Европскиот метеосервис објави прогноза за летово, повторно изгор температури и засилени врнежи

По AccuWeather, и метеоролозите на Европската метеоролошка служба Severe Weather Europe сега го сторија истото.

„Исто како и зимата, постуден воздух ќе биде ограничен на поголемиот дел од времето на северните делови на Европа, додека потопла (жешка) маса ќе доминира во континентална Европа. Ова е прилично лошо сценарио за континентална Европа, особено ако се има предвид општата шема што укажува на тоа дека студените фронтови нема да навлезат во областа за време на топлотните бранови “, пишува Severe Weather Europe.

Меѓутоа, предвидувањата на покажуваат дека постудениот фронт ќе се движи малку подалеку кон југ, што ќе резултира во пократки топлотни бранови во континентална Европа, а потоплиот воздух ќе се засили понатаму кон исток и североисток. Според овој модел, Велика Британија и Скандинавија очекуваат натпросечно или просечно топло лето.

Американскиот модел CFSv2 предвидува малку поинаква приказна. Според овој модел, најголемиот дел од топол воздух ќе остане над Централна Европа, додека под просечната топлина ќе се задржи над Западна Европа и југоисточните делови. Западна Европа во овој модел е прикажана како постудена област поради присуството на подрачје со низок притисок над оваа област и над Средоземното море.

Прогнозата за врнежите за летото 2020 година не е изненадувачка, пишува SWE. Двата европски модели покажуваат посуво време отколку што е вообичаено во континентална Европа во текот на летото. Се очекуваат просечни врнежи од дожд во северните региони.

Повторно, американскиот модел CFSv2 е малку поинаков, бидејќи покажува надпросечни врнежи од дожд во Западна Европа и делови од Централна и Југоисточна Европа. Ова е директен резултат на областа со низок притисок над Западна Европа. Ваквата шема би можела да доведе до создавање опасни бури и невреме во Германија, алпските региони и северен Балкан, заклучува Severe Weather Europe.

ВМРО – ДПМНЕ : Македонија е балканска Ломбардија

Во последното деноноќие има 168 нови заразени и тројца починати. Македонија поради неспособноста на власта на Заев е Ломбардија на Балканот и рекоред по смртност и заразени на еден милион жители.

Тоа е резултат на неодговорноста и криминогеноста на Заев и неговата власт. Тој беше посветен на градење на коруптивно рекетарски систем, наместо да се интересира за здравството или било која друга област во државата.

Народот слушна дека диктира истраги и одлуки на истражни органи. Народот слушна како бара евро за Вицето. Народот слушна како во државата се трампа правдата за милиони евра. Народот слушна сведоштво дека рекетираните пари во Македонија завршувале кај Зоран и Вице Заеви. Народот слушна сведоштво дека подземјето рекетирало и палело возила по наредба на Заеви.

Сето ова и уште многу други криминални шеми биле директно заштитувани од страна на Заев. Затоа Македонија тоне во секој аспект. Затоа сме најкорумпираната држава во Европа, затоа парите наместо во здравството, образованието, земјоделството завршувале на врвот на криминалната пирамида.

СДСМ и Зоран Заев покажаа дека можат само повеќе криминал, повеќе рекет, повеќе корупција, повеќе порази и повеќе понижувања! Да ставиме крај на виткањето на кичмата! Исправи се Македонијо, одбери Обнова!

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Шекеринска: Не смееме да дозволиме ДПМНЕ да експериментира со државата

На 15 јули граѓаните ќе гласаат за бројот 3 и ќе одберат да продолжиме на правиот пат, кон Европската унија и НАТО.

Нема да дозволат обнова на режимот и изолација, порачаа носителите на кандидатската листа на коалицијата „Можеме" во изборната единица пет Радмила Шекеринска и Јован Митрески, како и кандидатката за пратеник од Демир Хисар Марија Кочовска, на граѓанската трибина во Демир Хисар.

Во 2016 година ни се случи власт која изгубила да не сака да замине, Груевски го нема, ама неговиот дух, неговите наредби, неговата омраза уште ги храни, уште стои позади нив, тоа се луѓето кои беа спремни да ги убијат легално избраните пратеници во Собранието, да ја воведат државата во граѓанска војна и сега ја бараат довербата на граѓаните, истакна заменик претседателката на СДСМ Радмила Шекеринска.

За 2,5 години покажавме дека кога се сака се може и да се влезе во ЕУ и НАТО и да се враќаат парите кај граѓаните и да се намалат трошцоите и да се простат 10 милиони евра стари неплатени долгови, не плаќавме за стиропор кој глуми мермер, туку ги враќавме парите кај граѓаните, истакна Шекеринска.

На 15 јули одлучуваме и за тоа дали на луѓето околу Мицкоски ќе им дадеме да експериментираат со јавното здравје, тоа се луѓето, кои во јавното здравство оставија пустош, не оставија без доктори и медицински сестри или ќе продолжиме од каде што сме денес, ќе вложуваме во повисоки плати за лекарите и здравствениот персонал, дали ќе бидеме подготвени кога кризата повторно ќе удри, порача Шекеринска, додавајќи дека за време на коронакризата ние 550 милиони евра од буџетот пренасочивме во фирмите и во семејните буџети, 320.000 граѓани добија картички со вкупно 28 милиони евра да ги трошат на домашни производи.

Стојам пред вас и ја барам вашата доверба, за да го завршиме започнатото, да завршиме со изградба на правна држава, да обезбедиме ред и поредок, како што влеговме во НАТО, така да влеземе во Европската унија и постојано да ги враќаме парите кон граѓаните за да обезбедиме посилна македонска економија, им се обрати Шекеринска на демирхисарци, додавајќи дека на 15 јули треба да се одговори на прашањето дали сакаме да се вратиме во држава, во која многумина се плашат, а неколкумина владеа со сила и насилство, закани и уцени,се наведувца во соопштението на СДСМ..

ДКСК ќе расправа по приговор поднесен од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија"

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 34. седница на чиј дневен ред е постапувањето по приговори доставени од учесници во изборната кампања за претстојните предвремени парламентрани избори.

Комисијата ќе го разгледа приговорот поднесен од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија" преку овластениот потписник Игор Јанушев.

Имајќи ги предвид препораките на Владата за спречување на ширењето на КОВИД-19 и немањето соодветни услови, седницата ќе се одржи без присуство на медиуми, но во живо ќе може да се следи на линкот https://us02web.zoom.us/j/84541056980. /МИА

притисни ентер