Тие активности се се позагрижувачки во контекст на континуираната ескалација на иранската нуклеарна програма“, соопшти француското Министерство за надворешни работи.

Резолуцијата 2231 на Советот за безбедност на ОН го повикува Иран да не врши никакви активности поврзани со балистички ракети способни да носат нуклеарно оружје, но текстот не е доволно прецизен и остава простор за различни толкувања.

Западните официјални лица велат дека иако лансирањето е во спротивност со резолуцијата 2231, тие не претставуваат кршење на нуклеарниот договор од 2015 година меѓу Иран, Велика Британија, Кина, Франција, Германија, Русија и САД, јавија западни медиуми.

Западните сили се особено загрижени бидејќи ограничувањата наметнати од Советот за безбедност на ОН за ракетите и поврзаните технологии траат до октомври 2023 година, по што Иран може слободно да ја продолжи својата активност за развој на балистички ракети.

Француското министерство укажа на ескалацијата на иранската нуклеарна програма само 10 дена пред состанокот во Виена на Управниот одбор на Меѓународната агенција за атомска енергија, кој го сочинуваат претставници на 35 земји.

„Активностите на Иран претставуваат сериозни и зголемени ризици за неширење на оружјето без никакво веродостојно цивилно оправдување“, се вели во соопштението на Министерството.

Исто така, се забележува дека Франција очекува Иран да ги почитува своите меѓународни обврски... и да постигне конкретен и опиплив напредок пред состанокот на Управниот одбор“. /МИА

„WhatsApp“ тестира интересна опција за „Android“

„WhatsApp“ е во фаза на тестирање на функцијата за споделување екран, која црпи инспирација од платформите „Zoom“ и „Microsoft Teams“.

Според веб-страницата „WABetaInfo“, функцијата ја снима и прикажува содржината на екранот на корисникот што се споделува со лицето на другиот крај на видеоповикот.

Оваа опција се прикажува како нова икона на телефонот со стрелка која покажува настрана од уредот. По притискање на новото копче, се појавува порака со која го прашува корисникот дали сака да започне да снима или прикажува содржина на „WhatsApp“.

Пораката е придружена со известување дека „WhatsApp“ ќе има пристап до која било лозинка, фотографија или детали за плаќање прикажани на овој начин. Ако корисникот се согласува со ова, тој може да кликнете на „ Start now “. Споделувањето екран може да се прекине во секое време.

Споделувањето екран моментално е достапно само за избрани тестери на „Android“, но би требало да стане достапно за повеќе корисници во наредните недели.

Најмладата милијардерка, Елизабет Холмс заврши во затвор

Основачката на Теранос, Елизабет Холмс, се пријавила да ја отслужува 11-годишната затворска казна, јавуваат американските медиуми.

Холмс беше осудена на 11 години и три месеци затвор за измама на инвеститорите кои инвестирале во нејзиниот стартап за тестирање на крвта, чија вредност некогаш се проценуваше на 9 милијарди долари.

Таа беше осудена во јануари за три точки за измама преку интернет и една точка за заговор, откако поротата откри дека криминално ги измамила инвеститорите со лажно тврдење дека технологијата за тестирање на крвта на нејзината компанија може да дијагностицира различни болести откако земала примероци од само неколку капки крв. .

Во последната пресуда, американскиот окружен судија Едвард Давила и нареди на Холмс да плати 452 милиони долари како отштета на жртвите. Тој препорача Холмс да ја отслужи казната во женски затвор во Брајан, Тексас, пишува „Fox Business“. Судот го прифати тој предлог.

Елизабет Холмс, најмладата милијардерка, беше поздравена од медиумите како една од успешните приказни на Силиконската долина, нарекувајќи ја жена Стив Џобс, но следеа обвинувања за измама, по што вредноста на Теранос падна од 9 милијарди долари на многу помала сума. Холмс набрзо поднесе оставка и му ја препушти директорската позиција на Дејвид Тејлор, поранешниот генерален советник на компанијата.

Од почетокот на 2003 година, кога ја основаше фармацевтската компанија Теранос, преку врвот во 2014 година, кога Форбс ја прогласи за најмлада милијардерка, до последниот пад на имиџот на Холмс во јавноста, таа претрпе трансформација од млада претприемачка надеж во подем до измамник кој ги злоупотребува своите вработени.

Извор: Индекс.хр

Вештачката интелигенција би можела да доведе до изумирање на човештвото?

Медиумското покривање zа наводната „егзистенцијална“ закана од вештачката интелигенција се зголеми од март 2023 година.

Вештачката интелигенција може да доведе до исчезнување на човештвото, предупредија експерти, вклучително и директорите на истражувачките лаборатории за вештачка интелигенција „ОпенАИ“ (OpenAI) и „Гугл дипмајнд“ (Google Deepmind), додека десетици други ја поддржаа изјавата објавена на веб-страницата на Центарот за безбедност на вештачката интелигенција.

Во изјавата се наведува дека ублажувањето на ризикот од истребување од вештачката интелигенција треба да биде глобален приоритет заедно со другите општествени ризици како што се пандемиите и нуклеарната војна. Додека друуги експерти тврдат дека стравовите се претерани.

Таа изјава беше поддржана од извршните директори на производителот на „ЧетГПТ ОпенАИ“, Сем Алтман, на „Гугл Дипмајнд“, Демис Хашабис и на „Антропик“ (Antropic), Дарио Амодеи.

Додека за професорот од Њујоршкиот универзитет Ијан ЛеКун, кој заедно со Хинтон Бенџо важат за „кумови на вештачката интелигенција“, таквите апокалиптични предупредувања се претерани.

Многу други експерти на сличен начин веруваат дека стравувањата дека вештачката интелигенција ќе го уништи човештвото се нереални и го одвлекуваат вниманието од прашања како што е пристрасноста во системите, кои веќе се проблем.

Компјутерски научник од Универзитетот Принстон, Арвинд Нарајанан претходно изјави дека сценаријата за катастрофа слични на научна фантастика се нереални.

- Сегашната вештачка интелигенција не е ниту блиску до доволно способна да ги материјализира овие ризици. Како резултат на тоа, се свртува внимаието од краткорочните штети од вештачката интелигенција, посочи Нарајанан.

Медиумското покривање zа наводната „егзистенцијална“ закана од вештачката интелигенција се зголеми од март 2023 година, кога експерти, вклучително и директорот на Тесла, Илон Маск, потпишаа отворено писмо со кое повикува на запирање на развојот на следната генерација на технологија за вештачка интелигенција.

Во писмото се прашува дали треба да „развиваме нечовечки умови, кои на крајот би можеле да нè надмудрат и да не заменат“.

притисни ентер