Фото+Видео: Ѕирнете во синото село, во шпанскиот дом на Штрумфовите!

Стотици години, малите куќи во селото Јузкар, во близина на Малага во шпанската провинција Андалузија биле премачкани со вар, па така, немало ништо посебно и значајно во врска со ова шпанско село со околу 220 жители и површина од 33 километри квадратни... Но, неодамна сето тоа се променило!

Местото кое што годишно било посетувано од само неколку стотина туристи, денес е една од главните шпански атракции, а сето тоа е благодарение на големото "реновирање" кое што ова село го доживеало во 2011 година.

Имено, се до пред две години, ова место било обично село во кое што селаните живееле нормален, вообичаен живот без голема посета од туристи, но денес, тие дури и живеат од туризмот, а сето тоа е благодарение на продуцентите од "Sony Pictures" студиото.

Така, во 2011 година продуцентите започнале со потрага на село во Андалузија чии што бели куќи би биле обоени во сина боја, а изборот паднал токму на ова прекрасно место.

Најпрво, жителите биле скептични, но маркетинг виртуозите ги убедиле дека станува збор само за промотивен трик за премиерата на филмот "The Smurfs" и дека сето тоа ќе направи ова село да се издвои од останатите.

И така, во 2011 година, по гласањето на жителите и ветувањето дека по премиерата, на нивните домови повторно ќе им биде вратена првичната боја, дотогаш снежно белите куќи се претвориле во небесно сини домови кои што едноставно воодушевуваат. При фарбањето на куќите биле искористени повеќе од 4.000 литри сина боја и така, селото Јузкар станало село на Штрумфовите.


По преобразбата, се што се случувало во ова село имало поврзаност со Штрумфовите, па така, се приредувале тематски изложби и натпревари, па бил подигнат дури и штрумфовски пазар.

"Треската" отишла дотаму што дури и локалната црква воспримила карактеристики од Штрумфовите, па се приредувале и т.н. сини свадби. Ова, дотогаш обично село, тогаш се претворило во вистинска светска и единствена атракција.

Но, по шест месеци, во селото дошле "виновниците" за таа трансформација и им соопштиле на селаните дека било време да си го одржат ветувањето и да им ги префарбаат домовите со вар, какви што биле претходно... Тогаш се случило и нешто неочекувано!

Имено, селаните одржале повторно гласање и резултатите биле изненадувачки: дури повеќе од 140 жители гласале дека сакаат нивните домови да го задржат штрумфовскиот изглед, а само 30 рекле дека назад ја посакуваат белата боја на куќите.

Така, одлуката била донесена и ден денес, селото Јузкар останува да привлекува огромен број на туристи ширум светот како единствена светска атракција, па според последните информации, од претходните стотина туристи на годишно ниво, денес во Селото на Штрумфовите доаѓаат и повеќе од 80.000 посетители!

Во продолжение уживајте во прошетката низ сината штрумфовска бајка! /Извор: Точка/

Во Србија 235 новозаразени , починале четворица

Според најновите податоци, во последните 24 часа во Србија се регистрирани 235 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа уште четири лица.

Хоспитализирани се 143 лица, а 78 пациенти се на респиратор, пишува „Блиц“.

Тихановскаја побара повторно пребројување на гласовите во Белорусија

Тихановскаја од своите поддржувачи побара да ја поддржат истрагата за наводното фалсификување на изборите и ги повика сите градоначалници на мирни демонстрации во Белорусија, пренесува Ројтерс.

Противкандидатката на белорускиот претседател Александар Лукашенко, на неодамна одржаните избори, Светлана Тихановскаја ги повика своите приврзаници да потпишат онлајн петиција во која бараат повторно пребројување на гласовите, со уверување дека е таа победникот на изборите.

Во видео пораката преку јутјуб Тихановскаја од своите поддржувачи побара да ја поддржат истрагата за наводното фалсификување на изборите и ги повика сите градоначалници на мирни демонстрации во Белорусија, пренесува Ројтерс.

За состојбите во Белорусија денеска на итен состанок заседава Советот за надворешни работи на Европската унија. Претседателката на Европската комисија Фон Дер Лајен во пресрет на состанокот побара воведување санкции за Белорусија.

Нови 160 заразени со Ковид 19 , починати сe тројца пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 .

Во: Скопје-38, Куманово-19, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-4, Тетово-20, Струга-9, Велес-3, Битола-1, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-13, Струмица-2, Кочани-4, Пробиштип-1, Демир Хисар-3, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-2, Валандово-1, Виница-2, Делчево-1, Свети Николе-5, Кичево-8, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 368 оздравени пациенти од: Скопје-117, Куманово-34, Дебар-60, Штип-18, Прилеп-5, Тетово-32, Кавадарци-5, Гостивар-42, Гевгелија-2, Струмица-13, Крива Паланка-9, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-2, Пробиштип-3, Македонски Брод-1, Берово-1, Виница-1, Свети Николе-16, Кичево-1, Ресен-1, Неготино-3.

Починати се три пациенти, два пациенти од Скопје (60г. и 72г.) и пациентка од Гостивар (53г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12515, бројката на оздравени пациенти е 9030, на починати е 535, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2950. Денес се евидентираат два контролни теста. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5325, активни 986

• Куманово 1233, активни 243

• Дебар 224, активни 65

• Штип 1027, активни 293

• Прилеп 352, активни 32

• Тетово 1123, активни 156

• Струга 503, активни 169

• Велес 241, активни 28

• Битола 179, активни 78

• Охрид 305, активни 78

• Кавадарци 147, активни 106

• Гостивар 623, активни 264

• Гевгелија 27, активни 9 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 4 на Богданци)

• Струмица 49, активни 20

• Крива Паланка 28, активни 5

• Радовиш 36, активни 8

• Крушево 16, активни 2

• Кочани 128, активни 34

• Пробиштип 67, активни 18

• Демир Хисар 53, активни 34

• Македонски Брод 63, активни 48

• Пехчево 8, активни 2

• Берово 12, активни 7

• Валандово 8, активни 2

• Виница 44, активни 39

• Делчево 7, активни 2 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 15, активни 3

• Свети Николе 258, активни 67

• Кичево 234, активни 133

• Ресен 146, активни 9

• Неготино 34, активни 10 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2172 теста се преку: ИЈЗ-851, ЦЈЗ Скопје-35, Авицена-174, Биотек-356, МАНУ -94, Жан Митрев (Филип Втори)-267, Систина со PCR метода -264, Судска медицина -14, ЦЈЗ Битола-102, Инфективна клиника-8, ГАК-7. Досега во земјата се направени вкупно 123122 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 83 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 6 деца позитивни на вирусот, и 3 пациенти суспектни.

Во ГОБ „8 Септември" примени се 15 нови, вкупно хоспитализирани се 72 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 26, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 106 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 138

• Аеродром - 125

• Бутел - 66

• Гази Баба - 112

• Центар – 86

• Карпош – 103

• Сарај – 35

• Кисела Вода – 81

• Ѓорче Петров – 69

• Студеничани – 32

• Шуто Оризари – 67

• Арачиново – 18

• Илинден – 17

• Петровец – 5

• Чучер Сандево – 9

• Сопиште – 12

• Зелениково- 6

• Странец – 3

• Нераспределен - 2

притисни ентер