Федерер : Воопшто не сум мотивиран за тенис, не ми недостига

Тенисот би можел да се врати во август по паузата предизвикана од пандемијата на коронавирус, па тенисерите ги започнаа подготовките за продолжување на сезоната.

Тенисерите, меѓу кои најпознат е Рафаел Надал, се видени на тренинзи, но еден од оние што сè уште не можат да мислат на тоа е Роџер Федерер.

Швајцарецот, во друштво на Густав Куертен, одржа видео конференција на која зборуваше за неговата кариера и истакна дека изгубил мотивација да му се врати на тенисот.

"Од операцијата што ја направив во 2016 година, не се случи да сум поминал пет недели дома. Морам да бидам искрен и да признаам дека не тренирам. Не гледам зошто е потребно. Сега е важно да се одморам, не ми недостасува тенисот. Воопшто не сум мотивиран за тенис, но кога ќе дојде време да се вратиме на терените, ќе бидам многу мотивиран “, рече Федерер, додавајќи:

"Дури и не можам да замислам да играм на празни стадиони, се надевам дека никогаш тоа нема да се случи. И покрај тоа што нема луѓе кога тренираме, натпреварувањето е нешто значително различно. Не можам да играм голем турнир без гледачи."

притисни ентер