Европол уапси десетици членови на „Балкански картел“: Запленети 2,6 тони кокаин (ВИДЕО)

Невидена меѓународна операција на агенциите за спроведување на законот, во која биле вклучени осум земји, резултира со обвиненија против 61 член на балкански наркокартел, кој ја снабдува Европа со кокаин. 

Минатата година биле спроведени серија акции во рамките на работната група помеѓу Шпанија, Хрватска, Србија, Германија, Словенија, Босна и Херцеговина, САД и Колумбија, со координација на активностите предводени од Европскиот центар за сериозен и организиран криминал на Европол.

Оваа мошне мобилна криминална организација имала активни ограноци во неколку европски земји и главно се состоела од криминалци од Србија, Хрватска, Црна Гора и Словенија.

Европол ја формирал Работната група во јули 2020 година со цел да ги собере сите земји вклучени во координацијата на заедничката стратегија насочена кон распаѓање на целата мрежа. Оттогаш, Европол постојано ги обезбедува најновите разузнавачки податоци и анализи за да им помогне на теренските истражители.

Резултати од оперативната работна група „Балкански картел“:

• 61 член е пријавен до надлежните органи, од кои 23 се уапсени (13 во Шпанија и 10 во Словенија)

• Запленети 2,6 тони кокаин

• Запленети 324 килограми марихуана

• Запленети 612.000 евра во готовина

• Запленети се 9 луксузни возила и 5 мотори.

Како дел од разузнавачките активности што ги спровеле заедно со нивните меѓународни колеги, шпанските истражители наишле на сигурни разузнавачки податоци дека овој картел се подготвува да увезе огромни количини кокаин од Јужна Америка во Европа пролетта оваа година.

Преземени биле специјални мерки за контрола на криминалците за време на нивните повеќекратни патувања помеѓу Шпанија и Јужна Америка за да се договорат конечните детали за увоз на повеќе од 1,25 тони кокаин.

Истражувањето добило на интензитет во март оваа година, кога лидерите на тој картел отпатувале во Шпанија за да се подготват за пристигнувањето на пратката кокаин. Двете лица - кои Европол ги сметал за високи цели - дотогаш избегнувале лично да присуствуваат на состаноците за да ја избегнат полицијата.

Тоа била премногу добра можност за полицијата да ја пропушти: во раните утрински часови на 10 март 2021 година, припадниците на шпанската национална полиција (Полиција Национал) извршиле истовремени рации во градовите Тарагона, Барселона, Жерона и Валенсија и уапсиле тринаесет лица, вклучувајќи двајца нарко босови и полицаец кој соработувал со криминалната организација.

Шпанските инспектори, исто така, ги разложиле алтернативните извори на приходите од картелите, како што се производство и трговија со марихуана и продажбата на луксузни возила.

Во следната акција, во мај 2021 година, Словенечката национална полиција пријавила 48 други членови на организирана криминална група за вмешаност во дистрибуција на кокаин и марихуана во Европа. Досега се уапсени вкупно 10 осомничени.

Следниве агенции за спроведување на законот биле вклучени во оваа акција:

• Шпанија: Национална полиција (Полиција Национал)

• Хрватска: Национална полициска канцеларија за сузбивање на корупцијата и организираниот криминал - ПНУСКОК

• Србија: Дирекција за криминална полиција

• Германија: Федерална канцеларија за криминалистичка полиција (Bundeskriminalamt), полициски штаб на Франкфурт на Мајна (Polizeipräsidium Франкфурт на Мајна)

• Словенија: Национална истражна канцеларија

• Босна и Херцеговина: Федерална полициска управа Сараево

• Соединетите држави: Агенција за борба против дрога на Соединетите држави

• Колумбија: Национална полиција (Полиција Национал).

Оваа работна група била дел од стратегијата на Европол за борба против сериозниот и организиран криминал што доаѓа од Западен Балкан.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер