Фото: Ким Кардашијан се пофали со нова фризура

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан веќе неколку месеци имаше кратка боб фризура и црна коса. Но, со есента Ким одлучила драстично да се промени.

Популарната старлета досега беше една од најпознатите бринети на светот, со куси епизоди кога беше русокоса.

Но, сепак нејзин заштитен знак беше долгата црна коса. Старлетата сега ги изненади фановите со нова боја и фризура.

Ким сега има коса со боја на чоколадо,а на својата кратка боб фризура додала екстензии, по што косата повторно и е долга до бујните гради.

Денеска се избира наследник на Меркел во нејзината партија, ЦДУ

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел денеска избира нов лидер на партијата.

Во трка за тоа место се поранешниот министер за животна средина, Норберт Ретген, поранешниот лидер на парламентарната група на ЦДУ, Фридрих Мерц и сегашниот премиер на провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, Армин Лашет.

По 16 години „владеење“ од Меркел, одговорноста што ја имаат делегатите при изборот на лидерот на партијата е многу голема.

Исходот од изборите, што ќе се одржат денес дигитално, е целосно отворен, според германските медиуми, кои му даваат мала предност на Мерц.

Пред денешното изборно собрание, водечките фигури на ЦДУ повикаа на единство.

Потпретседателката на партијата, Силвија Бречер, рече дека очекува дека по собранието сите во ЦДУ ќе застанат зад избраниот кандидат и ќе придонесат партијата да биде обединета неколку месеци пред парламентарните избори во Германија.

Пандемијата на корона вирусот ја принуди ЦДУ да одржи изборно собрание во дигитална форма.

Предвидено е прво да одржи говор канцеларката Ангела Меркел. Исто така, поздравни говори ќе одржат претседателот на Европскиот парламент Урсула фон дер Лајен, австрискиот канцелар Себастијан Курц, лидерот на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја, по што кандидатите ќе ја претстават својата програма пред да започнат со изборот на нов лидер на партијата.

Собранието на ЦДУ требало да се одржи во декември, но е одложено поради епидемиолошката состојба.

1.001 делегат се поканети да го дадат својот глас, а на кандидатот му требаат 501 глас за да победи.

Прво, гласањето ќе биде дигитално, а доколку нема јасен победник во првиот круг, двајцата кандидати со најдобар резултат ќе влезат во вториот круг, за што делегатите, од правни причини, ќе треба да гласаат писмено.

Затоа, конечниот резултат ќе се објави дури следниот петок.

Џесика Алба откри како си ги шпионира децата

Холивудската актерка Џесика Алба (39) има полни раце работа поради коронавирусот и затворените училишта - на славната мајка на три деца не и е лесно да ги надгледува 12-годишната Онор Мари, 9-годишниот Хевен Гарнер и тригодишниот Хејс.

Оваа строга мајка има инсталирано камери во сите детски соби преку кои следи како напредува нивното учење.

- Секако дека ги забележувам ако не обрнат внимание на она што наставникот им го кажува! Имам свои шпионски камери преку кои можам да видам дали се фокусирани или се задеваат. Ако случајно се тепаат, можам да ја премотам снимката и да проверам кој кого удрил прв - со гордост откри Алба.

Таа исто така го коментира фактот дека до неодамна нејзините деца немале поим дека таа всушност е мегапопуларна актерка и меѓународна sвезда!

- Се сеќавам кога Онор беше во прво одделение, еден ден се врати дома целата тажна и ме праша: 'Зошто не ми рече дека си славна?'. Таа се чувствуваше изневерена затоа што не знаеше што правам, а една соученичка и донела списание со мене на насловната страница .Не и беше јасно што прави нејзината мајка во весникот - се присетува Џесика низ смеа.

Таа додаде дека и двете ќерки долго време мислеле дека нивната мајка работи во еколошката компанија за козметика The Honest Company, која самата ја основала, а дека нејзиниот син Хејс и онака е мал, па тој дури и не размислува за нејзината работа.

Пелоси бара кривична одговорност за пратениците кои им помагале на напаѓачите на Конгресот

Секој член на Конгресот на САД, кој можеби им помагал на приврзаниците на американскиот претседател Доналд Трамп во нападот врз парламентот на САД, ќе мора да се соочи со гонење, рече спикерот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси.

Изјавата следува по наводите дека некои републиканци, во пресрет на нападот на Конгресот на 6 јануари, што резултираше со пет загубени животи, ги воделе приврзаниците на Трамп околу зградата на Конгресот.

Нападот беше причина Претставничкиот дом изгласа отповикување на американскиот претседател поради потпалливиот говор одржан од Доналд Трамп неколку часа пред упадот во Конгресот, повикувајќи ги да се борат против победата на демократот Џо Бајден на претседателските избори во САД. Сенатот треба да одржи судење на Трамп врз основа на тоа.

Стотици луѓе упаднаа во зградата на Конгресот на 6 јануари, брзо совладувајќи го обезбедувањето на парламентот, што покрена прашања во врска со безбедносните мерки за заштита на зградата и покажа дека некои бунтовници изненадувачки добро знаеле каде се наоѓаат канцелариите на одделни пратеници.

Демократскиот пратеник Мики Шерил, поранешен воен пилот, обвини некои републикански пратеници дека им помагаат на приврзаниците на Трамп велејќи дека биле одведени во мисија за „извидување“ околу Конгресот ден пред нападот.

На прашањето дали треба да се преземат мерки против пратениците кои ги предводеле конгресните групи ден пред нападот, кој накратко го запрел процесот за потврда на победата на Бајден, Пелоси одговорила: „Ако се утврди дека членовите на Конгресот биле соработници во тој напад, ако им помагале за тие злосторства, можеби ќе треба постапки надвор од доменот на Конгресот, во смисла на кривично гонење “.

Безбедноста на Конгресот истражува дали членовите на Конгресот воделе луѓе околу зградата на парламентот ден пред нападот, потврди нејзината портпаролка Ева Малецки.

Повеќе од 30 демократи, вклучително и Шерил, побарале од обезбедувањето информации за тоа кој бил во зградата на 5 јануари.

Пелоси исто така објави дека по упадот на приврзаниците на Трамп, од кои некои биле поврзани со радикални групи, се спроведува анализа на безбедносните протоколи.

Некои републикански пратеници протестираат против новите безбедносни мерки воведени во Конгресот по упадот, како што е задолжителното поминување низ детектор за метал.

Протест на приврзаниците на Трамп во Вашингтон бил најавен неколку недели пред сесијата на Конгресот на која беа потврдени резултатите од претседателските избори во САД.

притисни ентер