Фото: Се враќаат „Fiat Ulysse“ и „Scudo“

Италијанскиот произведувач ја претстави новата генерација од совите комби возила.

„Fiat“ ги објави првиот фотографии и детали за новите модели кои ги носат веќе користените ознаки во гамата на овој бренд- „Ulysse“ и „Scudo“.

„Ulysse“ е „MPV“ (повеќенаменско возило), додека „Scudo“ е лесно комерцијално возило а двата модели во суштина се модифицирани верзии од коми возилата од средна големина од групацијата „Stellantis“ (Opel, Peugeot, Citroen...), со маска и амблем од „Fiat“.

Италијанскиот произведувач вели дека покрај верзиите со мотори на внатрешно согорување, во понудата ќе има и модели на електричен погон.

Новиот „Fiat Ulysse“, кој е патничка верзија, ќе биде достапен во различни конфигурации со шест до девет седишта, задоволувајќи ги потребите на големите семејства но и на деловните корисници.

Од друга страна, „Fiat Professional“ че го понуди моделот „Scudo“ во каросерија „Van“, „Combi“ и „Cab“.

Верзиите со мотор на внатрешно согорување ќе бидат понудени само со дизел мотори со мануелен или осум-степен автоматсни менувач. Погонот ќе биде на предните тркала.

Се очекува дека целосно електричните верзии ќе користат електромотор кој произведува 136 КС и батерии од 50 kWh или 75 kWh.

Инаку, „Stellantis“ претходно најави комби возила со технологија на водородни ќелии кои во иднина би можел да ги користи и „Fiat“.

Имињата „Ulysse“ и „Scudo“ „Fiat“ ги има користено во перид од 1994 до 2002 и од 1996 до 2016 а тие модели се реализирани во соработка со „PSA“ групацијата. Како и нивните претходници, новите „Fiat Ulysse“ и „Scudo“ ќе се произведуваат во фабрика во Франција, заедно со нивните сестринси модели.

„Scudo“ ќе биде достапен за нарачување во поголем број од земјите до крајот на 2021 или почетокот на 2022 година а „Ulysse“ ќе следи малку подоцна цо првиот квартал од 2022. Цените се уште не се соопштени.

„Само Вистина" со Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ. 

Погледнете ја вечерашната „Само Вистина“.

Швајцарија: Се зголемува бројот на заразени, се воведуваат построги мерки

Швајцарските власти денес најавија воведување на построги мерки за ограниучување поради зголемениот број на заразени со Ковид-19.

Маските ќе мора да се носат во поголемиот број затворени простори а само оние кои се вакцинирани или прележале Ковид ќе можат да одат на разни настани.

Надлежните ја повторија препораката што поголем број граѓани да работат од дома. Новите мерки стапуваат на сила на 6 декември и ќе траат до 24 јануари, пишува Ројтерс.

Ковид-сертификати за семејни собири?

Во Швајцарија досега се потврдени три случаи на инфекција со новата варијанта омикрон. Заразените се во изолација, а нивните контакти се во карантин.

Земјата која има 8,7 милиони жители се бори со пораст на инфекции, со повеќе од 96.000 нови случаи во последните 14 дена. На 29 ноември е забележан најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата – 11.340.

Властите исто така ја проширија употребата на Ковид сертификатите. Тие ќе бидат потребние за сите јавни настани што се одржуваат во затворен простор, како и за сите спортски и културни активности.

Ризик претставуваат и помалите семејни собири, се вели во соопштението.

„За собири со семејството и пријателите во затворен простор со 11 или повеќе учесници, препорачуваме во иднина да се воведе употреба на Ковид сертификат“, се додава.

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

 „Новиот сој може да ја влоши ситуацијата“.

Зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19 во Европа во изминатите два месеци се должи на сојот Делта, но Омикрон може да ја влоши ситуацијата, рече Марија Ван Керхове, шефица на техничкиот тим во одделот за итни случаи на Светската здравствена организација.

– Во последните два месеци, видовме раст во Европа. И ова се должи на варијантата Делта, а новиот сој може да ја влоши ситуацијата, рече таа за време на онлајн сесијата за прашања и одговори за ситуацијата со коронавирусот.

Затоа, таа смета дека е исклучително важно да се продолжи со поддршката на епидемиолошките мерки насочени кон ограничување на ширењето на варијантата Делта. Посебно, треба да се засилат кампањите за вакцинација.

притисни ентер