Франција го обвинува Иран дека ја прекршил резолуцијата на СБ на ОН

Франција го обвинува Иран дека ја прекршил резолуцијата на Советот за безбедност на ОН поради тестирање балистичка ракета

Франција денеска го обвини Иран дека ја прекршил резолуцијата на Советот за безбедност на ОН откако Техеран тестираше балистичка ракета со голем дострел.

Иран ја претстави четвртата генерација на балистичка ракета „Калибар“, со дострел од 2.000 километри, со боева глава тешка 1.500 килограми, јави денеска иранската новинска агенција ИРНА.

Тоа е најновото во серијата тестови на балистички ракети и лансирања на сателити, за кои Париз рече дека се загрижувачки со оглед на континуираната ескалација“ на нуклеарната програма на Техеран.

„Тие активности се се позагрижувачки во контекст на континуираната ескалација на иранската нуклеарна програма“, соопшти француското Министерство за надворешни работи.

Резолуцијата 2231 на Советот за безбедност на ОН го повикува Иран да не врши никакви активности поврзани со балистички ракети способни да носат нуклеарно оружје, но текстот не е доволно прецизен и остава простор за различни толкувања.

Западните официјални лица велат дека иако лансирањето е во спротивност со резолуцијата 2231, тие не претставуваат кршење на нуклеарниот договор од 2015 година меѓу Иран, Велика Британија, Кина, Франција, Германија, Русија и САД, јавија западни медиуми.

Западните сили се особено загрижени бидејќи ограничувањата наметнати од Советот за безбедност на ОН за ракетите и поврзаните технологии траат до октомври 2023 година, по што Иран може слободно да ја продолжи својата активност за развој на балистички ракети.

Француското министерство укажа на ескалацијата на иранската нуклеарна програма само 10 дена пред состанокот во Виена на Управниот одбор на Меѓународната агенција за атомска енергија, кој го сочинуваат претставници на 35 земји.

„Активностите на Иран претставуваат сериозни и зголемени ризици за неширење на оружјето без никакво веродостојно цивилно оправдување“, се вели во соопштението на Министерството.

Исто така, се забележува дека Франција очекува Иран да ги почитува своите меѓународни обврски... и да постигне конкретен и опиплив напредок пред состанокот на Управниот одбор“. /МИА

Полицијата покрена истрага против Расел Бренд: „Добивме бројни обвинувања“

Лондонската полиција соопшти дека покренала истрага против британскиот комичар Расел Бренд (48), откако неколку жени го обвинија за сексуално вознемирување и злоупотреба, пишува Си-Ен-Ен.

„По истрагата на „Channel 4's Dispatches“ и „The Sunday Times“ полицијата прими голем број наводи за сексуални престапи во Лондон. Исто така примени се и бројни обвинувања за сексуачни престапи сторени на други места во земјата и ќе ги истражиме. Сите прекршоци не се неодамнешни“, се вели во полициското соопштение објавено во понеделникот.

Да потсетиме дека Бренд беше обвинет за силување, напад и емоционална злоупотреба помеѓу 2006 и 2013 година. Тогаш беше на врвот на својата слава, работејќи за Би-Би-Си, Канал 4 и глумејќи во холивудски филмови. Обвинувањата ги објави на социјалните мрежи. „Тоа беше неверојатно напорна недела и благодарам на сите вас кои се сомневавте во информациите што ги добивате“, рече тој во видеото.

Една од жртвите која го обвини Расел имала само 16 години кога актерот ја малтретирал. Полицијата ги охрабрува другите потенцијални жртви да се јават. Инаку, Бренд моментално е во брак со писателката Лаура Галачер. Двојката се венчаше во 2017 година, а тој претходно беше во брак со пејачката Кети Пери.

Извор: Индекс.хр

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека нуди заем од две милијарди долари на Варшава за да помогне во модернизацијата на одбраната на Полска, објавија американските медиуми.

Во соопштението на Стејт департментот се вели дека Полска е „решителен“ сојузник на САД, чија „безбедност е од витално значење за колективната одбрана“ на источното крило на НАТО и дека таквото финансирање е резервирано за најважните безбедносни партнери на Вашингтон.

-Владата на САД и дава на Варшава до 60 милиони долари за покривање на трошоците за заемот во форма на странско воено финансирање, кое ќе поддржи „итни набавки на американски одбранбени производи и услуги“, соопшти Стејт департментот.

Овие 60 милиони долари се субвенција за заем наменета да се осигура дека Варшава ќе може да обезбеди поволни услови за заемот. /МИА

Дијамантската лига стартува во Ксиамен во април

Организаторите на Дијамантската лига го објавија вечерва календарот на атлетски митинзи во 2024 година.

Воведниот митинг ќе се одржи на 20 април во кинескиот град Ксиамен, додека финалето е закажана за 13 и 14 септември во Брисел.

Идната година на програмата се Олимписките игри во Париз, од 26 јули до 7 август., а последниот митинг од Дијамантската лига пред почетокот на најголемиот спортски настан ќе се одржи на 20 јули во Лондон.

Дијамантска лига – календар на митинзи во 2024:

20. април Ксиамен (Кина)

27. април Шангај (Кина)

10. мај Доха (Катар)

19. мај Рабат (Мароко)

25. мај Јуџин (САД)

30. мај Осло (Норвешка)

2. јуни Стокхолм (Шведска)

7. јули Париз (Франција)

12. јули Монте Карло (Монако)

20. јули Лондон (Велика Британија)

22. август Лозана (Швајцарија)

25. август Вроцлав (Полска)

29. август Рим (Италија)

5. септември Цирих (Швајцарија)

13/14 септември Брисел (Белгија). /МИА

притисни ентер